Trwa ładowanie...
d23e28b

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 17 kwietnia

...

d23e28b

17.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 17 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Topowi prawnicy mogą zarabiać nawet do 5 mln zł rocznie. Wartość całego rynku to ponad 2 mld zł. (s.A1,C4-C5)

Drogie kiełbasy i szynki chętnie kupujemy nie tylko od święta. Na same kabanosy wydajemy 650 mln zł rocznie. To zaostrza konkurencję producentów. (s.B2)

d23e28b

Prezesi banków zakładają wzrost zysku w 2014 r. o 1 proc., a analitycy nawey o 5-10 proc. Bankom pomoże ożywienie w kredytach. (s.B5)

LPP dopuszcza korektę planów rozwoju firmy na rynku rosyjskim i ukraińskim. "Istotne osłabienie rosyjskiego rubla i ukraińskiej hrywny nakazuje rozważne podejście do tych rynków" - mówi Dariusz Pachla, wiceprezes LPP. (s.B6)

Monachium, Londyn i Paryż to miasta, które skupiają najwięcej centrów technologii informacyjno-komunikacyjnych w Europie. (s.B9)

W 2018 r. pirackie serwisy wideo w sieci mogą osłabić PKB Polski nawet o 6 mld zł - straszy branża. (s.B10)

d23e28b

PARKIET

Adam Sawicki, były prezes GTS Central Europe, George Makowski, założyciel Netii i jeden z ojców Centertelu oraz Bogusław Kułakowski, były prezes sieci komórkowej Era to najpoważniejsi kandydaci na następcę Mirosława Godlewskiego w fotelu prezesa Netii - twierdzą osoby znające kulisy rekrutacji w giełdowym telekomie. (s.1,5)

Analitycy i zarządzający studzą optymizm wywołany rosnącymi wycenami na giełdach w krajach wschodzących. Długoterminowe zwyżki na emerging markets byłyby zaskoczeniem. (s.4)

Wynik netto Mirbudu w I kw. powinien być porównywalny do osiągniętego w analogicznym okresie 2013 r. Znacząco powinny jednak wzrosnąć przychody. (s.6)

d23e28b

Firmy z największym udziałem funduszy emerytalnych w akcjonariacie w 2014 r. radzą sobie zdecydowanie gorzej niż WIG. (s.7)

Koszt produkcji miedzi w kopalni Sierra Gorda będzie o 40 proc. wyższy od zakładanego trzy lata temu. Gotówkowe koszty produkcji miedzi są szacowane na 1,6 USD na funt - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth w wywiadzie dla dziennika chilijskiego "Diario Financiero". Wirth ocenił, że dla przemysłu w Chile rosnące koszty pracy i energii są bardziej dotkliwe niż rozważana podwyżka podatku dochodowego dla przedsiębiorstw do 25 proc. z 20 proc. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Poczta będzie skanować nasze listy, a następnie dostarczać je w formie elektronicznej do naszych e-skrzynek. I to jeszcze w tym roku. (s.1)

d23e28b

Trudno było uwierzyć, że koalicyjny PSL zgodzi się na wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie. Ale premier Donald Tusk forsował ten pomysł w expose. Dziś wiemy, że nic z tego. PSL się nie zgadza, PIT-u w rolnictwie nie będzie. (s.17)

W I kw. deweloperzy działający w największych miastach wprowadzili do sprzedaży dwa razy więcej mieszkań niż przed rokiem. Ale to wciąż za mało, bo szybciej przybywa kupujących. (s.18)

PULS BIZNESU

Zużycie cementu wzrosło. Czy to efekt łagodnej zimy, czy trwałej tendencji, okaże się w maju. (s.3)

d23e28b

ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o ustawianie przetargu na dostawę szyn i rozjazdów za 124 mln zł. (s.3)

Rynek pracy wychodzi z kryzysu. Pracodawcy dają podwyżki najchętniej od sześciu lat. (s.9)

PZU zaczął wreszcie ekspansję zagraniczną. Kupi od brytyjskiego RSA towarzystwa majątkowe na Litwie, w Łotwie i Estonii. (s.11)

Najbardziej ryzykowna jest branża tekstylna, budowlana i transport lotniczy, a najmniej np. chemiczna - przeanalizował Euler Hermes. (s.13)

d23e28b

BGŻ zaoferuje własne fundusze inwestycyjne, którymi zarządzać będzie Ipopema. (s.20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Biura usług płatniczych, za których pośrednictwem rocznie opłacanych jest ponad 35 mln rachunków, wkrótce nie będą monitorowane przez KNF. Do tego sprowadza się pomysł zmian przepisów w nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz ustawy o nadzorze, nad którym pracuje resort finansów. (s.A1,A3)

Sytuacja finansów publicznych pozwoli na zaniechanie podwyżek akcyzy dla różnych towarów - ocenia Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. (s.A10) (PAP)

morb/

d23e28b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23e28b