Trwa ładowanie...
d3tn2oi
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 15 listopada, 20.10

...

Share
d3tn2oi

15.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do października 2010 roku, a w porównaniu z wrześniem 2011 r. wzrosły o 0,7 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

d3tn2oi

Największy wpływ na wzrost cen w październiku miały wzrosty w kategorii żywność, transport, a także odzież i obuwie, gdzie wprowadzano nową kolekcję jesienno-zimową.

Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku wyniósł 10.462,4 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

W listopadzie wzrost cen w ujęciu rocznym może wynieść 4,3 proc., a w ujęciu miesięcznym 0,4 proc. - prognozują ekonomiści Ministerstwa Gospodarki.

Paździenikowy poziom inflacji jest zaskoczeniem, jednak RPP nadal spodziewa się obniżania się wskaźnika inflacji, który w okolicy kwietnia-maja przyszłego roku powinien zbliżać się do poziomu celu inflacyjnego - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

d3tn2oi

Dane o inflacji w październiku wspierają scenariusz stabilizacji w polityce monetarnej. Obecnie nie ma podstaw do jej poluzowania - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Deficyt w obrotach bieżących we wrześniu wyniósł 1.901 mln euro wobec 2.017 mln euro deficytu w sierpniu i wobec 1.906,3 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów - podał we wtorek NBP.

W horyzoncie projekcji nieco bardziej prawdopodobne jest ukształtowanie się ścieżki CPI powyżej, a ścieżki PKB poniżej centralnej ścieżki centralnej projekcji - wynika z listopadowego Raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego.

PKB spowolni w latach 2012-2013, gdyż słabsza będzie konsumpcja, która mimo to pozostanie głównym motorem wzrostu PKB, silne pozostaną inwestycje publiczne, a eksport wniesie pozytywny wkład do PKB - wynika z najnowszej projekcji inflacyjnej przygotowanej przez NBP.

d3tn2oi

W długim horyzoncie projekcji NBP inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego 2,5 proc. - wynika z listopadowego Raportu o inflacji NBP. W dłuższym horyzoncie projekcji, wraz z umacniającym się kursem złotego, obniży się także dynamika cen importu, co przełoży się na obniżenie inflacji bazowej do 2,5 proc. w 2013 roku.

Ministerstwo Finansów zakłada, że wzrost stawek akcyzy na ON spowoduje wzrost ceny detalicznej tego produktu o ok. 3,36 proc., co przełoży się na wzrost inflacji o ok. 0,034 pkt proc. - wynika z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

W Polsce recesja nie wystąpi - uważa prezes NBP Marek Belka.

Według stanu na 15 listopada br Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi 156 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 6,87 mld euro, które mogą stworzyć 46.279 miejsc pracy - wynika z komunikatu przesłanego przez Agencję do PAP.

d3tn2oi

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

KE zaproponowała we wtorek zaostrzenie przepisów o agencjach ratingowych. Umożliwią one inwestorom skarżenie agencji do sądu oraz zwiększą przejrzystość ratingów. KE chce iść dalej i w przyszłości umożliwić czasowe zawieszanie oceny krajów w kryzysie.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w III kwartale 2011 r. o 0,2 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,2 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat we wstępnym wyliczeniu.

Nadwyżka w handlu strefy euro we wrześniu 2011 r. wyniosła 2,9 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych, wobec deficytu 4,4 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

d3tn2oi

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kw. 2011 r. o 2,5 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w II kw. o 3,0 proc., po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Gospodarka Francji odbiła się w III kw. 2011 r. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,4 proc. kdk, po spadku w II kw. o 0,1 proc., po korekcie - poinformował we wtorek urząd statystyczny Insee we wstępnych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto Węgier wzrósł w III kw. 2011 r. o 1,4 proc. rdr, po wzroście w II kw. o 1,5 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Produkt Krajowy Brutto Słowacji wzrósł w III kw. 2011 r. o ,2,9 proc. rdr, po wzroście w II kw. o 3,5 proc. - poinformował we wtorek we wstępnych wyliczeniach urząd statystyczny w Bratysławie.

d3tn2oi

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w październiku miesiąc do miesiąca o 0,3 proc. - poinformował we wtorek Departament Pracy w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w USA w październiku wzrosła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,1 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA pozostały bez zmian we wrześniu; w sierpniu zaś wzrosły o 0,4 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET

Deficyt budżetu państwa po październiku 2011 roku wyniósł 22.537,2 mln zł, co daje 56,1 proc. deficytu planowanego na poziomie 40,2 mld zł - podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Grecja zrobi wszystko, co potrzebne, by pozostać państwem członkowskim strefy euro, ale istnieją wątpliwości w związku z nowym programem pomocowym Unii Europejskiej - oświadczył we wtorek grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos.

