Trwa ładowanie...

Przedsiębiorco, szykuj 1600 zł miesięcznie. Takie składki ZUS będziesz płacił w 2022 roku

Dwa miliony przedsiębiorców na własnej działalności gospodarczej zapłaci w przyszłym roku co najmniej 1600 zł składek do ZUS miesięcznie. Ale jeśli rząd wdroży "Polski Ład", stawka wzrośnie do 1735 zł miesięcznie. To największa podwyżka od 20 lat.

Share
W 2022 r. przedsiębiorców czeka największa od lat podwyżka składek ZUS.
W 2022 r. przedsiębiorców czeka największa od lat podwyżka składek ZUS.Źródło: Wikimedia Commons, fot: Wistula
dc9igwo

O podwyżce składek ZUS dla przedsiębiorców pisze piątkowa "Rzeczpospolita", opierając się na wyliczeniach Federacji Przedsiębiorców Polskich. To na razie prognoza, dokładną wysokość składki zdrowotnej poznamy dopiero w styczniu 2022 r. Ale dziś już znamy prognozy przeciętnego wynagrodzenia na 2022 r.

Wynika z nich, że składka zdrowotna wzrośnie z obecnych 381,81 zł do 406,63 zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne liczoną od dochodu mikroprzedsiębiorcy, której nie będzie już można odliczyć.

"Rz" pisze, że w ujęciu kwotowym byłby to największy wzrost składki od 1999 r., w ujęciu procentowym – od 2013 r.

Umorzenia z subwencji ruszyły. "Mamy twarde dane, nie ma możliwości kombinowania"

Dodatkowo mamy w zapowiedziane w Polskim Ładzie kolejne podwyżki. Przedsiębiorcy na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) spodziewają się, że podstawa wymiaru składki będzie wynosiła 100 proc. (zamiast obecnych 75 proc.) przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku.

W praktyce oznacza to wzrost składki zdrowotnej do 542,18 zł. Składka ta nie byłaby również odliczana w żadnej części od PIT. Sumarycznie przełożyłoby się to na wzrost wszystkich składek do poziomu 1735,88 zł, co oznaczałoby ich wzrost o 19,1 proc.

dc9igwo

Opłacający podatki według skali lub liniowo, z dochodami ponad 4,5 tys. zł miesięcznie dołożą ekstraskładkę zdrowotną liczoną od dochodów, której nie będą mogli odliczyć od podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dc9igwo

Podziel się opinią

Share
dc9igwo
dc9igwo