Przygotowania służb podległych MSW do Euro 2012 (komunikat)
...
20.03. Warszawa - MSW informuje:
Informator Straży Granicznej z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi m.in. zasad przekraczania granicy polsko-ukraińskiej oraz dokumentów jakie są potrzebne do jej przekroczenia, wspólne ćwiczenia na przejściach granicznych, lotniskach oraz szlakach komunikacyjnych, wspólne warsztaty oraz szkolenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas Euro 2012, to tylko niektóre z przygotowań jakie są prowadzone przed Euro 2012.
Straż Graniczna przygotowała informator dotyczący Euro 2012. Są w nim podstawowe informacje o: przejściach granicznych, udogodnieniach dla podróżnych, przekraczaniu granicy przez zorganizowane grupy kibiców i podróżnych, dokumentach jakie są niezbędne do przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Informacje o tym, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy dotyczą zarówno obywateli państw członkowskich UE, jak również obywateli Ukrainy, Rosji oraz innych państw spoza Unii Europejskiej. Informator jest przygotowany w trzech wersjach językowych: po polsku, po angielsku oraz po rosyjsku. Informator został zamieszczony na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej http://www.strazgraniczna.pl/wps/wcm/connect/7d1860004a94fa6b809be4b7c8cf2867/SG_EURO_INFORMATOR_PL_EN_RU.pdf?MOD=AJPERES
Na stronie internetowej Komenda Główna Straży Granicznej uruchomiła także zakładkę "Euro 2012", w której znajdują się informacje m.in. o: ułatwieniach dla kibiców, dokumentach niezbędnych do przekroczenia granicy, zalecanych przejściach granicznych.
Ułatwieniem dla kibiców przekraczających granice będzie wprowadzenie na czas Euro 2012 wspólnych odpraw służb polskich i ukraińskich, co przyspieszy kontrole graniczne. Zarówno kontrole graniczne, jak i celne będą prowadzone w jednym miejscu po stronie polskiej tzw. one stop. Dla kibiców uruchomione będą specjalne pasy ruchu tzw. pasy Euro 2012 (zielone korytarze).
Na lotniczych przejściach granicznych zostaną ustawione dodatkowe stanowiska do odprawy granicznej pasażerów.
W drugiej połowie marca i w kwietniu funkcjonariusze Straży Granicznej wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej, dotyczących prowadzenia kontroli w jednym miejscu. Ponadto w kwietniu br. pogranicznicy będą brać udział we wspólnych ćwiczeniach służb, dotyczących m.in. zwalczania zagrożeń terrorystycznych, wykrywania skażeń oraz symulowania sytuacji kryzysowych, które mogą zaistnieć podczas Euro 2012.
W ćwiczeniach i warsztatach przygotowujących do Euro 2012 biorą udział także policjanci i strażacy. W kwietniu odbędą się m.in. warsztaty dla służb i instytucji, które współpracują z policją w zabezpieczeniu turnieju finałowego, w tym szczególności wymianę informacji. Odbędą się również ćwiczenia przygraniczne, których scenariusz będzie zakładał zakłócenie ładu i porządku publicznego. Strażacy wezmą natomiast udział m.in. w ćwiczeniach z zakresu usuwania skutków katastrofy drogowej.
Ponownie odbędą się ćwiczenia służb zarządzania kryzysowego na Euro 2012. W kwietniu służby wezmą udział w ćwiczeniu "Libero bis". Pełną gotowość służby mają osiągnąć w połowie maja br.
W bezpośrednie zabezpieczenie turnieju Euro będzie zaangażowanych ponad 9 tysięcy policjantów. W samej Warszawie turniej będzie zabezpieczać 2,4 tys. policjantów. W Gdańsku będzie zaangażowanych 1,2 tys. policjantów, w Poznaniu - 1,3 tys. funkcjonariuszy, a we Wrocławiu - 1,1 tys. policjantów.
