Przychodzi fiskus do Kościoła
Pochówek służy pojedynczym wiernym, a nie całej wspólnocie. Dlatego nie jest zwolniony z podatku od towarów i usług - uważa fiskus. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
27.08.2013 | aktual.: 27.08.2013 07:25
Tańsze śluby, chrzciny czy pochówek? W przekonaniu skarbówki to niemożliwe. Fiskus odmawia prawa do zwolnienia z VAT usług świadczonych odpłatnie przez Kościoły i związki wyznaniowe na rzecz poszczególnych wiernych. Takie stanowisko zajął ostatnio dyrektor łódzkiej izby skarbowej.
Jego zdaniem usługa nie spełnia wymogów dla zwolnienia, między innymi nie służy ogółowi wiernych, a wpłacona ofiara to nie składka członkowska, o której mowa w przepisach.
W 2011 roku w odpowiedzi na interpelację posłanki Krystyny Łybackiej Ministerstwo Finansów stwierdziło, że obowiązek płacenia podatku przy świadczeniu usług pogrzebowych nie zależy od statusu podmiotu, a kościelne osoby prawne mogą skorzystać ze zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a ustawy o VAT, jeśli spełnią wskazane tam warunki. Oznacza to, że nie wszystkie usługi Kościołów i związków wyznaniowych są zwolnione z VAT, ale tylko te, świadczone ogółowi wiernych w miejscach przeznaczonych do tego praktyk religijnych. Niespełnienie chociażby jednego z tych warunków wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego.
Według MF kościelne osoby prawne i tak nie płacą daniny, jeśli wartość dokonywanej przez nie rocznej sprzedaży nie przekracza limitu 150 tys. zł.
Resort zastrzega, że w przypadku opłat za śluby czy pogrzeby mogą wystąpić różne stany faktyczne i każdy z nich może być inaczej oceniony w interpretacjach indywidualnych.