Trwa ładowanie...
d4iitz7

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 12 lipca, 17.00

...
Share
d4iitz7

12.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

BUDŻET

Uchwalenie pakietu sześciu aktów prawnych, dotyczących wzmocnienia zarządzania gospodarczego i dyscypliny fiskalnej w Unii Europejskiej, tzw. sześciopaku, jest możliwe we wrześniu - poinformował we wtorek minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że większość spraw odnośnie pakietu aktów prawnych została już ustalona.

d4iitz7

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 8,5 proc. w ujęciu rocznym i 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny zbóż na rynku światowym w sezonie 2011/12 będą niższe niż rok wcześniej - prognozuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d4iitz7

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia we wtorek.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w maju do 50,2 mld USD z 43,6 mld USD miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował we wtorek Departament Handlu w komunikacie.

DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 167,12 punktów bazowych, wobec 158,71 punktów na koniec ubiegłego tygodnia.

d4iitz7

Ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli, że są gotowi uelastycznić istniejący fundusz ratunkowy, aby lepiej wspierać kraje dotknięte kryzysem i w ten sposób zapobiec rozprzestrzenieniu się go na większe gospodarki, takie jak Włochy i Hiszpania.

Strefa euro nie wyklucza częściowego bankructwa Grecji w ramach drugiego pakietu pomocowego, który kraje eurogrupy zaczęły przygotowywać - powiedział we wtorek holenderski minister finansów Jan Kees de Jager przed spotkaniem ze swoimi odpowiednikami z UE w Brukseli.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nie wykluczył we wtorek, że w najbliższy piątek zorganizowany zostanie nadzwyczajny szczyt przywódców krajów strefy euro dotyczący kryzysu zadłużenia.

Trwa impas w negocjacjach w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA. Kolejne spotkanie prezydenta Baracka Obamy z przywódcami obu partii w Kongresie, które odbyło się w poniedziałek w Białym Domu, zostało zerwane. Trwało zaledwie 90 minut.

d4iitz7

Główny ekonomista Citigroup i były członek rady polityki pieniężnej centralnego banku Wielkiej Brytanii Willem Buiter uważa, że Europejski Bank Centralny znów zacznie skupować obligacje rządowe, by zapewnić powodzenie zaplanowanej na czwartek aukcji obligacji rządowych Włoch.

WSKAŹNIKI

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP spadł w lipcu do 41,4 pkt. wobec 44,6 pkt. przed miesiącem - poinformowały we wtorek Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

W USA zanotowano niespodziewany spadek optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców - w czerwcu 2011 r. wskaźnik spadł do 90,8 pkt z 90,9 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

d4iitz7

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,43 proc. i wyniósł 9.925,92 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,7 proc. i wyniósł 2.754,58 pkt.

W zachodniej Europie we wtorek duże spadki na giełdach z powodu obaw, że kryzys zadłużenia ogarnie inne kraje w strefie euro - podają maklerzy.

d4iitz7

SPÓŁKI

Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło proces budowania księgi popytu na 20.549.000 praw poboru na akcje nowej emisji Zakładów Azotowych w Tarnowie. Cena za prawo poboru została ustalona na 3 zł - podał resort w komunikacie.

SMS Kredyt, spółka zajmująca się udzielaniem osobom fizycznym krótkoterminowych pożyczek osobom fizycznym, planuje nową emisję akcji w ramach oferty prywatnej na rynku NewConnect w IV kwartale 2011 roku - poinformowali PAP przedstawiciele spółki. Firma chce pozyskać do 3,5 mln zł. SMS Kredyt planuje ewentualne zyski uzyskane w latach 2011-2012 pozostawić w spółce.

Bakalland oczekuje, że w roku obrotowym 2011/12 sprzedaż grupy wzrośnie o ok. 20 proc., znacznie poprawią się także wyniki finansowe. Przyczyni się do tego m.in. przejęta w styczniu tego roku spółka Pifo Eko-strefa - poinformował w wywiadzie dla PAP Marian Owerko, prezes Bakallandu. W roku 2010/11 przychody grupy mogły sięgnąć 250-260 mln zł.

Grupa Bakalland zakłada, że w rozpoczętym 1 lipca roku obrotowym, udział eksportu w przychodach ze sprzedaży wyniesie ok. 20-25 proc. Bakalie mają w tym okresie stanowić ok. 60 proc. biznesu spółki, jednak dynamika wzrostu będzie większa w segmencie pozabakaliowym - poinformował PAP prezes spółki, Marian Owerko. Bakalland w tym roku raczej nie przejmie kolejnego podmiotu.

