Trwa ładowanie...

Przychody z praw autorskich można wliczyć do działalności gospodarczej

Twórcy mogą w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągać przychody z majątkowych praw autorskich i wybrać opodatkowanie 19-proc. stawką podatku - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Share
Przychody z praw autorskich można wliczyć do działalności gospodarczejŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d2p9ou6

Ostatnio media informowały, powołując się na interpretacje podatkowe, że fiskus zmienił zdanie i uznaje, iż przychód z autorskich prawa majątkowych nie może być uwzględniony w ramach działalności gospodarczej. Tym samym twórcy powinni skorygować deklaracje, w których przychody te zaliczali do działalności gospodarczej. To samo dotyczyłoby ich kontrahentów, którzy kupowali od nich utwory.

- Twierdzenie, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza możliwość uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest nieuzasadnione. Nie znajduje ono bowiem potwierdzenia w obowiązujących przepisach ustawy PIT, która przewiduje możliwość osiągania przez twórców przychodów z tych praw w ramach działalności gospodarczej - poinformowała Dróżdż.

Zaznaczyła, że twórcy uzyskujący przychody z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej mogą także wybrać opodatkowanie według 19-proc. stawki podatku.

d2p9ou6

- W przypadku, gdy przychody z majątkowych praw autorskich twórcy zaliczali do przychodów z działalności gospodarczej, nie mają obowiązku korygowania PIT za ubiegłe lata. Podobnie jak u twórców, obowiązek korekty nie wystąpi po stronie nabywców tych praw - wyjaśniła.

Rzeczniczka podkreśliła, że w przypadku uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej, nigdy nie miały i nadal nie mają zastosowania zryczałtowane 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Zdaniem MF na kwalifikację osiąganych przychodów z majątkowych praw autorskich nie miała wpływu nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana z 1 stycznia 2013 r.

- Celem tej zmiany było wyłącznie określenie nowych zasad stosowania zryczałtowanych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Tym samym zmiana ta nie odbiera możliwości zaliczania przychodów z majątkowych praw autorskich do przychodów z działalności gospodarczej - wskazała.

Rzeczniczka dodała, że interpretacje podatkowe niezgodne z przedstawionym przez nią stanowiskiem zostaną zmienione.

d2p9ou6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p9ou6
d2p9ou6