Przyszłość euro - debata

Bez skutecznego harmonogramu wejścia do strefy euro nie jest możliwe przyjęcie europejskiej waluty - uważają ekonomiści. Podczas debaty ?Wspólna europejska waluta i jej przyszłość" organizowanej przez Narodowy Bank Polski ekonomiści omawiali problemy związane z wprowadzeniem euro do Polski.

Bez skutecznego harmonogramu wejścia do strefy euro nie jest możliwe przyjęcie europejskiej waluty - uważają ekonomiści. Podczas debaty: "Wspólna europejska waluta i jej przyszłość" organizowanej przez Narodowy Bank Polski ekonomiści omawiali problemy związane z wprowadzeniem euro do Polski.

Wczoraj wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska zapewniła, że harmonogram wejścia do strefy euro jest już gotowy a rząd powinien go zatwierdzić do końca października.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek wyjaśniał, że na razie nie zna założeń tego harmonogramu. Zapewniał zarazem, że NBP jest w pełni przygotowane do współpracy z resortem finansów.

Janusz Jankowiak główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu podkreślił, że fundamentalnym punktem harmonogramu jest pewność spełnienia kryterium legislacyjnego czyli zmiany konstytucji. Podkreślił, że jeśli w październiku rząd nie będzie miał pewności, że opozycja nie sprzeciwi się zmianie konstytucji to wtedy nie będzie mowy o szybkim przystapieniu Polski do strefy euro.

Z kolei prezes Business Centre Club Marek Goliszewski nie wierzy, by euro w Polsce weszło w 2011 roku. Uważa, że ta sprawa jest rozgrywana politycznie. Zdaniem prezesa BCC, by przyjąć euro musi zostać spełnionych kilka podstawowych warunków. Między innymi muszą zostać spełnione kryteria monetarne i fiskalne. Wobec tych wymogów - dodał Goliszewski - rząd Donalda Tuska czeka bardzo poważne wyzwanie.

Zdaniem ekspertów, trzeba przyspieszyć działania mające na celu przyjecie w Polsce europejskiej waluty. Jednym z nich musi być usztywnienie kursu złotego wobec euro w ramach systemu ERM2.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)