Trwa ładowanie...
d2um0pr
d2um0pr

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 30 grudnia, 17.00

...
Share
d2um0pr

30.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

WIADOMOŚĆ DNIA

Składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie otrzymują obecnie - zapowiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

d2um0pr

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wzrosło w III kwartale 2010 roku do 229.808 mln euro z 209.169 mln euro w II kwartale - podał NBP.

Deficyt w obrotach bieżących w III kwartale 2010 wyniósł 3.639 mln euro wobec deficytu 1.864 mln euro w II kwartale 2010 - podał w czwartek NBP.

Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 mięsięcy wyniosła w grudniu 2,9 proc., wobec 2,6 proc. w listopadzie - podał Narodowy Bank Polski.

d2um0pr

Czas niskich stóp procentowych w 2011 roku będzie dobiegać końca. W przyszłym roku, nie tylko w Polsce, ale także na świecie, nieuniknione wydaje się zacieśnianie polityki pieniężnej - uważa Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że dla RPP ważna pozostaje także stabilność kursu walutowego. Rada, świadoma ryzyk związanych z możliwością wystąpienia znacznych wahań kursowych niekorzystnych dla Polski, zdecydowana jest podejmować swoje decyzje tak, aby minimalizować te ryzyka.

Kondycja polskiej gospodarki jest dobra, ale turbulencje w strefie euro mogą spowodować masowy odpływ kapitału z rynków wschodzących, w tym z Polski - uważa Marek Belka, prezes NBP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 34 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 388 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

d2um0pr

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 3,5 proc. - podało w czwartek Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET

Składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie otrzymują obecnie - zapowiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

DŁUG

d2um0pr

W styczniu 2011 r. Ministerstwo Finansów na dwóch przetargach zaoferuje obligacje za 5,0-9,5 mld zł oraz na czterech przetargach bony za 4,0-8,0 mld zł - poinformował w czwartek resort w komunikacie. W styczniu odbędzie się także przetarg zamiany obligacji skarbowych, na którym w zamian za obligacje PS0511i OK0711 MF zaoferuje papiery WZ0121/IZ0823.

Ministerstwo Finansów planuje w I kwartale 2011 roku sprzedać na trzech przetargach obligacje OK i PS za 12,0-18,0 mld zł oraz na kolejnych trzech przetargach DS/WS/WZ/IZ za 5,0-9,0 mld zł - podał w czwartek w komunikacie resort finansów.

Ministerstwo Finansów sfinansowało już 7 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynoszących 167,5 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF. Dodał także, że resort chciałby w 2011 roku szybciej finansować potrzeby pożyczkowe zarówno na rynku krajowym i zagranicznym.

WSKAŹNIKI

d2um0pr

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w grudniu 2010 roku do 68,6 pkt. z 62,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podał w czwartek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee wzrósł w grudniu do 62,0 pkt, wobec 59,0 pkt miesiąc wcześniej - napisano w raporcie NAPM.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,68 proc. i wyniósł 2756,88 pkt.

d2um0pr

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,12 proc. i wyniósł 10.228,92 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 2.759,57 pkt.

SPÓŁKI

W związku z planowanym połączeniem Compa z Novitusem, Comp wyemituje 1.239.129 akcji serii L, które zostaną wydane akcjonariuszom Novitusa proporcjonalnie do posiadanych przez nich papierów spółki. Jedna akcja serii L Comp będzie oferowana za 2,37 akcji Novitusa - podały spólki w komunikatach.

Mennica Polska podpisała umowę z Narodowym Bankiem Polskim o wartości ok. 80 mln zł na produkcję i dostawę w 2011 roku monet powszechnego obiegu i monet kolekcjonerskich - podała spółka w komunikacie.

Internet Group otrzymał list intencyjny od inwestora z Bliskiego Wschodu zainteresowanego inwestycją w spółkę - podał Internet Group w komunikacie. Jest on gotów wpłacić 15 mln zł w celu spłaty wierzycieli i skupić do 50 proc. akcji firmy z rynku.

Atlantis Energy planuje emisję 504.192.000 akcji serii E z prawem poboru, a decyzję o tym mają podjąć akcjonariusze na walnym zgromadzeniu 27 stycznia - poinformował Atlantis w projektach uchwał na walne.

Eurosnack, producent chrupek i biszkoptów, planuje emisję nie więcej niż 49 mln akcji bez prawa poboru w ramach subskrypcji prywatnej - podała spółka w projektach uchwał na walne zgromadzenie, które odbędzie się 27 stycznia.

Kurs akcji ukraińskiej spółki wydobywczej Sadovaya Group wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 16,28 proc. do 10 zł.

Ukraińska spółka wydobywcza Sadovaya Group sprzedała w tym roku więcej węgla niż planowała, przekroczy więc tegoroczne prognozy wyników. Spółka w najbliższych latach nie planuje wypłaty dywidendy, ewentualna emisja akcji możliwa będzie za kilka lat, raczej po 2012 roku - poinformował dziennikarzy Ivan Churylovych, dyrektor spółki ds. strategii.

Ponad 40 nowych leków, m.in. stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej, znalazły się na liście leków refundowanych, która weszła w życie w czwartek - poinformowało MZ. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie znalazły się na niej długo działające analogi insulinowe.

