Trwa ładowanie...

Przewozy Regionalne zamkną swój zakład na Śląsku

Zarząd spółki Przewozy Regionalne podjął decyzję o likwidacji swojego zakładu na Śląsku - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka przewoźnika Katarzyna Mirowska. Jak wyjaśniła, Przewozy Regionalne będą realizowały przewozy w województwie do końca roku.

Przewozy Regionalne zamkną swój zakład na ŚląskuŹródło: AFP
d3qhk2d
d3qhk2d

- Zarząd Województwa Śląskiego, który jest głównym organizatorem transportu publicznego na terenie województwa, a jednocześnie współwłaścicielem spółki Przewozy Regionalne, pozbawił bez procedury przetargowej dotychczasowego przewoźnika, czyli Przewozy Regionalne, obsługi połączeń w całym regionie. Wcześniej - na analogicznej zasadzie - Koleje Śląskie przejęły obsługę najbardziej dochodowych połączeń Częstochowa - Gliwice i Katowice - Wisła - powiedziała PAP Mirowska i dodała, że w tej sytuacji dalsze funkcjonowanie zakładu spółki na terenie województwa śląskiego jest pozbawione ekonomicznego uzasadnienia.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, to jest właśnie powodem zamknięcia śląskiego zakładu. - Jednocześnie zarząd Przewozów Regionalnych zaproponował podjęcie rozmów Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu na temat zatrudnienia przez Koleje Śląskie zwalnianych pracowników, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie - wyjaśniła rzeczniczka. Zamknięciem śląskiego zakładu ma się zająć likwidator, który ma być powołany w najbliższym czasie.

Od 1 marca i od 1 czerwca tego roku w dwóch etapach wykreślono 100 z 480 pociągów przewoźnika codziennie kursujących w woj. śląskim. Spółka tłumaczyła wówczas, że ograniczenie kursów to efekt decyzji zarządu woj. śląskiego, dotyczącej wielkości dofinansowania przewozów. W kwietniu 2011 r. samorząd zamawiał na 2012 r. w Przewozach 480 pociągów, które zaczęły jeździć zgodnie z rozkładem obowiązującym od grudnia ub. roku. Spółka oczekiwała na ten cel blisko 150 mln zł dotacji. Samorząd początkowo zadeklarował 90 mln zł, ale w później poinformował o zwiększeniu tej kwoty do 120 mln zł. Samorządowcy przyznali jednocześnie, że taka kwota dotacji oznacza ograniczenie przewozów na najmniej obłożonych trasach.

d3qhk2d

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw - w tym województwa śląskiego. Sytuację na rynku przewozów kolejowych w województwie zmieniło powołanie w ub. roku przez samorząd województwa spółki Koleje Śląskie, która od października przejęła obsługę niektórych tras. W styczniu w śląskim zakładzie przewoźnika ruszyła procedura zwolnień grupowych, obejmująca na razie 139 osób.

Agata Kalińska

d3qhk2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qhk2d