Trwa ładowanie...
ddn9rve

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 14 września, 17.00

...

ddn9rve
ddn9rve

14.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2010 roku wzrosła o ok. 14 proc. w ujęciu rok do roku po wzroście w lipcu o 10,3 proc. - szacują dla PAP eksperci z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

ddn9rve

Podaż pieniądza (M3) w sierpniu 2010 r. wzrosła o 0,8 proc. mdm, czyli o 5.929,0 mln zł i wyniosła 749.200,8 mln zł - podał we wtorek NBP.

Ministerstwo Finansów, na podstawie sierpniowego odczytu CPI na poziomie 2,0 proc. rdr sądzi, że na koniec bieżącego roku inflacja będzie wyniesie ok. 2,5 proc., wcześniej resort spodziewał się, że ten poziom zostanie nieznacznie przekroczony - poinformował PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki. Dodał, że w najbliższych miesiącach głównym elementem ryzyka dla CPI są ceny żywności i ceny paliw.

Adam Glapiński z RPP podtrzymuje ocenę, że wzrost wskaźnika inflacji nastąpi po wakacjach, a Rada Polityki Pieniężnej powinna działać z wyprzedzeniem, w sposób znaczący, stabilizując następnie poziom stóp procentowych.

Sierpniowy odczyt danych o inflacji na poziomie 2,0 proc. rdr wskazuje na potrzebę stabilizacji stóp procentowych w krótkim okresie - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem pomimo tego, że kolejne miesiące przyniosą powolny wzrost rocznego wskaźnika CPI to na koniec roku nie przekroczy on 2,5 proc.

ddn9rve

Sierpniowe dane o inflacji świadczą o stabilizacji cen w krótkim okresie i braku presji inflacyjnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem nie ma obecnie wyraźnego uzasadnienia do gwałtownej podwyżki stóp procentowych.

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej uzgodnili wysokość płacy minimalnej na 2011 rok; ma ona wynieść 1408 zł brutto, co oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 91 zł.

Rząd przedstawi propozycję w sprawie płacy minimalnej w ciągu dwóch tygodni - wynika z wtorkowych wypowiedzi premiera Donalda Tuska i minister pracy Jolanty Fedak.

ddn9rve

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,3 proc., po korekcie - podał we wtorek Departament Handlu w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w strefie euro pozostała bez zmian w lipcu 2010 r. mdm, po spadku w czerwcu o 0,2 proc., po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

ddn9rve

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się we wrześniu 2010 r. znacznie gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł do minus 4,3 pkt z 14,0 pkt w sierpniu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w VII 2010 r. niespodziewanie spadła mdm o 0,2 proc., po spadku w VI o 1,1 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Handlu w Tokio w końcowym wyliczeniu.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lipcu o 1,0 proc.; po wzroście w czerwcu o 0,5 proc., po korekcie - poinformował we wtorek Departament Handlu w komunikacie.

ddn9rve

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł we wrześniu do 45,3 pkt wobec 43,6 pkt przed miesiącem - podały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics we wtorek.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrósł po raz czwarty z rzędu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie.

ddn9rve

Godzinowe koszty pracy w II kwartale 2010 roku w Polsce wzrosły o 2,2 proc. rdr - podał we wtorek Eurostat.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców - w sierpniu 2010 r. wskaźnik wzrósł do 88,8 pkt z 88,1 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

DŁUG

Przekroczenie relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc. w roku 2011 i 2012 jest mało prawdopodobne, jeśli nie dojdzie do gwałtownej deprecjacji kursu złotego - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

PODATKI

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad podatkiem bankowym, tak aby mógł on wejść w życie od stycznia 2011 roku - poinformował we wtorek Jacek Rostowski, minister finansów.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,27 proc. i wyniósł 2.552,88 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,25 proc. do 23.473,36 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,24 proc. i wyniósł 9.299,31 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 2.688,32 pkt.

SPÓŁKI

Eurocash przekazał Emperii Holding propozycję połączenia. Zaproponowano ustalenie parytetu wymiany akcji na 3,76 akcje połączeniowe wyemitowane przez Eurocash w zamian z jedną akcję Emperia.

Eurocash chce mieć minimum 50 proc. udziału w akcjonariacie Emperii Holding - poinformował na konferencji prasowej prezes Eurocashu Luis Amaral.

Prezes Eurocashu Luis Amaral uważa, że zaproponowany parytet wymiany akcji przy połączeniu z Emperią Holding na poziomie 3,76 jest sprawiedliwy i zostanie zaakceptowany przez rynek. Jednocześnie prezes wykluczył poprawę parytetu.

Zarząd Emperii Holding ocenił warunki połączenia zaproponowane przez Eurocash jako "rażąco niekorzystne dla akcjonariuszy" i zdecydował o odrzuceniu oferty - poinformowała spółka w komunikacie.

Multikino złożyło w poniedziałek prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Z oferty publicznej spółka chce pozyskać kilkadziesiąt mln zł na rozwój sieci kin - podał operator kin w komunikacie prasowymi.

Oferta publiczna Multikina, które złożyło w poniedziałek prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego, może odbyć się na przełomie listopada i grudnia 2010 roku - poinformował PAP Piotr Zygo, prezes operatora kin.

Prowadząca publiczną ofertę 6 mln akcji serii B Grupa ZUE przeznaczy dla inwestorów instytucjonalnych 90 proc. oferty, a nie jak pierwotnie planowano 80 proc. Wobec mniejszych spodziewanych wpływów z emisji mniej środków trafi na kapitał obrotowy, pozostałe cele emisji zostaną zrealizowane w całości - poinformował w rozmowie z PAP Wiesław Nowak, prezes Grupy ZUE.

