Trwa ładowanie...
d1508z9
d1508z9

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 19 lipca, 17.00

...
Share
d1508z9

19.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 2,0 proc. rdr, po wzroście o 7,7 proc. w maju, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

d1508z9

Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu wzrosły o 5,6 proc. rdr, po wzroście o 6,3 proc. rdr w maju po korekcie, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak spodziewa się, że poziom bezrobocia rejestrowanego w lipcu lekko spadnie wobec czerwca, kiedy to - według szacunków resortu - było na poziomie 11,8 proc.

Nadal realne jest, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski przekroczy w tym roku 10 mld euro - ocenił dla PAP wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

Rosja zezwoliła na import warzyw z Polski od środy - poinformował we wtorek szef federalnej służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko.

d1508z9

Po danych o produkcji przemysłowej w czerwcu, która wzrosła o 2,0 proc. rdr, resort gospodarki szacuje dynamikę wzrostu PKB w II kwartale na poziomie około 4 proc. wobec wzrostu o 4,4 proc. w I kwartale br. - ocenia dla PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w czerwcu do 629 tys. w ujęciu rocznym, z 549 tys. w maju po korekcie - podał we wtorek Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET

d1508z9

Rząd opowiedział się we wtorek za zmianą w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, która pozwoli skuteczniej wymierzać kary za niezgodne z prawem gospodarowanie środkami publicznymi - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 roku prognozowany jest na poziomie nieco ponad 1 mld zł - wynika z informacji przedstawionych przez wiceminister finansów Hannę Majszczyk.

DŁUG

W czwartek, 21 lipca Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje DS1021 za 1,0-3,0 mld zł - podał resort finansów we wtorek w komunikacie.

d1508z9

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w piątek 178,31 punktów bazowych, wobec 168,44 punktów na koniec ubiegłego tygodnia.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa w lipcu, po trzech miesiącach spadków zyskał 0,4 pkt. - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w lipcu 2011 r. gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec spadł do minus 15,1,0 pkt z minus 9,0 pkt w czerwcu.

d1508z9

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,85 proc. i wyniósł 9.889,72 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 2.796,98 pkt.

SPÓŁKI

d1508z9

Zakłady Azotowe Tarnów otrzymały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad Zakładami Chemicznymi Police - podał Tarnów w komunikacie.

Kurs akcji Domu Maklerskiego WDM wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW o 1,67 proc. do 0,61 zł.

Dom Maklerski WDM prowadzi rozmowy z ukraińskimi spółkami z branży rolno-spożywczej w sprawie ewentualnego debiutu na GPW. Potencjalnie emisje mogą osiągać wartość 1-2,5 mln euro - powiedział PAP prezes zarządu DM WDM, Wojciech Gudaszewski.

CP Energia, dystrybutor gazu ziemnego, złożył do KNF prospekt emisyjny dotyczący emisji akcji serii K z prawem poboru. Spółka chce pozyskać środki na program inwestycyjny, który obejmuje m.in. rozwój infrastruktury dla dystrybucji gazu oraz działalność w zakresie obrotu gazem i energią elektryczną - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Ronson Development uruchomił sprzedaż lokali w projekcie Chilli City w Tulcach, drugiej inwestycji dewelopera w aglomeracji poznańskiej - poinformował Ronson w komunikacie. Docelowo w ramach projektu powstanie ok. 270 mieszkań, z czego 30 mieszkań w I etapie.

Wartość oferty publicznej Fleet Holdings, świadczącej usługi leasingowe i serwisowe pojazdów, może wynieśćj 115 mln zł. Środki te spółka przeznaczy na ekspansję geograficzną, poprawę wydajności i rentowności działalności oraz zwiększenie wartości spółki dla akcjonariuszy - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Fleet Holdings, spółka działająca w branży usług leasingowych i serwisowych pojazdów, planuje zadebiutować na GPW jeszcze w sierpniu. Spółka przewiduje, że ze sprzedaży akcji nowej emisji może pozyskać do 25,2 mln zł. Środki te planuje przeznaczyć na akwizycje podmiotów z branży i rozwój organiczny - powiedział PAP w wywiadzie Jerzy Kobyliński, prezes zarządu spółki. Pierwsze przejęcia mogą nastąpić jeszcze w 2011 r.

Enea Operator uzgodniła z Urzędem Regulacji Energetyki plan rozwoju na lata 2012-15 zakładający łączne wydatki inwestycyjne na poziomie około 3,8 mld zł - poinformował PAP Przemysław Zaleski, wiceprezes Enei Operator.

Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów Prefabet - Białe Błota zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 20 lipca - podała GPW w komunikacie.

DBB Green Energy, spółka z branży energii odnawialnej, zadebiutuje na rynku NewConnect w piątek, 22 lipca - podała GPW w komunikacie.

DM BZ WBK planuje przeprowadzić przynajmniej 5 pierwotnych ofert akcji w II półroczu 2011 r.. Ich wartość może wynieść od 50 mln złotych do kilkuset milionów dolarów - poinformował BZ WBK w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powołanie Luigi Lovaglio na prezesa Pekao SA - podała KNF w komunikacie.

Ponad 1 mld 132 mln zł zysku wypracowały w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spółki węglowe należące do Skarbu Państwa - wynika z opublikowanych we wtorek danych resortu gospodarki. To niemal tyle, ile w całym ubiegłym roku.

Caspar Asset Management planuje utworzyć własne Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W ciągu kilku miesięcy chce wejść na rynek NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Elektrotim podpisał z Dolnośląską Fabryką Maszyn Zanam - Legmet ( spółka zależna KGHM Polska Miedź) dwie umowy, których przedmiotem jest zabudowa maszyn flotacyjnych. Wartośc umów to 8,15 mln zł netto - poinformowała spólka w komunikacie.

Wybudowany przez konsorcjum Hydrobudowy Polska i Alpine gdański stadion uzyskał pozwolenie na użytkowanie - podała Hydrobudowa w komunikacie.

Sygnity, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, podpisało umowy z klientami z sektora bankowego o łącznej wartości ponad 20 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Erbud podpisał z RED Real Estate Development Alpha kontrakt o wartości 30,2 mln zł netto na budowę dwóch budynków mieszkalnych wraz z garażem podziemnym w ramach inwestycji Osiedle Skoroszewska na warszawskim Ursusie - podał Erbud we wtorkowym komunikacie.

Emperia Holding otrzymała od rady nadzorczej zgodę na rozpoczęcie procesu skupowania akcji własnych spółki w celu umorzenia. W pierwszym etapie spółka może skupić akcje za maksymalnie 25 mln zł - poinformowała Emperia w komunikacie.

Spółka TDJ, większościowy udziałowiec Famuru, kupiła od Inwest "Glinik" 87,8 proc. akcji Fabryki Maszyn "Glinik" i tym samym przejęła kontrolę nad Grupą Kapitałową Glinik z Gorlic - poinformował TDJ we wtorkowym komunikacie prasowym. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Rumuński minister gospodarki Ion Ariton zapowiedział we wtorek, że rząd w Bukareszcie zamierza uzyskać przynajmniej 2,07 mld lei (685 mln USD) ze sprzedaży 9,8 proc. udziałów w największej rumuńskiej spółce petrochemicznej OMV Petrom SA - podał Bloomberg.

Bank of America zanotował w drugim kwartale 90 centów straty netto na akcję, co jest największą kwartalną stratą tego banku w historii.

Zysk netto banku Wells Fargo w drugim kwartale 2011 roku wyniósł 70 centów na akcję wobec oczekiwanych przez analityków 69 centów na akcję - poinformowała spółka.

Wyniki banku Goldman Sachs w drugim kwartale 2011 roku okazały się gorsze od oczekiwań analityków.

Maksymalna cena akcji serii G spółki EMC Instytut Medyczny została ustalona na 14 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Konsorcjum ATM Systemy Informatyczne i Sputnik Software złożyło ofertę z najniższą ceną w przetargu na "Zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie Systemu P2". Jej łączna wartość to 9,26 mln zł. Swoje oferty w tym przetargu złożyły także m.in.: Asseco Poland, Comarch, Comp, Sygnity i Wasko.

Azoty Tarnów oceniają, że grupa byłaby w stanie w pełni wykorzystać efekty synergii po przejęciu pozostałych akcji ZAK i większościowego pakietu walorów Zakładów Chemicznych Police w najbliższych latach. Firma zamierza skupić się na wzroście efektywności produkcji i rozwoju obszaru logistycznego. Planowane jest docelowo wydzielenie i sprzedaż spółek okołoprodukcyjnych.

W I półroczu 2011 r. Drozapol zanotował wzrost przychodów o 57,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Tym samym ich wartość osiągnęła poziom 116,3 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

W wyniku sprzedaży akcji Skotan zmniejszył zaangażowanie w Alchemię i obecnie ma 10.283.463 akcji spółki, które uprawniają do wykonywania 4,97 proc. głosów na jej WZA - podała Alchemia w komunikacie.