Nowy rząd Grecji przedstawi na początku przyszłego roku projekt zreformowania systemu podatkowego - oświadczył we wtorek w parlamencie minister finansów Ewangelos Wenizelos.

Greccy konserwatyści odrzucili we wtorek żądanie Komisji Europejskiej, by zobowiązali się na piśmie do przestrzegania warunków porozumienia o pomocy finansowej, która ma uratować kraj przed bankructwem i złagodzić kryzys strefy euro.

Szef doradców ekonomicznych Białego Domu Alan Krueger powiedział we wtorek, że kryzys zadłużeniowy strefy euro i problemy banków eurolandu są obecnie największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki - podaje Reuters za "Wall Street Journal".

W środę przed południem Mario Monti, desygnowany przez prezydenta Włoch Giorgio Napolitano na premiera, oficjalnie zawiadomi go o zamiarze powołania swego rządu - poinformowała agencja Ansa.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zapłaciło w październiku 2011 roku równowartość 12,5 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 116,0 mln euro odsetek - podał resort finansów w komunikacie.

Hiszpania sprzedała we wtorek papiery skarbowe o wartości 3,16 mld euro, wobec maksimum określonego w aukcji 3,5 mld euro.

Oprocentowanie włoskich obligacji przekroczyło we wtorek krytyczny poziom 7 proc. Poprzez francuskie banki, które są największymi wierzycielami Italii, kryzys przenosi się do Paryża. Europejski Bank Centralny przewiduje "łagodną" recesję w strefie euro.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w wzrósł w listopadzie 2011 r. o 0,7 pkt i był to czwarty miesiąc jego konsekwentnego wzrostu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według autorów badania, do końca 2011 r. roku można spodziewać się stabilizacji inflacji, jednak w pierwszym kwartale 2012 r. tempo wzrostu cen konsumpcyjnych ponownie może przyspieszyć.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w listopadzie 2011 r. gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł do minus 55,2 pkt z minus 48,3 pkt w październiku.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w listopadzie do plus 0,61 pkt z minus 8,48 pkt w poprzednim miesiącu - podała we wtorek nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,72 proc. i wyniósł 8.541,93 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.529,76 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,52 proc. i wyniósł 2302,27 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,63 proc. i wyniósł 16.556,94 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,03 proc., do 5.517,44 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 1,92 proc. i wyniósł 3.049,13 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,87 proc. i wyniósł 5.933,14 pkt.

Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy ograniczające tzw. krótką sprzedaż oraz handel instrumentami finansowymi zabezpieczającymi przed niewypłacalnością rządów (CDS). Ograniczenia mają utrudnić zarabianie na kłopotach finansowych państw.

SPÓŁKI

KGHM chce przeprowadzić skup do 10 proc. akcji własnych w celu ich umorzenia za nie więcej niż 3 mld zł - poinformowała spółka w projektach na walne zgromadzenie zwołane na 19 stycznia.

Zysk netto Cinema City International wyniósł w trzecim kwartale tego roku 7,5 mln euro i był o 3 proc. wyższy od zysku uzyskanego rok wcześniej na poziomie 7,3 mln euro. Wynik okazał sie, również o 41,5 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali 5,3 mln zł zysku netto.

Cinema City International oczekuje, że przejęte w styczniu tego roku multipleksy Palace Cinemas wykażą w kolejnych kwartałach wyższe marże. Obecnie kina te notują niższe marże niż Cinema City - poinformował PAP Nisan Cohen, zastępca dyrektora finansowego spółki. W przyszłym roku CCI chce otworzyć 8-10 multipleksów z 97-117 ekranami, większość w Rumunii.

Skonsolidowana strata netto Cyfrowego Polsatu w III kwartale 2011 roku wyniosła 62 mln zł wobec zysku netto w wysokości 68,4 mln zł rok wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał stratę netto w III kw. 2011 r. na poziomie 71,4 mln zł.

Ponad 150,7 mln zł zysku netto wypracował w ciągu trzech kwartałów tego roku Katowicki Holding Węglowy (KHW) - drugi pod względem wielkości polski producent węgla. W tym samym czasie zeszłego roku jego zysk wyniósł niewiele ponad 6 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy (KHW) prowadzi zaawansowane rozmowy z bankami na temat programu emisji obligacji, liczy się jednak z tym, że emisja pierwszej transzy nie nastąpi - jak dotąd zakładano - jeszcze w tym roku - poinformował prezes KHW, Roman Łój.

Węglokoks nadal rozważa debiut giełdowy w przyszłym roku, jednak nie stanie się to - jak wcześniej szacowano - w jego pierwszej połowie - ocenił we wtorek wiceprezes spółki, Bogusław Oleksy.

Kompania Węglowa (KW) szuka partnera do współpracy w projektowaniu, finansowaniu i budowie, opartego na węglu kamiennym, bloku energetycznego o mocy 900 megawatów. Wstępne zainteresowanie zadeklarowało dotąd sześć firm.

Kompania Węglowa (KW) może wejść na giełdę wcześniej niż - jak do niedawna oceniano - w 2015 r. Niewykluczone, że spółka wyemituje obligacje zamienne na akcje - poinformowała we wtorek prezes firmy, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie zamierza redukować poziomu inwestycji w części górniczej, natomiast w części koksowniczej chce dostosowywać je do potrzeb rynkowych - zadeklarował we wtorek prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Zelmer, który oczekiwał, że w 2011 r. osiągnie dwucyfrową dynamikę przychodów ze sprzedaży, po wynikach III kwartału spodziewa się, że wzrost ten będzie "wyraźnie widoczny", ale raczej nie osiągnie 10 proc. - poinformował dziennikarzy Janusz Płocica, prezes spółki. W IV kwartale Zelmer chce wypracować co najmniej podobne rdr wyniki. Marża brutto nie powinna w kolejnych okresach spadać.

City Interactive spodziewa się bardzo dobrych wyników w 2012 roku. Spółka liczy na poprawę wyników m.in. dzięki premierze w I kw. 2012 r. gier Sniper Ghost Warrior 2 oraz Comabat Wings: The Great Battles of World War II - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Prawa do akcji Binary Helix zadebiutowały we wtorek na rynku NewConnect.

DM IDMSA planuje, że po grudniowej decyzji akcjonariuszy w sprawie ustanowienia nowego program skupu akcji własnych, skup ten rozpocząłby jeszcze w 2011 roku - poinformował dziennikarzy Grzegorz Leszczyński, prezes spółki.

Grupa DM IDMSA, która po trzech kwartałach 2011 roku miała 12,86 mln zł straty netto, nie wyklucza, że przy pozytywnej koniunkturze na giełdzie w IV kwartale cały 2011 roku zakończy zyskiem. Spółka prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia towarzystwa ubezpieczeniowego i PTE - poinformował dziennikarzy Grzegorz Leszczyński, prezes spółki.

Ulma Construccion, jeśli zdecyduje się na wypłatę dywidendy z zysku za 2011 rok, może przeznaczyć na ten cel ok. 30 proc. zysku za ten okres - poinformował na konferencji prasowej prezes Ulma Construccion, Andrzej Kozłowski.

Rynek reklamy telewizyjnej w 2011 roku zamknie się na niskim jednocyfrowym plusie - poinformował prezes Cyfrowego Polsatu, Dominik Libicki. Grupa Telewizji Polsat pracuje nad kolejnymi kanałami tematycznymi i być może jeszcze w tym roku wprowadzi kolejny, a następny w 2012 roku.

Cyfrowy Polsat ma obecnie 3,54-3,55 mln abonentów - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes spółki, Dominik Libicki. W ciągu pierwszych trzech kwartałów spółka pozyskała brutto 337 tys. abonentów i podobna liczba pozyskań brutto może też pojawić się w samym IV kw. tego roku o ile nie zdarzy się nic niespodziewanego.

Wcześniejsza spłata zadłużenia grupy Cyfrowego Polsatu i spadek wskaźnika zadłużenia netto do poziomu 2XEBITDA wcześniej niż za 2-3 lata, będą zależeć od poziomu dostępnej gotówki, inwestycji grupy i potencjalnych akwizycji - poinformował PAP dyrektor finansowy Cyfrowego Polsatu, Tomasz Szeląg.

Jeszcze przed końcem tego roku Kopex spodziewa się uzyskania koncesji na rozpoznanie złoża węgla na Śląsku, które następnie zamierza udostępnić do wydobycia, budując kopalnię za kilkaset mln zł - poinformował prezes spółki, Marian Kostempski.

Grupa Ergis, zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, w przyszłym roku skoncentruje się na poprawie rentowności i dokończeniu prowadzonych inwestycji. Spółka z optymizmem patrzy na najbliższą przyszłość. W kolejnych trzech kwartałach spodziewa się wzrostu zysku operacyjnego rok do roku.

PBG zawarł umowę kupna 100 proc. akcji spółki należącej do Elektrimu, która ma 50 proc. plus jedna akcja Rafako, łącznie za 460 mln zł - poinformowało PBG w komunikacie.

Wartość portfela zamówień ZUE na 2012 rok to obecnie około 450 mln zł, a cały jej backlog wart jest ok. 1 mld zł. Spółka bierze obecnie udział w dwóch przetargach o wartości ponad 1 mld zł każdy - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Prezes i główny udziałowiec grupy ZUE, Wiesław Nowak poinformował na wtorkowej konferencji, że nie wyklucza podzielenia się przez spółkę z akcjonariuszami zyskiem za 2012 rok.

Piotr Kraska, dyrektor finansowy Inter Cars, poinformował w rozmowie z PAP, że zarząd spółki może rekomendować przeznaczenie 20 proc. tegorocznego zysku na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

Wadex planuje skupić do 165.000 akcji własnych w celu ich dalszej odsprzedaży lub umorzenia, przeznaczając na ten cel do 1,91 mln zł - wynika z projektów uchwał na NWZA spółki zwołanego na 12 grudnia.

Grupa AmRest zamierza wydać w przyszłym roku na inwestycje około 350 mln zł. Planuje otworzyć około 80 restauracji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji. Planuje także międzynarodową ekspansję marki Restauravia - poinformowali podczas telekonferencji przedstawiciele spółki.

Apator, działający na rynku aparatury łącznikowej i pomiarowej, do roku 2013 planuje osiągnięcie rocznych przychodów ze sprzedaży na poziomie 370-450 mln zł z segmentu pomiarowego i 150-160 mln zł w segmencie łącznikowym - podała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w III kwartale 2011 r. 0,6 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

Zysk największej na świecie sieci detalicznej Wal-Mart w III kwartale 2011 r. wyniósł 97 centów na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

Liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych zwiększyła się w październiku o 8 tysięcy - poinformował KDPW we wtorkowym komunikacie.

NWZA Black Point uchwaliło wypłatę 10 groszy dywidendy na akcję z części kapitału zapasowego utworzonego z niepodzielonych zysków spółki w latach ubiegłych w kwocie 1,12 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Zarząd AB będzie rekomendował pozostawienie zysku za rok obrotowy 2010/11 r. w spółce. Główne argumenty za niewypłacaniem dywidendy to: finansowanie planowanego dalszego wzrostu i zwiększenie bezpieczeństwa w trudno przewidywalnym otoczeniu makro. Spółka nie wyklucza też, że pieniądze mogą być w potencjalnie trudnych czasach "amunicją", która pozwoli jej urosnąć i nie wyklucza akwizycji. AB oczekuje w bieżącym roku obrotowym wzrostu szybszego od wzrostu rynku.

TFI Allianz Polska zwiększyło zaangażowanie w spółce Ciech do 5,39 proc. udziału w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na WZA spółki.

ATM Systemy Informatyczne, spółka zależna ATM-u, podpisała kontrakt z Getin Noble Bank, którego przedmiotem jest realizacja budowy serwerowni w Katowicach - podała spółka w komunikacie prasowym.

GPW zawiesza od środy, 16 listopada obrót akcjami spółki Avtech Aviation and Engineering. Obrót zostanie wznowiony pod kilkoma warunkami, wśród których jest przekazanie przez spółkę do publicznej wiadomości pewnej istotnej informacji - poinformowała giełda w komunikacie.

Zarząd PKP SA zatwierdził krótką listę inwestorów zainteresowanych kupnem udziałów TK Telekom - poinformował we wtorek PAP rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Na liście znalazło się sześciu inwestorów.

Pol-Aqua złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu organizowanym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System na budowę gazociągu DN 800 Świnoujście - Szczecin. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 146,95 mln zł netto - podała Pol-Aqua w komunikacie.

Akcjonariusze TVN, podczas poniedziałkowego NWZA, zdecydowali o reorganizacji spółki poprzez wniesienie w formie aportu Segmentu Sprzedaży i Marketingu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki zależnej pod firmą Highgate Capital Investments - poinformował TVN w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o dopuszczeniu Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin (ZE PAK) i Społem Plus do dalszego etapu procesu prywatyzacji kopalni Adamów i Konin, czyli do przeprowadzenia ograniczonego badania spółek i złożenia ofert wiążących - podało MSP w komunikacie.

BANKOWOŚĆ

Szef NBP Marek Belka uważa, że decyzja Moody's dotycząca polskiego sektora bankowego związana jest raczej z sytuacją w systemie bankowym w Europie i dotyczy raczej banków mających ekspozycję kredytową w walutach. Agencja Moody's obniżyła perspektywę dla polskiego systemu bankowego do "negatywnej" ze "stabilnej". Perspektywa wyraża oczekiwania agencji, co do warunków kredytowych w tym sektorze w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Według agencji, otoczenie banków ulegnie pogorszeniu.

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak nie widzi uzasadnienia dla obniżki ratingu dla polskiego systemu bankowego dokonanej przez Moody's.

Banki w IV kwartale 2011 roku przewidują zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach, oczekują także spadku popytu na pieniądz bankowy - wynika z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym", opublikowanych we wtorek.

ROLNICTWO

W dniach od 31 października do 6 listopada drożało żyto, jęczmień kukurydza, żywiec wieprzowy, kurczęta i mleko - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. W tym czasie taniała pszenica i indyki, a ceny żywca wołowego były stabilne.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2526 a kurs złotego do euro na 4,4064 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3532 USD i 104,16 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Do końca tygodnia złoty powinien być stabilny i handlowany będzie w przedziale 4,38-4,42 za euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, przeciwko umocnieniu złotego oddziaływuje negatywny sentyment na rynkach, zaś przeciwko osłabieniu złotego działa widmo interwencji ze strony resortu finansów bądź NBP. Notowania na rynku długu uzależnione będą przede wszystkim od informacji płynących ze strefy euro oraz w mniejszym stopniu od notowań EUR-PLN.

RYNKI WALUTOWE

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec października 2011 r. wyniósł łącznie 5.271,2 mln euro, czyli 22.894,6 mln zł - podał resort finansów w komunikacie.

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

PRYWATYZACJA

Spółka Zetkama została dopuszczona do negocjacji równoległych w sprawie prywatyzacji Śląskich Zakładów Armatury Przemysłowej Armak - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa na swojej stronie internetowej.

OPINIA

We wtorek na warszawskim parkiecie dominowały spadki, a rynek próbował ciągnąć do góry tylko KGHM. Zdaniem analityków kolejne sesje przynieść mogą dalsze zniżki indeksów.

Polska powinna utrzymać pozycję lidera wzrostu w regionie Europy Środkowowschodniej w latach 2012-13 - napisał szwajcarski bank inwestycyjny UBS we wtorkowym komentarzu.

POLITYKA

Umowa koalicyjna zawarta w 2007 roku przez PO i PSL nadal obowiązuje - powiedział we wtorek lider ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak.

Dwa największe ugrupowania włoskiego parlamentu, rządząca dotychczas centroprawica Silvio Berlusconiego i centrolewicowa opozycyjna Partia Demokratyczna udzieliły we wtorek poparcia desygnowanemu na premiera Mario Montiemu.

SONDAŻE

Poparcie dla PO w listopadzie, miesiąc po wyborach, wzrosło do 42 proc., zaś dla PiS spadło do 21 proc. w porównaniu do wyniku wyborów - wynika z listopadowego sondażu CBOS.

54 proc. respondentów ocenia działalność rządu premiera Donalda Tuska źle, w tym zdecydowanie negatywnie 15 proc. Pozytywne oceny wystawia 35 proc. osób, przy tym 1 proc. Polaków podaje odpowiedź "zdecydowanie dobrze" - wynika z listopadowego sondażu TNS OBOP.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu obaw, że w Europie trudno będzie opanować kryzys zadłużenia - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XII, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 43 centy do 97,71 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XII 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 112,23-112,25 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po wcześniejszym wzroście we wtorek - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.723,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,5 proc. Wcześniej metal drożał o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7684,75 USD/t.

(PAP)

amp/ asa/

d3tn2oi

Podziel się opinią

Share
d3tn2oi
d3tn2oi