Trwa ładowanie...
d2uvfdw

Przychody banków z opłat interchange po ich obniżeniu spadłyby w '16 do 1,02 mld zł - NBP

30.01. Warszawa (PAP) - Przychody banków z tytułu opłat interchange w Polsce, przy założeniu stopniowego obniżania średniego poziomu tych opłat do obecnego średniego poziomu w Unii...

Share
d2uvfdw

30.01. Warszawa (PAP) - Przychody banków z tytułu opłat interchange w Polsce, przy założeniu stopniowego obniżania średniego poziomu tych opłat do obecnego średniego poziomu w Unii Europejskiej (0,7-0,8 proc.), spadłyby z 1,43 mld zł w 2011 roku do 1,02 mld zł w 2016 roku - szacuje NBP w raporcie.

Do oszacowania przychodów przyjęto średni poziom opłat interchange 1,5 proc. w latach 2004-2011, oraz 1,3 proc. w 2012 r., 1,1 proc. w 2013 r., 0,9 proc. w 2014 r., 0,8 proc. w 2015 r. oraz 0,7 proc. w 2016 r.

"Należy jednak dodatkowo zaznaczyć, że (...) szacunek przyrostu wartości bezgotówkowych transakcji kartowych został przygotowany jako ekstrapolacja dotychczasowych trendów, tj. bez uwzględnienia prawdopodobnego skokowego wzrostu wraz z realizacją działań określonych w "Programie rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2011-2013", w tym bez uwzględnienia pozytywnego wpływu obniżenia opłaty interchange na zwiększenie sieci akceptacji, zwiększenie ubankowienia i tym samym dodatkowy wzrost wartości bezgotówkowych transakcji kartowych - napisano w przygotowanej przez NBP "Analizie funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim".

"Można zatem oczekiwać, iż przy obniżeniu poziomu opłat interchange w Polsce rynek kart płatniczych będzie rozwijał się szybciej niż w ostatnich latach i łączna wartość transakcji będzie wyższa od prognozowanej, co pozytywnie wpłynie także na wielkość przychodów banków z tytułu opłat interchange" - dodano.

d2uvfdw

NBP szacuje także, że przychody banków z tytułu opłat interchange w Polsce w latach 2004-2016 przy założeniu utrzymania poziomu opłat na poziomie 1,5 proc. wzrosłyby z 1,4 mld zł w 2011 roku do 2,2 mld zł w 2016 r.

"NBP dołoży wszelkich starań, aby nie dopuścić do zahamowania rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, ale jeśli uzna, iż nader wysoka w Polsce opłata interchange zagraża dalszemu rozwojowi rynku kart płatniczych, to nie będzie powstrzymywał inicjatyw o charakterze regulacyjnym w tym zakresie, ale będzie je szczegółowo analizował i oceniał, czy nie będą ewidentnie niekorzystne dla konsumenta i dalszego rozwoju obrotu bezgotówkowego" - napisano w raporcie.

NBP ocenia, że w przypadku znaczącego obniżenia opłaty interchange w Polsce rozwój rynku kart płatniczych w Polsce zostanie utrzymany i możne nawet rozwijać się dynamiczniej niż dotychczas.

"Liczba i wartość transakcji wzrośnie na tyle wyraźnie, iż przychody z tytułu opłaty interchange, mimo obniżenia jej stawek, będą również znaczące" - napisano w raporcie.

d2uvfdw

"Poziom opłat interchange w Polsce jest najwyższy w Europie. Polski rynek kart płatniczych ma na tyle duży potencjał, że osiągnięcie średniego poziomu UE w zakresie liczby bezgotówkowych transakcji kartowych może pozwolić bankom na uzyskanie przychodów wyższych niż dotychczas. Obniżenie opłat interchange może zatem przyspieszyć osiągnięcie przez Polskę średnich unijnych poziomów wskaźników rozwoju rynku kart płatniczych" - napisano w raporcie. (PAP)

seb/ asa/

d2uvfdw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uvfdw
d2uvfdw