Trwa ładowanie...
d12etas

Projekt ws. wyłudzaniu VAT w obrocie paliwami skierowano do Sejmu

Warszawa, 01.06.2016 (ISBnews) -  Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w celu wprowadzenia przepisów, które będą zapobiegać m.in. wyłudzaniu podatku VAT w wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami ciekłymi, przyjęty przez rząd 24 maja br., został we wtorek skierowany do Sejmu, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Share
d12etas

"Proceder wyłudzania podatku od towarów i usług w obrocie paliwami związany jest przede wszystkim z ich wewnątrzwspólnotowym nabywaniem w procedurze zawieszonego poboru akcyzy i sprzedaży w kraju bez uiszczania podatku VAT" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

W 2015 r. tylko na rzecz zagranicznych podmiotów sprowadzono ponad 1,3 mld litrów oleju napędowego. W styczniu i lutym 2016 r. - ponad 340 mln litrów ON. Wielkość szarej strefy w obrocie paliwami szacowana jest na 10-18%, a straty budżetu państwa na 2,5-5 mld zł rocznie. Nieprawidłowości w podatku VAT w obrocie paliwami stwierdzone przez kontrolę skarbową w postępowaniach zakończonych w 2015 r. wyniosły 5,8 mld zł (ustalenia uwzględniają decyzje określające zobowiązania podatkowe powstające w wyniku wystawiania fikcyjnych faktur), podano także.

"Projektowane zmiany obok zwiększenia dochodów budżetu mają przede wszystkim przywrócić konkurencyjność rynku paliw, zwiększyć rentowność i rozwój uczciwych podmiotów" - czytamy dalej.

W uzasadnieniu podano, że po wprowadzeniu zmian dochody ogółem wzrosną o 2,5-3 mld zł rocznie (w okresie 10 lat od wejścia w życie zmian).

Według resortu, wydatki budżetu państwa obejmują szacunkowy koszt przygotowania nowej deklaracji w podatku od towarów i usług, tj. 80 000 zł brutto.

(ISBnews)

d12etas

Podziel się opinią

Share
d12etas
d12etas