Trwa ładowanie...
d2yrwc7
10-03-2017 17:05

Przewodniczący KNF: Polska będzie się starać o przeniesienie siedziby EBA do Warszawy

Polska będzie się starać o przeniesienie siedziby Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) do Warszawy - poinformował w piątek przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

d2yrwc7
d2yrwc7

"Będziemy się starali o przeniesienie siedziby European Banking Authority z Londynu do Warszawy" - powiedział Chrzanowski podczas konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

Siedziba EBA musi zostać przeniesiona z Londynu do innego kraju UE z uwagi na planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB, ang. European Banking Authority) jest unijną agencją, której zadaniem jest wdrażanie standardowego zestawu przepisów dotyczących regulowania i nadzorowania działalności sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego, przejrzystego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE.

Przewodniczący Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego przewodniczy dyskusjom na posiedzeniach Rady Organów Nadzoru EUNB, w skład której wchodzą organy nadzoru z każdego państwa UE.

d2yrwc7

EUNB działa od 1 stycznia 2011 r. i jest częścią powstałego wtedy w Unii Europejskiej Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego. Głównym celem tego systemu jest zapewnienie właściwego wdrażania przepisów dotyczących sektora finansowego, w sposób umożliwiający zachowanie stabilności finansowej i zapewnienie zaufania do systemu finansowego jako całości oraz odpowiedniej ochrony konsumentów usług finansowych.

W skład Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, poza EUNB, wchodzą Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ang. European Systemic Risk Board - ESRB), Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (ang. European Insurance and Occupational Pensions Authority - EIOPA), Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ang. European Securities and Markets Authority - ESMA).

d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7