Unibep w konsorcjum z Siauliu Plentas podpisał umowę z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich na przebudowę drogi wojewódzkiej nt. 678 na odcinku Białystok - Kleosin. Wartość kontraktu to 35 mln zł netto - podał Unibep w komunikacie.

Selvita, spółka biotechnologiczna, wejdzie do alternatywnego systemu obrotu warszawskiej giełdy w czwartek, 14 lipca - poinformowała spółka w komunikacie.

Zoo Centrum, spółka posiadająca sieć sklepów zoologicznych, która zadebiutowała we wtorek na rynku NewConnect nie planuje na razie nowej emisji akcji. Celem spółki na przyszłość jest osiągnięcie zysku ze sprzedaży na poziomie 6-7 proc. przychodów - poinformował PAP prezes spółki.

BSC Drukarnia Opakowań, dostawca opakowań z tektury i papieru, z powodów ekonomicznych zrezygnowała z przejęcia drukarni fleksograficznej, specjalizującej się w produkcji etykiet samoprzylepnych. Spółka w dalszym ciągu myśli jednak o przejęciach - podała BSC Drukarnia Opakowań w komunikacie prasowym. II kw. tego roku przyniósł podobną kdk dynamikę sprzedaży spółki i wyższy rdr zysk netto.

Spółka zależna od Ganta - Gant PMR sp. z o.o. Kamieńskiego S.K.A - podpisała z Intakusem list intencyjny o współpracy w ramach realizacji projektów deweloperskich Ganta. Na mocy dokumentu zrealizowana zostanie m.in. inwestycja we Wrocławiu, polegająca na budowie zespołu budynków wielorodzinnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 27 tys. m kw. - podał Intakus w komunikacie.

Inter Cars, działający w branży motoryzacyjnej, może osiągnąć w tym roku przychody powyżej poziomu 2,5 mld zł. Zysk powinien być wyższy niż w 2010 r. Spółka prawdopodobnie nie wypłaci dywidendy w najbliższych latach, ponieważ jest nadal w fazie rozwoju na rynkach zagranicznych - poinformował PAP w wywiadzie prezes Robert Kierzek.

Zapisy na akcje spółki P.R.E.S.C.O. dla inwestorów instytucjonalnych odbędą się w dniach 14-15 lipca - podała spółka we wtorkowym komunikacie. Według wcześniejszych informacji zapisy te miały się odbyć w dniach 13-14 lipca.

Pracownicy państwowego chilijskiego koncernu miedziowego Codelco, największego producenta miedzi na świecie, przeprowadzili w poniedziałek jednodniowy strajk, by zaprotestować przeciwko planom modernizacji, które uważają za wstęp do prywatyzacji.

Forest Hill, spółka celowa należąca do Grupy Kapitałowej TUP, zawarła ze spółkami Budbaum i Pro-Development Builder list intencyjny dotyczący realizacji części projektu deweloperskiego Forest Hill - poinformował TUP w komunikacie. Listem intencyjnym objęta jest nieruchomość w Katowicach o powierzchni 2,8 ha z 5,1 ha.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki AC SA, produkującej samochodowe instalacje gazowe - podała KNF w komunikacie. Firma zapowiadała wcześniej, że zamierza zadebiutować na giełdzie w III kwartale tego roku.

BANKOWOŚĆ

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem rządowego projektu zmian w prawie bankowym, który ma zmniejszyć obciążenia administracyjne banków i zdjąć z nich część obowiązków informacyjnych.

Ryzyko nadmiernego przyspieszenia akcji kredytowej w ciągu najbliższych kilku kwartałów jest obecnie niskie - ocenia NBP w najnowszym raporcie dotyczącym stabilności sektora finansowego.

W przypadku realizacji makroekonomicznego scenariusza bazowego, opartego na założeniach lipcowej projekcji NBP, trzy małe banki wymagałoby zwiększenia kapitałów. W scenariuszu szokowym dokapitalizowania wymagałoby 14 małych i średnich banków o łącznym udziale w aktywach banków komercyjnych na poziomie 10 proc. - wynika z "Raportu o stabilności systemu finansowego - lipiec 2011" Narodowego Banku Polskiego.