W ramach wezwania ogłoszonego przez Lurena Investments akcjonariusze Ruchu złożyli zapisy na 51.088 410 akcji spółki, stanowiących 86,85 proc. kapitału zakładowego dystrybutora prasy. Wszystkie warunki wezwania zostały spełnione, a transakcja zostanie rozliczona 20 września 2010 roku - podała Lurena w komunikacie prasowym.

Rząd będzie przekonywał UOKiK do wyrażenia zgody na przejęcie Energi przez PGE - wynika z wypowiedzi premiera Donalda Tuska.

Zarząd spółki Bumech ustalił cenę emisyjną akcji serii D, które będą wydawane posiadaczom warrantów subskrypcyjnych serii A, na 11zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.

Cena emisyjna akcji serii E spółki Krynicki Recykling została ustalona na 3,7 zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. W tym roku Biedronka zainwestuje około miliarda złotych, podtrzymując że do końca 2012 roku liczba sklepów sieci przekroczy dwa tysiące - powiedział PAP Pedro Pereira da Silva, dyrektor generalny Jeronimo Martins Dystrybucja, właściciela sieci Biedronka.

Litewska grupa rolnicza Agrowill, notowana na wileńskiej giełdzie, chce wejść na polski rynek. Na początek zamierza przejąć gospodarstwo rolne o powierzchni min. 2,5-3 tys. hektarów - powiedział w wywiadzie dla PAP Algirdas Pereckas, prezes Agrowill Group.

Seco/Warwick zapłaci 12,5 mln USD (38,4 mln zł) za 50 proc. udziałów w spółce Retech Systems LLC z USA, uzyskując w ten sposób 100 proc. udziałów w firmie - podał Seco/Warwick w komunikacie.

Gastel Żurawie spodziewa się zatwierdzenia prospektu, w związku z emisją akcji serii H, na przełomie września i października. Spółka ocenia, że w tym roku osiągnie 90-100 mln zł przychodów, a w 2011 roku, biorąc pod uwagę tylko rozwój organiczny, przychody mogą wynieść około 110 mln zł - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes spółki Grzegorz Żółcik.

Izostal, który w IV kwartale planuje zadebiutować na GPW, liczy, że w 2010 roku jego wyniki będą lepsze niż w 2009 roku. Spółka planuje wypłacać dywidendę - poinformował Władysław Mrzygłód, prezes spółki.

Polnord otrzymał pozwolenie na budowę biurowca B3 na warszawskim Wilanowie. Liczący 17.000 mkw powierzchni biurowiec klasy B+ ma być ukończony w I kwartale 2012 roku - poinformował Polnord we wtorkowym komunikacie.

GTS Central Europe chciałby kupić należącego do Polskiej Grupy Energetycznej Exatela. Grupa jest też zainteresowana akwizycją Telekomunikacji Kolejowej - poinformował dziennikarzy Piotr Sieluk, prezes GTS Energis.

WALUTY

Sytuacja nie jest do końca klarowna, jeśli chodzi o złotego, który od kilku dni znajduje się w konsolidacji. Rynek spodziewa się niebawem wyraźnego odbicia w którąś ze stron. Przy poziomie 3,92 złotego za euro inwestorzy mogą zacząć realizować zyski, dlatego obecnie jest większe prawdopodobieństwo ruchu kursu euro-złotego w górę niż w dół. Wydarzeniem dnia w środę na długu będzie przetarg obligacji DS1020, który po lepszych od oczekiwań danych o inflacji powinien się powieść.

Narodowy Bank Polski ustalił we wtorek kurs złotego do dolara na 3,0637 wobec 3,0745 w poniedziałek, a kurs złotego do euro na 3,9493 wobec 3,9407 w poniedziałek - poinformował NBP.

Japoński jen umocnił się we wtorek wobec dolara do najwyższego poziomu od 15 lat, po tym, jak premier Japonii Naoto Kan pokonał swego rywala Ichiro Ozawę w wewnętrznych wyborach na szefa rządzącej Demokratycznej Partii Japonii.

BANKI

Biuro Informacji Kredytowej udostępniło w sierpniu 2010 roku 3,65 mln raportów kredytowych i monitorujących, wobec 3,06 mln w sierpniu 2009 roku - poinformowało PAP Biuro Informacji Kredytowej

MOTORYZACJA

W sierpniu wyprodukowano 26.196 samochodów osobowych, o 65 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 36,6 proc. mniej niż przed rokiem - podał we wtorek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

OPINIA

Wtorkowe notowania na warszawskiej giełdzie, po wzrostach w poniedziałek, zakończyły się niewielkimi spadkami. W najbliższych dniach analitycy oczekują stabilizacji na obecnych poziomach, a do końca roku 2010 spodziewają się wzrostów rynkowych wycen.

Dane inflacji za sierpień wskazują na poprawę krótkookresowej perspektywy inflacyjnej. Obecnie nie zanosi się na to, by jej stopa przekroczyła 2,8 proc. rdr do końca roku - sądzi JP Morgan, który jeszcze niedawno przewidywał, że sięgnie 3,0 proc. rdr.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji zwyżkuje z powodu optymizmu, że popyt na paliwa w USA i Chinach wzrośnie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, zwyżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 88 centów, czyli 1,2 proc., do 77,33 USD.

Ceny miedzi na rynkach metali rosną podczas tej sesji w reakcji na dane o wzroście produkcji przemysłu w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 7.630 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,9 proc. (PAP)

gor/ ana/

ddn9rve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddn9rve