Ponadto w Krakowie turniej będzie zabezpieczać ponad tysiąc funkcjonariuszy w Rzeszowie - 719 policjantów, w Lublinie - 738 policjantów, a w centralnym odwodzie będzie 691 policjantów.
W lutym br. zostało otwarte Policyjne Centrum Dowodzenia, które w czasie turnieju UEFA Euro 2012 będzie głównym ośrodkiem koordynacji działań policyjnych. W centrum będą podejmowane decyzje i wymieniane informacje o prowadzonych w całym kraju policyjnych działaniach związanych z odbywającymi się mistrzostwami.
W skład Policyjnego Centrum Dowodzenia wchodzi Centrum Dowodzenia Operacją. Jego głównym zadaniem będzie skoordynowanie działań prowadzonych przez policję w związku z Euro 2012 na terenie całego kraju. Tutaj będzie się mieściło także Centrum Wymiany Informacji, które zajmie się współpracą i wymianą informacji, w szczególności międzynarodowej.
Podczas Euro 2012 Policyjne Centrum Dowodzenia będzie pracowało nieprzerwanie 61 dni, na trzech zmianach. Na każdej zmianie centrum będzie obsługiwało 95 osób, w tym 59 polskich policjantów.
Pracownikami centrum będą policjanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Komendy Głównej Policji i komend wojewódzkich policji. Dodatkowo będzie 18 oficerów łącznikowych, którzy będą wymieniali się informacjami z polskimi policjantami. Będą także oficerowie łącznikowi z Europolu, Interpolu oraz Imestu, czyli interpolowskiej grupy wsparcia imprez o charakterze masowym.
W Centrum Wymiany Informacji będą pracować policjanci i przedstawiciele służb porządku publicznego z Grecji, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Chorwacji, Anglii, Holandii, Danii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Słowenii, Węgier, Austrii, Słowacji oraz Ukrainy.
101 funkcjonariuszy policji z innych państw będzie współuczestniczyło w zabezpieczeniu kibiców z zagranicy. Natomiast 13 polskich policjantów będzie odpowiadać za bezpieczeństwo tych reprezentacji, które będą przebywały na terenie Polski. Ci policjanci będą się opiekować reprezentacjami w miejscu ich przebywania na terenie Polski.
W Policyjnym Centrum Dowodzenia będą pracować także przedstawiciele służb, podmiotów i instytucji zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa UEFA Euro 2012, w tym m.in. Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Ochrony Kolei, a także Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie będzie kierowało całą operacją zabezpieczenia. Centrum będzie koordynowało i współdziałało z Komendą Stołeczną Policji, Komendami Wojewódzkimi we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku - czyli miastami gospodarzami, a także z podoperacjami związanymi z Krakowem, Lublinem i Rzeszowem - czyli tymi miastami, gdzie będą się przemieszczały osoby wyjeżdżające na mecze na Ukrainę i stamtąd wracające. Przypomnijmy, że 13 z 16 drużyn jako miejsce pobytu wybrały właśnie Polskę.
W ramach przygotowań do Euro 2012 polska policja zrealizowała różne inwestycje modernizacyjne. Policja dokonała przebudowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, czyli w jednym z miast gospodarzy. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 57,5 mln zł. Zmodernizowano także obiekty Oddziałów Prewencji Policji w Warszawie - za ponad 20 mln zł.
Zakupiono także 600 oznakowanych furgonów marki Mercedes Sprinter przeznaczonych dla policjantów z oddziałów prewencji w całym kraju. Sprawniejsze kierowanie policyjnymi działaniami będzie natomiast możliwe dzięki pozyskaniu 13 ruchomych stanowisk dowodzenia. Na potrzeby policji zakupiono też 24 ambulanse sanitarne.
Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu turnieju otrzymali 5,5 tys. nowoczesnych kompletów odzieży ochronnej, w tym specjalne kamizelki ochronne, ochraniacze nóg i ramion oraz rękawice.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/