Trwa ładowanie...
d17gil2

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 4 kwietnia, 17.00

...
Share
d17gil2

04.04. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W czwartym tygodniu marca ceny zbóż były stabilne, z wyjątkiem żyta, które taniało - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. W omawianym okresie drożało mleko, żywiec wieprzowy i bydło, a taniały kurczęta.

d17gil2

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,8 proc. w lutym 2011 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 6,6 proc. - podał w poniedziałek w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

BUDŻET

Wartość środków przekazywanych z budżetu z tytułu wykupu i obsługi SPW oraz transferów do OFE wyniesie w kwietniu łącznie około 11,8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Z tego transfery do OFE wyniosą 2,3 mld zł.

d17gil2

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 51-tygodniowe za 569,6 mln zł przy popycie 1.693,1 mln zł i średniej rentowności 4,464 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

Według danych na koniec marca w 2011 roku do wykupu pozostaje dług o wartości 86,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na koniec marca 2011 roku poziom krajowego długu rynkowego wzrósł do 525,3 mld zł z 499,3 mld zł na koniec grudnia 2010 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

d17gil2

WSKAŹNIKI

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na kwiecień 2011 r. spadł do 14,2 pkt z 17,1 pkt w marcu, najwyższego poziomu od IX 2007 r. - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,11 proc. i wyniósł 9.718,89 pkt.

d17gil2

SPÓŁKI

Przychody ze sprzedaży NG2 w okresie styczeń - marzec 2011 roku wyniosły 185 mln zł, czyli były o 5,5 proc. niższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap pozyskała z oferty 1,05 mln zł, planuje w kwietniu zadebiutować na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Wpływy z reklam Telewizji Polsat, przejmowanej przez Cyfrowy Polsat, w pierwszym kwartale 2011 roku wyniosły 629,1 mln zł i były o 14,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowały Wirtualnemedia.pl., powołując się na dane TNS OBOP, opracowane na podstawie oficjalnych cenników (nie obejmują rabatów).

d17gil2

ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma obecnie 5,08 proc. głosów na WZA Orco Property Group - podała spółka w komunikacie.

Nova KBM chce pozyskać z emisji akcji około 132,4 mln euro, które planuje wydać na wzmocnienie kapitałowe i dalszy rozwój grupy. Spółka zainteresowana jest także akwizycjami - podano w prospekcie emisyjnym.

Cena emisyjna w ofercie 3,8 mln akcji brytyjskiej spółki AerFinance została ustalona na 2 zł. Maksymalna kwota brutto, jaką spółka może pozyskać z oferty wynosi 7,6 mln zł - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Maksymalna cena emisyjna wynosiła 2,5 zł.

Zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przygotowuje zmiany w statucie spółki, gwarantujące zachowanie dominującego głosu Skarbu Państwa w strategicznych dla firmy kwestiach - wynika z informacji firmy.

d17gil2

W pierwszych dwóch miesiącach roku górnictwo węgla kamiennego zarobiło ponad 412 mln zł - wynika ze wstępnych danych. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska ocenia, że z koniunktury na węgiel korzystają obecnie wszystkie górnicze spółki.

Budimex podpisał umowę na budowę budynku biurowo-usługowego w Poznaniu, wartość netto kontraktu wynosi 73,6 mln zł - podał Budimex w poniedziałkowym komunikacie.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska uznała w poniedziałek za prawdopodobne "na 80 procent" powiązanie kapitałowe dwóch górniczych firm: Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Węglokoksu. Wkrótce mają zapaść decyzje w tej sprawie.

Konsorcjum Mostostalu Warszawa i spółki Cestar zawarło umowę na roboty budowlane ze Związkiem Międzygminnym "Puszcza Zielonka". Wartość kontraktu wynosi 63,01 mln zł brutto - podał Mostostal Warszawa w poniedziałkowym komunikacie.

Marvipol rozważa prywatną emisję akcji dla inwestora, który będzie skłonny zaproponować cenę przewyższająca aktualny kurs giełdowy. Deweloper po oddaniu do użytkowania i pełnym wynajęciu biurowca przy Prostej będzie chciał go sprzedać - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Nizio, prezes Marvipolu.

We wtorek na rynku NewConnect zadebiutują prawa do akcji spółki InwazjaPC, zajmującej się sprzedażą notebooków - poinformował spółka w komunikacie prasowym.

Grupa NG2 może zakończyć pierwszy kwartał niewielką stratą netto, z optymizmem patrzy jednak na sezon wiosenny i drugi kwartał. Podtrzymuje, że w całym roku jej przychody mogą wzrosnąć o 16 proc. do 1,2 mld zł, a zysk netto o 20 proc. rdr do ponad 140 mln zł - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Trzech wykonawców ubiega się o możliwość budowy nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW w Elektrowni Kozienice z grupy Enea. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na IV kwartał - podała Enea w komunikacie prasowym.

