Trwa ładowanie...

Prorodzinna ulga podatkowa. O tym programie na pewno nie słyszałeś

500 złotych na dziecko to najbardziej znany prorodzinny program w Polsce. Zanim jednak sztandarowy projekt ekipy rządzącej wystartuje, rodzice mogą liczyć na inne wsparcie. Zmieniona ulga prorodzinna rusza z początkiem przyszłego roku.

Share
Prorodzinna ulga podatkowa. O tym programie na pewno nie słyszałeśŹródło: Fotolia, fot: Halfpoint
dwz0x3a

*500 złotych na dziecko to najbardziej znany prorodzinny program w Polsce. Zanim jednak sztandarowy projekt ekipy rządzącej wystartuje, rodzice mogą liczyć na inne wsparcie. Zmieniona ulga prorodzinna zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. *

Od nowego roku świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obejmą pobyt dzieci w przedszkolach - a nie tylko w żłobkach i klubach dziecięcych, jak było do tej pory. Co ważne - dla pracowników, wypłaty te będą zwolnione z podatku dochodowego bez ograniczeń kwotowych.

Dotychczas z takich ulg mogły korzystać tylko osoby pracujące w firmach, gdzie był zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Po zmianie przepisów ten wymóg zniknie. To dobra wiadomość dla pracowników mikro- i małych przedsiębiorstw, oni też skorzystają z ulg, ale z pewnymi ograniczeniami.

dwz0x3a

Nie będzie opodatkowane świadczenie od pracodawcy dla pracownika w wysokości do 400 złotych miesięcznie na dziennego opiekuna, żłobek lub klub dziecięcy oraz do 200 złotych co miesiąc na przedszkolaka. Kwoty w przypadku rodzin wielodzietnych są oczywiście wyższe.

Na zmianach skorzystają nie tylko pracownicy. Od nowego roku pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola oraz na ich prowadzenie.

Nowelizację z dnia 10 lipca 2015 roku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przegłosowała poprzednia ekipa rządząca PO-PSL, ale zmiany podpisał już prezydent Andrzej Duda.

dwz0x3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0x3a