Pomimo korzystnych zmian w otoczeniu makroekonomicznym, w nadchodzących kwartałach jakość kredytów dla gospodarstw domowych będzie się prawdopodobnie nadal pogarszać, jednak tempo tego procesu będzie mniejsze niż w latach 2009-2010 - ocenia NBP w raporcie dotyczącym stabilności sektora finansowego.

W kolejnych kwartałach można się spodziewać dalszej poprawy zyskowności sektora bankowego, do czego przyczyni się między innymi stabilizacja lub dalszy spadek odpisów - ocenia NBP w "Raporcie o stabilności systemu finansowego - lipiec 2011".

WALUTY

W najbliższych dniach złoty może się osłabiać, co będzie związane z utrzymującą się zwiększoną awersją do ryzyka - oceniają dilerzy. Natomiast na rynku długu nastąpił spadek rentowności, ale zdaniem analityków sytuacja jest wahliwa.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,9039, a kurs złotego do euro na 4,0383 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3975 USD i 111,35 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Po szczycie zawirowań strefie euro złoty będzie się umacniał - uważa wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że resort finansów nadal wymienia środki z UE bezpośrednio na rynku walutowym, ale nie celuje w określony poziom kursu.

Szwajcarski frank już poniżej 1,16 wobec euro - podają dealerzy. Waluta Szwajcarów umocniła się już do 1,15534 za euro wobec 1,17266 w poniedziałek na zamknięciu. Ok. godz. 10.05 kurs franka wynosi ok. 1,15580 za euro.

Umocnienie franka szwajcarskiego nie stanowi zagrożenia dla polskiego systemu bankowego - ocenił we wtorek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

ROLNICTWO

W III i IV kwartale ceny skupu trzody chlewnej będą wyższe niż w analogicznych okresach roku poprzedniego - wynika z biuletynu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

ENERGETYKA

Spór między Polską a KE w sprawie limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle będzie przebiegał zgodnie z procedurami UE i zajmie około dwóch lat; nie wpłynie na prezydencję - zapewnili w Brukseli wicepremier Waldemar Pawlak i wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

OPINIA

Dynamika wzrostu gospodarczego w II półroczu 2011 r. spadnie poniżej poziomu 4 proc. rdr - prognozują ekonomiści banku BGK. Według nich w II półroczu dynamika produkcji przemysłowej obniży się do ok. 5-6 proc. rdr. Zdaniem ekonomistów z BGK w czerwcu inflacja spadnie do 4,8 proc. rdr, a na koniec roku do 4,0 proc. rdr.

Stopy NBP zostaną podniesione nie wcześniej niż pod koniec roku - oceniają ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ich opinii podwyżka ta będzie przedostatnią w obecnym cyklu. Ostatniej podwyżki ekonomiści z BGK oczekują w II kwartale 2012 roku.

Na koniec roku złoty może wynieść 3,92 za euro - prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK spodziewa się także wzrostów rentowności w dłuższym horyzoncie.

Odczyty CPI za czerwiec w krajach Europy Środkowo-Wschodniej okazały się niższe od konsensusu, a niespodzianki wynikały z niższych cen żywności. Jeśli w Polsce będzie podobnie, inflacja w czerwcu mogła wynieść 4,5 proc. rdr, wobec oczekiwanych 4,8 proc. rdr - wynika z analizy banku Morgan Stanley.

W najbliższych kwartałach wzrost PKB będzie utrzymywał się powyżej poziomu 4 proc. - szacują ekonomiści banku BZ WBK. Ich zdaniem wzrost gospodarczy w przyszłym roku ulegnie spowolnieniu. Analitycy BZ WBK prognozują, że wskaźnik CPI do końca roku utrzyma się powyżej 4,5 proc. i także w 2012 r. raczej nie powróci do celu.

Do końca tego roku nastąpi jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych NBP - wynika z raportu BZ WBK.

SONDAŻE

56 proc. Polaków dobrze ocenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, 23 proc. źle - wynika z lipcowego sondażu CBOS. Praca Sejmu znajduje uznanie u 24 proc. respondentów, negatywnie ocenia ją 58 proc.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu obaw, że rozprzestrzenianie się kryzysu zadłużenia w Europie spowoduje spadek zapotrzebowania na surowce, w tym ropę - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 82 centy do 94,33 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 10:00 115,56-115,58 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, po wcześniejszych wzrostach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.533,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 9519,75 USD/t. (PAP)

amp/ osz/

d4iitz7

Podziel się opinią

Share
d4iitz7
d4iitz7