WALUTY

Poprawa nastrojów umacnia rynki walutowy i długu, i w najbliższych dniach kurs EURPLN będzie utrzymywać się w przedziale 4,00-4,04 - oceniają dilerzy banków. Rentowności będą utrzymywać się na stabilnych poziomach do czwartku, kiedy odbędzie się aukcja obligacji, która może poprawić nastroje na FI.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8363, a kurs złotego do euro na 4,0236 - poinformował NBP.

Narodowy Bank Polski nie widzi, w krótki okresie, zagrożeń dla kursu złotego, a obserwowane ostatnio osłabienie ma pozytywny wpływ na eksport - ocenił w rozmowie z PAP członek zarządu banku centralnego Zdzisław Sokal. Dodał, że nie ma również obaw o bezpośrednie przełożenie kryzysu w strefie euro na polską gospodarkę.

FUNDUSZE

Idea TFI chce wejść do czołowej dziesiątki TFI pod względem wartości aktywów. Jeszcze w 2011 roku chce przekroczyć próg 5 mld zł posiadanych aktywów - poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele towarzystwa.

ENERGETYKA

Urząd Regulacji Energetyki nie przewiduje, aby w tym roku nastąpił kolejny wzrost cen energii dla grupy taryfowej G, czyli gospodarstw domowych - poinformował w rozmowie z PAP prezes URE Marek Woszczyk. Dodał, że od 2012 roku na pewno nie nastąpi uwolnienie cen energii w tym segmencie.

GAZ ZIEMNY

Urząd Regulacji Energetyki, po tym jak zatwierdził w lipcu taryfę gazową do końca bieżącego roku dla PGNiG, nie przewiduje kolejnych podwyżek cen gazu w tym roku - poinformował PAP prezes URE Marek Woszczyk. Podkreślił jednocześnie, że w przypadku istotnego spadku cen ropy bądź silnej aprecjacji złotego wobec dolara, będzie żądał od spółki obniżek cen gazu.

TELEKOMUNIKACJA

KE wszczęła we wtorek postępowanie przeciw 20 krajom UE, w tym Polsce, w związku z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Zdaniem wiceminister infrastruktury Magdaleny Gaj, nowe przepisy powinny wejść w życie w Polsce do końca roku.

BUDOWNICTWO

Występująca na rynku nadwyżka podaży mieszkań spowoduje w najbliższych kwartałach spadek cen na rynku nieruchomości lub ich stabilizację - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej REAS.

OPINIA

Zdaniem analityków obecna cena akcji PKO BP jest na tyle niska, że inwestorzy nie powinni spodziewać się dyskonta podczas planowanej na wrzesień oferty publicznej.

Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Group, uważa, że rynki finansowe mogą spodziewać się kolejnych wahań. Jego zdaniem, nie można jednak przewidzieć ani czasu, ani rozmiarów nadchodzącej korekty.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angelii Merkel problemu zadłużenia w strefie euro nie uda się rozwiązać jednym, wielkim posunięciem podczas zaplanowanego na czwartek szczytu Unii Europejskiej.

POLITYKA

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że ogłosi formalnie termin wyborów na początku sierpnia. Wyraził też nadzieję, że PKW poradzi sobie z problemem "falstartu w niektórych zachowaniach" partii politycznych, które rozpoczęły akcję billboardową oraz spotową. Dodał, że kontaktował się w tej sprawie z PKW.

SONDAŻE

Po spadku w ubiegłym miesiącu, w lipcu poparcie dla rządu wzrosło i osiągnęło najwyższą wartość w tym roku - wynika z sondażu CBOS. Poparcie dla rządu deklaruje 38 proc. Polaków (wzrost o 6 pkt. wobec czerwca), zaś odsetek przeciwników gabinetu Donalda Tuska spadł z 32 proc. w czerwcu do 26 proc. w lipcu.

W lipcu nastąpiła poprawa nastrojów społecznych. Odsetek Polaków uważających, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku spadł o 7 pkt proc. do 61 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo spadające zapasy i rosnący popyt w Chinach przyćmiły obawy, że pogłębiający się kryzys zadłużenia w Europie może obniżyć popyt na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 45 centów do 96,38 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na wrzesień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 116,80-116,82 USD za baryłkę.

Ceny miedzi mogą we wtorek rosnąć trzeci dzień z rzędu, bo rynek oczekuje, że Chiny zwiększą import - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.738,0 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9779,25 USD/t. (PAP)

amp/ asa/

d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9