Trwa ładowanie...
dxarqri
dxarqri

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 7 grudnia, 20.00 (powt.)

...
Share
dxarqri

08.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

PROGNOZA

Deficyt w obrotach bieżących w październiku wyniósł 49,7 mln euro w porównaniu z 57 mln euro deficytu we wrześniu - prognozują ekonomiści ankietowani przez PAP.

dxarqri

==================================

Kurs złotego na koniec grudnia 2009 może mieścić się w przedziale 3,90-4,18 zł za euro i 2,59-2,8 zł za dolara - wynika z listopadowej ankiety PAP.

==================================

Analitycy sądzą, że na grudniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, ale na koniec przyszłego roku stopy powinny wzrosnąć - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP.

dxarqri

==================================

Produkcja przemysłowa w listopadzie w ujęciu rok do roku wzrosła o 6,5 proc. wobec spadku o 1,2 proc. w październiku - szacują ankietowani przez PAP ekonomiści.

==================================

Polska może zastąpić złotego w 2014 roku po średnim kursie 3,57 zł/euro - wynika z ankiety PAP.

dxarqri

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w listopadzie o 170,6 mln euro do 56.563,7 mln euro - podał Narodowy Bank Polski w komunikacie.

=================================

Rada Polityki Pieniężnej posługując się instrumentem, jakim są stopy procentowe, powinna zachować bardzo dużą ostrożność z uwagi na dużą niepewność prognoz dotyczących przyszłej sytuacji gospodarczej. Obecnie nie ma konieczności dokonywania zmiany parametrów polityki pieniężnej w Polsce - uważa profesor Wojciech Roszkowski, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej i Collegium Civitas w Warszawie, wymieniany jako potencjalny kandydat prezydenta do Rady Polityki Pieniężnej nowej kadencji.

dxarqri

==================================

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w listopadzie wyniosła 27.013 sztuk, co oznacza spadek w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku o 0,4 proc. oraz wzrost w ujęciu mdm o 6,8 proc. - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

==================================

72 proc. pracodawców, na najbliższe 6 miesięcy, planuje pozostawienie zatrudniania na obecnym poziomie, 14 proc. planuje jego zwiększenie - wynika z listopadowego badania Randstad i TNS OBOP, zaprezentowanego w poniedziałek. We wrześniowym badaniu było to odpowiednio 65 i 19 proc.

dxarqri

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Pomimo pewnej poprawy w sytuacji gospodarczej USA, jest za wcześnie, by ogłosić, że to dobrze się zapowiadające ożywienie będzie trwałe - powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie Ben Bernanke, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

======================================

Zamówienia w niemieckim przemyśle niespodziewanie spadły w październiku 2009 r. mdm o 2,1 proc., a rdr spadły o 8,5 proc. - podało w poniedziałek niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

dxarqri

==================================

Produkt Krajowy Brutto Islandii spadł w III kwartale 2009 r. o 7,2 proc. rdr - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny w Reykjaviku.

==================================

Inflacja na Ukrainie w listopadzie 2009 najniższa od lipca 2007. Inflacja spadła w ub. miesiącu do 13,6 proc. rdr z 14,1 proc. w październiku - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny w Kijowie.

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów, od początku uruchomienia programów perspektywy finansowej 2007-2013 do 6 grudnia tego roku, wyniosła 17,9 mld zł, a w części dofinansowania UE 13,6 mld zł - podało w poniedziałek na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

PODATKI

Podwyżki podatków nie są możliwe, zaś istotą reguły wydatkowej, która miałaby znaleźć się w planie konsolidacji finansów publicznch musi być antycykliczność - uważa Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera.

DŁUG

Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje 9 grudnia obligacje IDS1018 za 1.300 - 1.800 mln zł - podał bank w poniedziałek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w grudniu wzrósł do minus 5,5 pkt z minus 7,0 pkt w listopadzie - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,69 proc. i wyniósł 2431,26 pkt.

==================================

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,10 proc. do 21.204,29 pkt.

==================================

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,45 proc. i wyniósł 10.167,60 pkt.

==================================

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,5 proc. i wyniósł 3.331,90 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Rafametu będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę dywidendy w wysokości 20-30 proc. zysku netto za lata obrotowe 2009-2010, jeśli sprzedaż i zysk netto będą porównywalne do osiągniętych w 2008 roku - podał Rafamet w komunikacie.

==================================

Grupa Enea może wydać w przyszłym roku na inwestycje ok. 1 mld zł. Połowa tej kwoty może pójść na inwestycje w dystrybucję, reszta na budowę nowego bloku w Elektrowni Kozienice i odnawialne źróła energii - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Owczarek, prezes Enei.

