Trwa ładowanie...

Przeczekali złe czasy, a teraz... wracają do Wielkiej Brytanii

Polscy imigranci wracają do Wielkiej Brytanii po przeczekaniu w Polsce recesji, gdyż sądzą, iż gospodarka brytyjska ma już najgorsze za sobą, a bezrobocie w Polsce jest wciąż wysokie - twierdzi sobotni "Daily Telegraph". Innym powodem - zdaniem gazety - jest to, że po pobycie w Wielkiej Brytanii trudno im się w Polsce odnaleźć.

Share
Przeczekali złe czasy, a teraz... wracają do Wielkiej BrytaniiŹródło: AFP
d1ntcg6

Brytyjska gazeta powołuje się na dane ośrodka MIS (Migration Information Service) monitorującego migrację w świecie. Wynika z nich, że na koniec czerwca br. liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wzrosła do 537 tys. z 484 tys. w grudniu ub.r.

Według "Daily Telegraph" duża liczba polskich imigrantów wróciła do Polski, ponieważ polska gospodarka, mimo dotkliwej recesji w innych państwach UE, wykazała się wzrostem. Pomiędzy wejściem w recesję z końcem 2008 r. a wyjściem z niej w pierwszym kwartale br. brytyjski PKB skurczył się o 6,4%, a polski w 2009 r. wzrósł o 1,8% w ujęciu rocznym.

Obecnie - jak sugeruje gazeta - Polacy znów przenoszą się do W. Brytanii, ponieważ liczą, że brytyjska gospodarka się ożywi i znajdą pracę lepiej płatną niż w Polsce. W drugim kwartale 2010 r. brytyjski PKB miał najlepszy wynik od dziewięciu lat, wykazując się wzrostem o 1,2 %. Wielką Brytanię czekają jednak dotkliwe cięcia wydatków rządowych i nie wiadomo, jaki będzie ich skutek dla gospodarki.

d1ntcg6

Jak pisze "Daily Telegraph", zaskoczenia danymi MIS nie kryje prof. Krystyna Iglicka, ekspert polskiego rządu ds. polityki migracyjnej. - Wykazują dość pokaźny przyrost - zaznacza.

Cytowana w artykule młoda Polka Karolina Wiśniewska, która pracowała w angielskich domach opieki i wróciła do Polski, sądzi, że jej rodakom wracającym z Wielkiej Brytanii trudno się w Polsce zaaklimatyzować. Sytuacja na rynku pracy jest trudna, a zarobki o wiele niższe, niż w Anglii.

Z danych brytyjskiego MSW (Home Office) wynika, że 48 790 Polaków zarejestrowało się do pracy w Wielkiej Brytanii w okresie 12 miesięcy do czerwca br. wobec 69 955 w analogicznym okresie do czerwca 2009 r. Rejestracja nie jest obowiązkowa, choć zalecana.

Średnia stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu br. wyniosła według oficjalnych danych 11,3%, ale w niektórych regionach kraju jest dużo wyższa. W Wielkiej Brytanii wynosi 7,8%.

"Daily Telegraph" wskazuje, że powrót Polaków uśmierzy brytyjskie obawy, że brak siły roboczej, zwłaszcza na budowach, spowoduje, iż niektóre obiekty sportowe wznoszone z myślą o olimpiadzie 2012 r. nie zostaną oddane do użytku w terminie.

d1ntcg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntcg6