Trwa ładowanie...
d32vd5v
d32vd5v

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 25 lutego, 17.00

...
Share
d32vd5v

25.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W końcu 2010 roku w Polsce w REGON zarejerstrowanych było 3.909,8 tys. firm, o 4,5 proc. więcej niż w końcu 2009 roku - wynika z danych GUS.

d32vd5v

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Wydatki konsumentów we Francji w styczniu 2011 r. spadły słabiej od oczekiwań - w ujęciu mdm spadek wyniósł 0,5 proc., po wzroście w grudniu 2010 r. , po korekcie, o 0,4 proc. - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny Insee w Paryżu.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w IV kw. 2010 r. o 0,6 proc. kdk, po wzroście w III kw. o 0,7 proc. - poinformowało w piątek w kolejnych wyliczeniach Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

Bank centralny Rosji niespodziewanie podwyższył w piątek główną refinansową stopę procentową o 25 pkt. bazowych do 8,00 proc. - podał bank w komunikacie.

d32vd5v

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2010 roku o 2,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał w piątek Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu.

PODATKI

Podwyżka VAT na odzież dla niemowląt i ubranka dla dzieci wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. - zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawę o VAT. Sejm przyjął też poprawkę PSL wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi świadczone w portach.

BUDŻET

d32vd5v

Rząd nie bierze pod uwagę możliwości zawieszenia wpłat do OFE, gdyż oznaczałoby to demontaż systemu emerytalnego - powiedział na konferencji premier Donald Tusk.

Prezydent Komorowski planuje zorganizować debatę ekspertów na temat zmian w systemie emerytalnym po tym, jak rząd przedstawi jednolite stanowisko - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że dyskusja zakończy się jakąś łagodniejszą formą rozwiązań, pewnie już po wyborach.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 28 lutego, bony 52-tygodniowe za 1,2-1,7 mld zł - podał resort w piątek w komunikacie.

d32vd5v

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 155,75 punktów bazowych, wobec 146,03 punktów bazowych na koniec ubiegłego tygodnia.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lutym 2011 roku uległ gwałtownemu załamaniu - podał instytut BIEC. Jednorazowy spadek o ponad 4 punkty zdarzył się ostatnio na początku lat 90-tych, w nieporównywalnych z obecnymi warunkach.

Lutowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że w porównaniu do stycznia liczba osób oczekujących wzrostu inflacji zmniejszyła się - podał Ipsos w piątek w komunikacie.

d32vd5v

Indeks PMI w handlu detalicznym w strefie euro w lutym 2011 r. spadł poniżej 50 pkt, po raz pierwszy od 4 miesięcy - wynika z danych Markit Economics.

W lutym 2011 r. nastroje brytyjskich konsumentów minimalnie poprawiły się. Wskaźnik zaufania wzrósł w tym miesiącu do minus 28 pkt z minus 29 pkt w styczniu - podał w piątek GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Baltic Dry Index w piątek 25 lutego wyniósł 1245 pkt., wobec 1301 pkt. w piątek 18 lutego, co oznacza spadek o 4,4 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w lutym 77,5 pkt, wobec 74,2 pkt zanotowanych w styczniu - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

d32vd5v

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,71 proc. i wyniósł 10.526,76 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.878,57 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Getin Holding w czwartym kwartale 2010 roku wyniósł 150 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu rocznego. Zysk okazał się zdecydowanie powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 86 mln zł.

Zarząd Getin Holding planuje zysk netto osiągnięty w 2010 roku przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

Getin Holding liczy na dwucyfrowy wzrost zysku w 2011 roku i jeśli nie będzie załamania makroekonomicznego to może być on rekordowy i przekroczyć poziom z 2007 roku, kiedy wyniósł 626,4 mln zł - poinformował PAP Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu.

Getin Holding ocenia, że w 2011 roku przychody powinny rosnąć szybciej niż koszty, a poziom zawiązywanych rezerw w stosunku do portfela powinien być niższy. Getin zainteresowany jest dalszymi akwizycjami - poinformował PAP Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu.

Getin Noble Bank ocenia, że po IPO Open Finance jego współczynnik wypłacalności przekroczy 10 proc., a po sukcesie tej oferty zrezygnuje z emisji długu podporządkowanego - poinformował na konferencji Krzysztof Spyra, członek zarządu Getin Noble Banku.

Zysk netto Eurocash, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w IV kwartale 2010 roku wyniósł 47,75 mln zł wobec 37 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie. Wynik okazał się być zgodny z konsensusem rynkowym zakładającym zysk na poziomie 50,6 mln zł.

Grupa Agory miała w czwartym kwartale 2010 roku 18,0 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 14,9 mln zł zysku netto w IV kw. 2009 r. Średnia prognoz rynkowych mówiła o 19,5 mln zł zysku netto.

Agora spodziewa się, że w 2011 roku całkowite wydatki na reklamę wzrosną o około 6-7 proc., a najszybciej rozwijającym się segmentem rynku będzie w tym roku internet, który ma wzrosnąć o 13-15 proc. - poinformowała spółka w komentarzu do wyników.

Agora szacuje, że ze względu na prowadzone projekty rozwojowe wnakłady inwestycyjne grupy 2011 roku mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w 2010 roku. Grupa nadal będzie się koncentrować m.in. na kontroli kosztów i zwiększaniu skali działalności także poprzez kolejne akwizycje - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Agora przewiduje, że w 2011 roku wzrosną koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników w związku z zakupem kin Helios, realizacją projektów rozwojowych oraz rezerwami na plany motywacyjne realizowane w Grupie. W 2011 roku wpływ na wysokość kosztów będą miały też koszty nowego segmentu kino - podała spółka w komunikacie prasowym.

Agora nie zamierza na razie zmieniać polityki dywidendowej, która zakłada wypłatę minimum 0,5 zł na akcję, mimo szacunków zwiększenia nawet dwukrotnie nakładów inwestycyjnych w 2011 roku - poinformował dziennikarzy prezes Agory Piotr Niemczycki.

Grupa Mondi Świecie ocenia, że 2011 rok nie będzie łatwiejszy od 2010, choć jak na razie wzrosło zapotrzebowanie na jej wyroby. W okresie najbliższych 12 miesięcy zamierza zainwestować 96 mln zł - podała spółka w komentarzu do raportu za 2010 rok.

Przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora sieci Era, wrosły w IV kw. 2010 roku o 5,3 proc. do 475 mln euro z 451 mln euro rok wcześniej, a narastająco po czterech kwartałach 2010 roku wzrosły o 4,7 proc. do 1,839 mld euro z 1,757 mld euro - wynika z danych finansowych Deutsche Telekom, który jest głównym akcjonariuszem PTC.

UPC Polska, dostawca potrójnej usługi: telewizji, Internetu i telefonu, miał 370,7 tys. abonentów telewizji cyfrowej na koniec czwartego kwartału 2010 roku oraz 524,6 tys. użytkowników szerokopasmowego internetu - podał UPC Polska w komunikacie prasowym.

Zarząd Enei może rekomendować wypłatę około 30 proc. ubiegłorocznego zysku na dywidendę - powiedział Maciej Owczarek, prezes Enei.

Prawa do akcji firmy Megaron wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 12 proc., do 26,90 zł.

Penta Investments podpisała z funduszem Mid Europa Partners umowę sprzedaży Żabka Polska - podała spółka w komunikacie prasowym.

Czeski gigant energetyczny CEZ przez pomyłkę opublikował przed czasem swoje wyniki za ubiegły rok. Teraz za naruszenie zasad giełdowych firmie grozi kara do 10 mln koron, czyli ok. 1,6 mln zł.

Zarząd Macrologic będzie rekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2010 r. w wysokości do 2 zł na akcję - poinformowała PAP Patrycja Ptaszek-Strączyńska, członek zarządu Macrologic.

Fabryka Mebli Forte zainwestuje w tym roku w automatyzację produkcji kilkanaście milionów złotych. Przedstawiciele spółki prowadzą rozmowy z podmiotami zainteresowanymi kupnem nieruchomości po zlikwidowanym zakładzie w Przemyślu. Liczą, że z tego tytułu do firmy wpłynie kilkanaście milionów złotych.

Fabryka Mebli Forte spodziewa się wzrostu sprzedaży w 2011 roku. Zyski będą natomiast w dużej mierze uzależnione od tempa wzrostu cen surowców. Prezes spółki szacuje, że meble mogą w tym roku podrożeć o ok. 10 proc. Zarząd Forte opowiada się za wypłatą dywidendy z zysku za 2010 rok. Jej wysokości jednak nie ujawnia.