==================================

Enea zakłada, że w przyszłym roku sprzedaż energii w grupie będzie porównywalna do tego roku. Pewnego odbicia spółka spodziewa się w 2011 roku - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Owczarek, prezes Enei.

==================================

Cena emisyjna publicznej oferty akcji spółki PCC Intermodal została ustalona na 3 zł - podała spółka w komunikacie.

==================================

Zarząd Security System Integration obniżył prognozę zysku netto na 2009 r. do około 200 tys. zł z 3 mln zł prognozowanych wcześniej. Prognoza przychodów netto ze sprzedaży została obniżona do około 13,5 mln zł z 22 mln zł. Spółka spodziewa się poprawy wyników w 2010 r. - podał SSI w komunikacie.

==================================

Swarzędz odrzucił propozycję Sovereign Capital, polegającą na zmianie profilu działalności poprzez przejęcie spółki Pekabex - podał Sovereign Capital w poniedziałkowym komunikacie.

==================================

CDP Investment, dla którego udziałowców Optimus planuje wyemitować 35 mln akcji, miał w 2008 r. 55,82 mln zł skonsolidowanej straty netto, 2,4 mln zł zysku operacyjnego i 149,4 mln zł przychodów - wynika ze sprawozdania finansowego grupy CDP Investment. Bieżący rok przebiega dla grupy pod znakiem restrukturyzacji. Plany operacyjne na 2010 r. CDP Investment planuje ogłosić w marcu - poinformował PAP Michał Kiciński z CDP Investment.

==================================

Grupa Żywiec liczy, że w 2009 roku jej sprzedaż piwa w Polsce utrzyma się na poziomie z 2008 roku - poinformował PAP Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec.

==================================

Grupa Ciech zapłaci za energię elektryczną w przyszłym roku o około 10 mln zł mniej niż w roku 2009. Ciech podpisał właśnie umowę na zakup energii elektrycznej na rok przyszły o wartości około 103 mln zł - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

==================================

Paged podniósł prognozę zysku netto na rok 2009 do 51,7 mln zł z 15,28 mln zł zapowiadanych w czerwcu - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

WALUTY

Zdaniem dilerów, jeśli kurs złotego nie przebije poziomu 4,10-12 za euro, w dalszej części tygodnia możliwe jest umocnienie naszej waluty. Na rynku obligacji niewielka zmienność może się utrzymywać w kolejnych dniach.

==================================

Narodowy Bank Polski ustalił w poniedziałek kurs złotego do dolara na 2,7479 wobec 2,7166 w piątek, a kurs złotego do euro na 4,0660 wobec 4,0946 w piątek - poinformował NBP.

FUNDUSZE

Aktywa zarządzane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych wzrosły w listopadzie do 90,3 mld zł - poinformowano w raporcie przygotowanym przez Analizy Online i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

KRYZYS

Dubai World, deweloperska agencja rządowa odpowiedzialna za większość długów szejkanatu dubajskiego, może sprzedać część aktywów, aby pozyskać środki na spłatę swoich zobowiązań - poinformował szef dubajskiego resortu finansów Abdul Rahman Al.-Saleh.

ROLNICTWO

W ostatnim tygodniu listopada podrożały zboża, z kolei trzoda chlewna i drób odnotowały spadki cen. - wynika z cotygodniowych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ceny żywca wołowego były stabilne, zaś ceny mleka w proszku wzrosły.

OPINIA

Poniedziałkowa sesja na GPW miała bardzo spokojny przebieg, WIG 20 tracił przez większość dnia 0,6-1 proc. przy niskich obrotach. Zdaniem analityków przez najbliższe dwa tygodnie na rynek wpływ mieć będzie wygasająca grudniowa seria kontraktów terminowych. W ramach rajdu św. Mikołaja do końca roku indeks blue chipów może osiągnąć nowe tegoroczne szczyty albo przynajmniej utrzymać obecne poziomy.

======================================

Prognozy dla rynku mieszkaniowego są optymistyczne - wzrasta podaż mieszkań, a ceny nie powinny dramatycznie spadać - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Expandera i portalu Szybko.pl. W listopadzie ceny mieszkań spadły średnio o 0,4 proc. mdm.

==================================

Pierwsza połowa 2010 roku powinna przynieść kontynuację wzrostów na giełdach. Głębsza korekta może nadejść w drugiej połowie przyszłego roku - napisali analitycy Credit Suisse w swojej prognozie na 2010 rok opublikowanej w poniedziałek.

==================================

Prawdopodobieństwo dużego załamania na rynku wynosi 80 proc. - ocenia John Hussman, inwestor.

TOWARY

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w poniedziałek 6.962,50 wobec 7.067,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

==================================

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 76,95-76,97 USD za baryłkę. (PAP)

mln/ jtt/

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri