Trwa ładowanie...
d2g32o6

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 7 listopada

...
Share
d2g32o6

07.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 7 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Rafinerie, budżet państwa i Polacy wydadzą w tym roku dodatkowo 3,3 mld zł z powodu obowiązku sprzedaży ekologicznych paliw. Polska jest w czołówce państw dofinansowujących produkcję biopaliw. (s.A1, B4)

d2g32o6

Bunt przeciw bankom w USA. Ponad 650 tys. klientów opuściło w ciągu ostatnich tygodni takie giganty jak CitiBank, Bank of America, Chase czy Wells Fargo i przeniosło rachunki do unii kredytowych. Wartość przeniesionych depozytów to 4,5 mld zł. (s.A13)

Chiński firmy ciągną do Polski. Za trzy lata Chińczycy mają wydać nad Wisłą nawet 300 mln euro. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych sfinalizuje w tym roku chińskie projekty warte ok. 80 mln euro. Pozyskiwanie inwestycji utrudnia słaba promocja naszej gospodarki. (s.B1)

Zakończyły się konsultacje dotyczące zmiany krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012. Z projektu rozporządzenia wynika, ze grupa Tauron straci 749 tys. jednostek emisji, co odpowiada wartości ok. 33 mln zł. (s.B4)

Netia w telewizji może czuć się lepiej niż TP. Zdaniem analityków Netia zainwestuje w płatną telewizję ponad 250 mln zł w ciągu trzech-czterech lat. (s.B7)

d2g32o6

Polscy producenci maszyn walczą o milionowe kontrakty za granicą. Producent maszyn górniczych Kopex spodziewa się sporych kontraktów w Afryce i Azji. W RPA gra toczy się nawet o 100 mln euro - ustaliła "Rz". (s.B10)

PARKIET

Rovese (Cersanit) na przełomie listopada i grudnia może zaoferować do 54,1 mln akcji z prawem poboru. Producent płytek ceramicznych może sprzedawać nowe walory drożej niż po 2,1 zł, jak szacują analitycy. (s.1,5)

Nowa spółka NFI Magna Polonia może trafić na GPW. Transakcja z Cyfrowym Polsatem otwiera przed Magną wiele możliwości - przekonuje Jarosław Mikos, prezes funduszu. Jedna z nich to upublicznienie spółki Info-Operator. (s.4)

d2g32o6

Integer.pl zamierza wziąć udział w konsolidacji rynku dystrybucji reklamowych druków bezadresowych - dowiedział się "Parkiet". Giełdowa spółka prowadzi w tej sprawie negocjacje z kilkoma funduszami i inwestorami zagranicznymi. (s.4)

Biopaliwa biją w Orlen i Lotos. Realizacja limitów sprzedaży biopaliwa wyznaczona na ten rok przez rząd kosztować będzie te koncerny ok. 900 mln zł. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Prokuratura bada, czy były prezes giełdowej spółki AmRest, prowadzącej amerykańskie fast foody, grał na warszawskiej giełdzie z wykorzystaniem poufnych informacji. (s.3)

d2g32o6

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Co dziesiąty polski magister to bezrobotny, a 21 proc. absolwentów nie ma pracy. Wyższe wykształcenie jest coraz powszechniejsze: ma je już ponad 26 proc. aktywnych zawodowo Polaków. (s.A6)

Energetyka naciska na uwolnienie rynku dla klientów indywidualnych. Nawet 500 mln zł rocznie dokładają sprzedawcy prądu do urzędowo ustalanych taryf dla gospodarstw domowych. (s.A10)

Media Markt i Saturn zetną ceny elektroniki użytkowej. Szykuje się wielka wojna cenowa między potężnymi marketami handlującymi telewizorami, AGD i telefonami. (s.A11)

d2g32o6

PULS BIZNESU

Już wiosną 2012 r. na 240 ha w Grodzisku Mazowieckim ruszy budowa największego parku rozrywki w Europie Środkowo_Wschodniej. Tak twierdzi Peter Mulder, prezes Las Palm, spółki mającej zrealizować projekt. Dotychczas Holender i w Polsce, i w ojczyźnie prowadził znacznie mniejsze biznesy, których spora część kończyła się bankructwem. Kto więc wyłoży 3 mld zł? (s.1,4)

Inwestorzy chą wyprawić w morze 80 mld zł. Kulczyk, Polska Grupa Energetyczna, Energetyka Polska i Hiszpanie rezerwują miejsca pod wiatraki na Bałtyku. (s.8-9)

Na rynek piwa wróci hossa. Kompania Piwowarska ocenia, że w ciągu kilku lat w Polsce realny jest wzrost spożycia piwa do 100 litrów na osobę. Zdaniem największej firmy z branży polski rynek ma jeszcze duży, uśpiony potencjał wzrostu. (s.12)

(PAP)

jow/

d2g32o6

Podziel się opinią

Share
d2g32o6
d2g32o6