Przedsiębiorca zgłosi sprzeciw wobec kontroli
W końcu marca 2009 r. wchodzą w życie przepisy o jednym okienku, a w połowie 2011 r. można będzie działalność zarejestrować elektronicznie.
Najważniejsze dla firm zmiany to kolejna próba ucywilizowania przepisów dotyczących kontroli. Posłowie dość zgodnie poparli w piątek większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Teraz urząd będzie musiał odpowiednio wcześniej poinformować firmę o planowanej kontroli. Inspektor z upoważnieniem
Inspektor (poza określonymi ustawowo wyjątkami) będzie miał obowiązek przedstawić upoważnienie, a w nim sprecyzowany zakres kontroli. Tzw. kontrola na legitymację będzie wprawdzie nadal możliwa, ale w ściśle określonych sytuacjach.
_ Dla małych i średnich firm szczególnie ważne jest skrócenie czasu ich trwania _– podkreśla Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. _ Liczę też, że dzięki zmianie przepisów nieuprawnione dowody nie będą wykorzystywane przez inspekcje. Do tej pory zdarzało się, że nałożone na podstawie takich kontroli kary prowadziły do bankructwa firmy. _
Zgodnie z przyjętą przez parlament nowelą czas trwania kontroli w ciągu roku nie może przekraczać:
- 12 dni roboczych – dla mikroprzedsiębiorców,
- 18 dni roboczych – dla małych firm,
- 24 dni roboczych – dla średnich przedsiębiorców,
- 48 dni roboczych – dla pozostałych firm. W jednym miejscu
Nowe przepisy mają też ułatwić zakładanie firm, eliminując zbędne formalności. Osoba, która zechce założyć firmę, będzie składała wszystkie dokumenty w jednym miejscu. Przedsiębiorca wypełni wniosek i złoży go lub prześle do urzędu gminy. Stamtąd trafi on do pozostałych urzędów. Oczekiwana od lat zasada jednego okienka i zacznie obowiązywać 31 marca 2009 r. Teraz najczęściej wizyta w gminie nie wystarcza. Przyszły przedsiębiorca musi odwiedzić ZUS i na ogół także urząd skarbowy.
Przez Internet
Od 1 lipca 2011 r. firmy czeka kolejna zmiana nazwana zasadą zero okienka. Przedsiębiorca zamierzający zarejestrować firmę będzie wówczas wypełniał jedynie formularz na stronie internetowej. Jednakże nie jest pewne, czy terminu tego uda się dotrzymać. Jeśli nie zdąży się na czas przygotować odpowiedniego systemu, to ustawa zostanie znowelizowana.
Od tego dnia ma też zacząć działać centralna ewidencja informacji o działalności gospodarczej. Nowelizacja wprowadza też zmiany wielu przepisów, przede wszystkim o zawieszaniu działalności gospodarczej. Dzięki nim można będzie złożyć wniosek o wpis z datą wcześniejszą niż planowane rozpoczęcie zawieszenia. Poprawione zostały też przepisy dotyczący przerwy w ubezpieczeniach w razie zawieszenia działalności. Zgodnie ze zmianą ubezpieczenia społeczne ustaną od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie, i będą trwały do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności.
Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie (z wyjątkiem niektórych przepisów) po 30 dniach od ogłoszenia. Zmienia ona kilkadziesiąt innych ustaw – przede wszystkim dotyczących inspekcji, ale też o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, systemie ubezpieczeń społecznych, Krajowym Rejestrze Sądowym czy statystyce publicznej.
Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita
OPINIA
KatarzynaUrbańska, ekspert PKPP „Lewiatan”
Przedsiębiorcy doczekali się wreszcie racjonalizacji kontroli i ich ucywilizowania. Sądzę, że stosunkowo często będą korzystali z wprowadzonej nowelizacją ustawy o swobodzie dzialalności gospodarczej instytucji sprzeciwu. Trudniej będzie obalić dowody zebrane w trakcie kontroli przeprowadzonej z uchybieniami. Czyli np. takiej, która została przeprowadzona w czasie, kiedy w firmie trwała już inna lub np. gdy inspektor wszedł do firmy bez upoważnienia albo nie miał wpisanego w upoważnienie zakresu kontroli. Zanim do tego dojdzie będzie bowiem musiał przed sądem udowodnić, że niezgodność miała miejsce. Liczę też na to, że pierwsze kontrole, zwłaszcza w mniejszych firmach, będą miały charakter prewencyjny.