Trwa ładowanie...
d1257pm
d1257pm

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 21.03-22.03

...
Share
d1257pm

ZAGRANICA

- Ostatnia sesja w tym tygodniu w USA zakończyła się spadkami, gdyż inwestorzy po prawie dwóch tygodniach zwyżek zdecydowali się zrealizować zyski, pokaźne zwłaszcza w przypadku banków.

- Upadłość trzech amerykańskich banków ogłoszona w piątek wyrównała liczbę bankructw banków depozytowych w tym roku do 20 - podała w sobotę agencja AFP.

d1257pm

- Obecny rok może okazać się rokiem szczególnie niebezpiecznym dla światowej gospodarki - ostrzegł w sobotę na konferencji w Brukseli prezes Banku Światowego Robert Zoellick. Ponadto, w wywiadzie opublikowanym w niedzielę dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" Zoellick poinformował, że Bank Światowy prowadzi rozmowy z zachodnimi bankami, by nie wycofywały się z Europy Środkowo- Wschodniej.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko i przewodniczący KE Jose Manuel Barroso będą rozmawiać w poniedziałek na temat modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu, co ma pomóc UE zapewnić bezpieczny tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę - informuje KE.

- Indyjski koncern samochodowy Tata Motors zaprezentuje w poniedziałek w Bombaju najtańszy samochód świata - Nano. Jak podano w niedzielę, pierwszy taki pojazd - mający kosztować około dwóch tysięcy dolarów - pojawi się najpierw w finansowej stolicy Indii Bombaju, a w całym kraju będzie prezentowany u dilerów Tata Motors od pierwszego tygodnia kwietnia.

KRAJ

d1257pm

- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Noble Banku zdecydowało o wypłacie z zysku za 2008 rok dywidendy w wysokości 0,21 zł brutto na jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

- Cinema City International NV sprzedała swoje pozostałe 30 proc. udziałów w Rilon Bulgaria Jsc, spółce deweloperskiej, która zrealizowała centrum handlowe Mall of Plovdiv w mieście Plovdiv w Bułgarii. Cinema City oczekuje przychodu z transakcji na poziomie 23 mln euro.

- Według wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w przypadku opcji walutowych istotne byłoby ujawnienie instytucji międzynarodowych, które zlecały te instrumenty i odniosły z nich korzyści.

- Akcjonariusze Hutmenu zdecydowali o przeznaczeniu do 20 mln zł na skup akcji własnych. Spółka skupi maksymalnie 37,5 proc. własnych akcji w celu umorzenia - poinformował Hutmen w komunikacie.

d1257pm

- Urzędnicy Ministerstwa Finansów będą mogli skutecznie walczyć z nielegalnym zawyżaniem wygranych na tzw. "jednorękich bandytach" - przewiduje wchodzące w sobotę w życie rozporządzenie ministra finansów.

- Od kilku lat wzrasta liczba motocyklistów na drogach. W 2005 r. zarejestrowano 753 tys. jednośladów; w 2008 r. liczba ta wzrosła do ok. 900 tys. Więcej jest także wypadków z udziałem motocykli - wynika z policyjnych statystyk. (PAP)

pam/

d1257pm

Podziel się opinią

Share
d1257pm
d1257pm