Zarząd spółki Pani Teresa Medica zarekomenduje walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłatę 1,1 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

GTC ma prawomocne pozwolenie na budowę piątego budynku Platinium Business Park w Warszawie, prace budowlane rozpoczną się w kwietniu, a oddanie do użytkowania nastąpi w II kw. 2012 roku - podało GTC w poniedziałkowym komunikacie.

Strata PKP Intercity za 2010 r. wyniesie prawdopodobnie 140 mln zł - powiedział w rozmowie z PAP prezes spółki Janusz Malinowski. 2011 rok chce zamknąć ze stratą nie większą niż 45 mln zł. Zdaniem prezesa, w br. nie ma przesłanek do prywatyzacji przewoźnika.

Boryszew złożył wstępną, niewiążącą ofertę przejęcia międzynarodowej grupy z branży automotive, która jest jednym z europejskich liderów w dostawach kompotentów do branży motoryzacyjnej - poinformował Boryszew w komunikacie.

Należący do Polskiej Grupy Energetycznej Exatel szuka podmiotu do akwizycji - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk netto sektora bankowego po lutym 2011 roku wyniósł 2,01 mld zł, czyli jest o 34 proc. wyższy niż rok wcześniej - podała w raporcie Komisja Nadzoru Finansowego.

Zastal, kierowany przez nowy zarząd z prezesem Lesławem Hnatem na czele, może powrócić do swojej historycznej działalności związanej z rynkiem kolejowym, który w Polsce czeka kapitałochłonna modernizacja. W rozmowie z PAP Hnat powiedział, że jako szczególnie perspektywiczną postrzega działalność związaną z serwisowaniem taboru kolejowego. Nowy zarząd zdecyduje także o losie Zastalu Transport.

Analitycy DI BRE Banku, w raporcie specjalnym z 1 kwietnia, na temat spółki Optimus prognozują, że gra Wiedźmin2 w ciągu trzech lat od premiery, która przewdziana jest na 17 maja, może zarobić około 150 mln zł na poziomie operacyjnym.

Spółka Security System Integration (SSI) podpisała kontrakt z Warbudem o wartości 6,7 mln zł netto. Od początku 2011 r. SSI pozyskała zlecenia o wartości blisko 24 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostalu, konsorcjum Alstom Power i PBG oraz konsorcjum China Overseas Engineering Group (COVEC) złożyły wstępne oferty na budowę bloku węglowego o mocy 1000 MW w należącej do Enei Elektrowni Kozienice - poinformowali PAP przedstawiciele spółek.

Zarząd GPW proponuje przeznaczenie na dywidendę 134,7 mln zł, czyli 99,8 proc. zysku netto osiągniętego w 2010 roku - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8395 a kurs złotego do euro na 4,0325 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4240 USD i 119,56 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Obecnie dla rynków finansowych liczą się tylko decyzje banków centralnych, kluczowe dla kwotowań złotego będzie to co ze stopami procentowymi w Polsce zrobi we wtorek Rada Polityki Pieniężnej oraz w czwartek Europejski Bank Centralny. W cenach długu podwyżka stóp procentowych w Polsce o 25 pb jest już zdyskontowana, rynek dodatkowo spodziewa się bardziej gołębiej retoryki członków Rady.

FUNDUSZE

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły w marcu o 7,8 mld zł do poziomu 228,7 mld zł - podały w poniedziałkowym raporcie Analizy Online.

OPINIA

W tym roku dynamika PKB wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym nieznacznie się obniży do 3,7 proc. - wynika z prognozy Invest Banku. Poprzednio ekonomiści banku spodziewali się, że wzrost PKB w 2011 r. wyniesie 4,1 proc. Ich zdaniem średnioroczna inflacja CPI w tym roku wyniesie 3,9 proc., a w 2012 r. będzie się obniżać.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie może stanieć do 8.500 USD za tonę z notowanych w poniedziałek ok. 9.300 USD za tonę, po czym odbić do 11.000 USD do końca grudnia tego roku - oceniają analitycy.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. obniżają swoją prognozę wzrostu PKB USA w I kw. 2011 r o jeden pkt procentowy, do 2,5 proc. Ostrzegają też, że są ryzyka dla ich prognozy na II połowę roku, zakładającej wzrost amerykańskiego PKB o 4 proc.

Ceny ropy naftowej są za wysokie i "niepokojące" - powiedział w poniedziałek prezes Kuwait Petroleum Corp. Farouk Al-Zanki. Dodał, że Kuwejt wolałby notowania ropy w przedziale 90-100 USD za baryłkę.

PROGRAMY UE

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 73,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 53,1 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od 30 miesięcy. To reakcja na spodziewany wzrost popytu na paliwa po danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 80 centów do 108,74 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na maj 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 119,31-119,33 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że popyt na metal zmniejszy się, bo Chiny chcąc schłodzić gospodarkę przyspieszą jeszcze zacieśnianie polityki monetarnej - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.285,0 USD za tonę, po spadku o 0,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9437,50 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d17gil2

Podziel się opinią

Share
d17gil2
d17gil2