Grupa Boryszew, oddział Maflow w Tychach, otrzymała od Volkswagen AG informację o planowanym powierzeniu Grupie dostaw instalacji do klimatyzacji do nowej platformy samochodów, tzw. "A entry". Kontrakt ma obowiązywać w latach 2012-2016, a jego szacowana wartość to 24-40 mln euro. - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Kino Polska TV w związku z ofertą publiczną 4 mln akcji serii B - podał urząd w komunikacie.

W jednej transakcji pakietowej sprzedano w piątek 17.884.050 akcji Echa Investment stanowiących około 4,26 proc. kapitału tej spółki.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8770 a kurs złotego do euro na 3,9757 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3762 USD i 112,52 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ROLNICTWO

Druga połowa lutego przyniosła lekkie wzrosty cen zbóż na rynkach, odnotowano także wzrost cen wieprzowiny oraz drobiu - wynika z opublikowanych w piątek danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ceny żywności w okresie styczeń-czerwiec wzrosną o 4-5 proc. - powiedział PAP dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.

BUDOWNICTWO

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła przetarg na budowę drogi s7 na odcinku Koszwały - Kazimierzowo. Unieważnienie postępowania jest konsekwencją przyjętego w styczniu przez rząd Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. GDDKiA prowadzi działania zmierzające do unieważnienia kolejnych przetargów, dla których nowy program nie zapewnia finansowania - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje unieważnić 12 trwających postępowań na budowę dróg krajowych - poinformowało PAP biuro prasowe GDDKiA. Unieważnianie postępowań to konsekwencja przyjętego w styczniu przez rząd Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Łączna wartość postępowań, które będą unieważnione to według wyliczeń PAP około 9,4 mld zł.

OPINIA

Rezerwa Federalna powinna rozpocząć wycofywanie programów monetarnego luzowania, zanim inflacja stanie się poważnym problemem - powiedział w piątek prezes oddziału Fedu z Richmond Jeffrey Lacker.

POLITYKA

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że według Państwowej Komisji Wyborczej "nie wchodzi w grę" ostatni możliwy termin wyborów parlamentarnych, czyli 30 października. Komorowski dodał, że rozważa zarządzenie dwudniowych wyborów.

Koalicja PiS z SLD po wyborach parlamentarnych nie jest możliwa - oświadczył w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadnił, oba ugrupowania mają "radykalnie" różniące się programy.

EKONOMIA

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w piątek w Budapeszcie o zwołaniu na popołudnie nadzwyczajnego posiedzenia Rady NATO w celu omówienia sytuacji w Libii.

Rząd Libii zlecił masowe rozdawanie pieniędzy w postaci podwyżek płac, dopłat do produktów żywnościowych i podniesienia dodatków socjalnych - poinformował w piątek Reuters powołując się na państwową telewizję libijską.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu zamieszek w Libii, które spowodowały ograniczenie dostaw surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, zdrożała rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 69 centów do 97,97 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na kwiecień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 112,64-112,66 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu ocen, że spadki notowań podczas poprzednich sesji były przesadzone - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.589,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9674,50 USD/t.

PALIWA

Nic nie wskazuje na razie na to, by w związku z napiętą sytuacją w Libii nastąpiły zakłócenia w zaopatrzeniu państw UE w surowce energetyczne - ocenił w piątek w Berlinie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Oczekuje on stabilizacji cen ropy.

Umowy naftowe, które są legalne i leżą w interesie narodu libijskiego, będą honorowane - zapewnił w piątek członek koalicji przeciwników Muammara Kadafiego, która twierdzi, że sprawuje władzę w Bengazi, drugim co do wielkości mieście Libii.

Eksport ropy naftowej z Libii niemal stanął z powodu zmniejszenia produkcji, braku personelu i obaw o bezpieczeństwo - poinformowały w piątek źródła branżowe.

Próbując stłumić rewoltę władze Libii nie dopuszczą do tego, by zniszczeniu uległy złoża ropy naftowej - powiedział w piątek tureckiej stacji CNN-Turk syn Muammara Kadafiego, Saif al-Islam.

Ceny paliw w handlu detalicznym w przyszłym tygodniu będą w dalszym ciągu rosły - wynika z analizy portalu e-petrol.pl. Potanieć może jedynie autogaz.

Podwyżki cen paliw, jakie rafinerie zaserwowały w mijającym tygodniu mogą być kontynuowane - wynika z analizy biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 1 grosz - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych. (PAP)

amp/ gor/

d32vd5v

Podziel się opinią

Share
d32vd5v
d32vd5v