Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 31 stycznia
...
31.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 31 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Kamienie mogą zastąpić złoto w portfelach wielu inwestorów. Ich ceny szybko rosną. Także biżuteria z diamentami może być doskonałą lokatą kapitału. Ceny kamieni podnosi rosnący popyt w Chinach, Indiach i krajach Zatoki Perskiej. (s.B1)
Hiszpania wycofa wsparcie dla nowych odnawialnych źródeł energii. Niemcy mogą ograniczyć przyrost produkcji prądu ze słońca. Polska chce zaoszczędzić rocznie miliard złotych na subsydiach zielonej energii. Zmiana prawa znacznie ograniczy nowe inwestycje w farmy wiatrowe. (s.B2)
Poczta Polska uruchomiła program dobrowolnych odejść dla 2,3 tys. pracowników. (s.B3)
Od 2009 r. europejska część General Motors straciła 2,3 mld USD. Amerykanie nie wykluczają zamknięcia kolejnej fabryki. Jednak restrukturyzacja w Oplu nie zagrozi zakładowi w Gliwicach. (s.B3)
Ubiegłoroczna sprzedaż biur podróży była większa o 5-10 proc. niż rok wcześniej - szacują eksperci. 2012 rok może przynieść dalszą poprawę. (s.B7)
Skuteczność wydawanych przez analityków zaleceń dotyczących akcji giełdowych spółek wynosi ok. 50 proc. (s.B8)
PARKIET
Wyniki banków w IV kw. były słabsze niż w III, ale cały ubiegły rok był rekordowy. Ten już nie będzie. (s.1,8,9)
Do konkursu na dzierżawcę 477 wiat przystankowych w Warszawie stanęły dwie giełdowe grupy. Oferty złożyły CAM Media oraz dwie spółki z grupy Agory - AMS i Adpol, mocno przebijając konkurenta. (s.1,4)
Seko chce odkupić Superfisha od Graala. Ten jednak jest zdziwiony. "Do Superfisha bliżej jest firmie Contimax" - powiedział Robert Wijata z zarządu Graala. Szef Contimaksu Andrzej Cieślik zaprzecza. "Temat zakupu Superfisha jest nieaktualny. Proponowane warunki były nie do przyjęcia" - mówi. (s.1,6)
Lotos zapowiada, że wydobycie z norweskiego złoża Yme powinno ruszyć jeszcze w tym półroczu. "My będziemy na drodze prawnej dochodzić zwrotu kosztów i kompensaty opóźnionych i utraconych zysków (od operatora, firmy Talisman - PAP" - powiedział prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz. Prezes szacuje, że zeszłoroczne przychody grupy przekroczyły 25 mld zł, a w tym roku mogą być o 12-15 proc. wyższe od ubiegłorocznych. (s.7)
GAZETA WYBORCZA
Według najnowszych analiz napływ do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2011 roku wzrósł o 46,7 proc., podczas gdy ich wzrost na całym świecie wyniósł 17 proc. To "efekt zielonej wyspy" i pracy samorządowców. (s.22)
W 2011 r. Polacy importowali ponad 655 tys. używanych aut - mniej niż w przeszłości, ale i tak najwięcej w Europie. (s.23)
Będą zwolnienia w hutach należących do ArcelorMittal Poland. Pracę ma w tym roku stracić tysiąc osób. Wszystko przez kryzys i słabą koniunkturę na stal. (s.25)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Projekt rozbudowy ropociągu Odessa-Brody do Polski po deklaracjach polityków zyskuje poparcie biznesu. Jak dowiedział się "DGP", polskie rafinerie są zainteresowane importem ropy z Azerbejdżanu. Orlen i Lotos byłyby gotowe odbierać do 10 mln ton surowca rocznie. Spółki nie skomentowały tych nieoficjalnych informacji. (s.A10)
UPC chce po przejęciu Aster zwiększyć inwestycje w rozwój sieci, by bronić się przed Vectrą i Multimediami. Na nową sieć wyda 0,5 mld zł. (s.A10)
PULS BIZNESU
NBP nie ma wątpliwości - opłaty od transakcji kartowych są w Polsce najwyższe w Europie. Zaleca obniżkę, która umożliwi rozwój rynku. (s.2)
Magna International ma na oku FSO. Kanadyjski producent części dla motoryzacji chce wykorzystać majątek wygaszonej fabryki na Żeraniu. (s.4)
DM IDM SA we wtorek ma pochwalić się "istotnym wydarzeniem dla grupy". Według "PB" chodzi o wejście do akcjonariatu grupy Warsaw Equity Management. Fundusz obejmie niespełna 10 proc. akcji. (s.5)
Część placówek w sieci franczyzowej banku nie zarabia na siebie. Wiele instytucji rezygnuje z franczyzy, ale np. Alior rozwija ją aż miło. (s.8)
PKN Orlen kończy prace nad pakietem antykryzysowym. Inwestycje w łupki i ropę są jednak pod ochroną. "Plan został opracowany na przełomie grudnia i stycznia. Jego główne założenia to na przykład dodatkowa redukcja wydatków operacyjnych oraz wstrzymanie lub przesunięcie realizacji projektów inwestycyjnych o niższych priorytetach" - powiedział Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego Orlenu. (s.12) (PAP)
morb/