Telewizja Polsat przewiduje, że rynek reklamy telewizyjnej wzrośnie w 2011 roku o około 7 proc. - poinformował PAP Maciej Stec, członek zarządu stacji.

Zygmunt Solorz-żak, który poprzez Polaris Finance zastawił akcje Cyfrowego Polsatu na rzecz Vivendi, Deutsche Telekom, obligatariuszy Elektrimu oraz Skarbu Państwa, spodziewa się, że zastaw zostanie zniesiony w styczniu 2011 roku.

Zygmunt Solorz-Żak podtrzymuje zainteresowanie przejęciem wraz z partnerami Polkomtela, gdyby pojawiła się oferta sprzedaży telekomu. W przypadku powodzenia transakcji, biznesmen rozważyłby propozycję wprowadzenia operatora sieci Plus na warszawską giełdę. Jednak bez powiązań kapitałowych również widzi obustronne korzyści ze współpracy z tym telekomem.

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieli Hawe Telekom 100 mln zł pożyczki na inwestycje, w tym na finansowanie budowy przez spółkę trzeciego etapu ogólnopolskiej sieci światłowodowej - podała ARP w komunikacie prasowym.

Kompania Węglowa została dokapitalizowana kwotą 416 mln zł - poinformowało Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Notowana na rynku New Connect spółka Suntech, dostawca oprogramowania dla sektora telekomunikacyjnego, podpisała umowę z Airspan na integrację infrastruktury dla nowej, bezprzewodowej sieci dostępowej NetMaks, wykorzystującej technologię WiMax Mobile - podał Suntech w komunikacie. Wartość kontraktu objęta jest poufnością.

Spółka Alkal zadebiutowała w czwartek na rynku NewConnect.

Od 1 stycznia ukrański NAK wstrzymuje dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów - poinformował PGNiG w czwartkowym komunikacie.

Polski Koncern Naftowy Orlen kupił od Skarbu Państwa 5,56 proc. Anwilu za 81 mln zł - poinformował resort w czwartkowym komunikacie. Przed miesiącem ministerstwo wystawiło ten pakiet na sprzedaż za 103,7 mln zł, ale wtedy nie zgłosił się żaden chętny.

Akcje spółki Runicom zadebiutują w środę 5 stycznia na rynku New Connect - podała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie.

Ok. 5,8 mln ton węgla może wydobyć do 2025 r. Katowicki Holding Węglowy (KHW) ze złoża "Śląsk - Pole Panewnickie". Holding uzyskał właśnie koncesję na eksploatację z tego złoża pozostałego węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej.

W celu refinansowania istniejącego zadłużenia Tauron wyemitował pięcioletnie obligacje korporacyjne o łącznej wartości około 850 mln zł - poinformował Tauron w komunikacie.

WALUTY

Premier Donald Tusk powtórzył w czwartek, że Polska chce być jak najszybciej gotowa do przyjęcia euro, ale nie podał daty ze względu na niepewną sytuację w Europie.

Po ogłoszeniu zmian w systemie emerytalnym rynek długu zaczął się osłabiać, złoty cały dzień był stabilny. Dilerzy obu rynków spodziewają się, że ostatni dzień roku będzie spokojny.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,9979 a kurs złotego do euro na 3,9704 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3280 USD i 108,24 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 1 067 364 517,06 zł - podał ZUS.

OPINIA

Planowane przez rząd obcięcie składki do OFE z pewnością spowoduje zmniejszenie aktywności funduszy emerytalnych na rynku kapitałowym, ale lukę tę mają szansę zapełnić inwestorzy zagraniczni oraz TFI - uważają analitycy.

Czwartkowe notowania na warszawskim parkiecie miały spokojny, lekko spadkowy przebieg. Analitycy wskazują, że marazm na GPW w ostatnim czasie sugeruje niepewność inwestorów co do kierunku, jaki obierze rynek na początku przyszłego roku. Dla zachowania rynku istotne mogą być rozstrzygnięcia dotyczące zmian w OFE.

W 2011 roku eksport liczony w euro urośnie o 12,3 proc. wobec 19,3 proc. wzrostu jaki osiągnie polski eksport w 2010 roku - prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Według KUKE, w listopadzie eksport liczony w euro wzrósł o 17,3 proc. rdr i osiągnął wartość 10,9 mld euro.

PALIWA

Po odnotowanej w kończącym się tygodniu korekcie, ceny paliw na stacjach detalicznych na początku stycznia mogą wzrosnąć powyżej ubiegłotygodniowych poziomów - wynika z raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają blisko najwyższych poziomów od 26 miesięcy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, rośnie rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 19 centów do 91,31 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na luty 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 94,13-94,15 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły w czwartek do kolejnego rekordowego poziomu, po tym jak do najsilniejszego poziomu od 1993 umocnił się juan. Miedź w dostawach na LME drożeje w transakcjach trzymiesięcznych o 0,9 proc. do 9.480 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9514,25 USD/t.(PAP)

amp/ jtt/

d2um0pr

Podziel się opinią

Share
d2um0pr
d2um0pr