Trwa ładowanie...
def2igh
25-01-2016 09:45

Przyszłość technologii wg ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego 2016

Rozwiązania umożliwiające produkcję odnawialnej energii, wykorzystywanie gadżetów technologicznych i technologii ubieralnych w medycynie, nowe obszary zastosowań dla geolokacji i obrazów satelitarnych - kluczowymi technologiami 2016 r. wg ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

def2igh
def2igh

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznego forum w Davos, laureaci ubiegłorocznej edycji programu Technology Pioneers organizowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, podzielili się swoimi prognozami na temat technologii o największej skali oddziaływania na biznes i społeczeństwo w 2016 r.

"Produkcja energii z odnawialnych źródeł, która nie wiąże się z generowaniem dwutlenku węgla, staje się dziś powszechna. Duży udział w tym trendzie mają panele słoneczne instalowane na dachach i fasadach budynków. Dzięki lokalnej produkcji energii unikamy także dużych kosztów związanych z jej transportem za pomocą tradycyjnej infrastruktury" - mówi Thibaud Le S,guillon z firmy Heliatek.

Warto zwrócić uwagę, że praktyki opisywane przez eksperta przybierają już formę działań koordynowanych na poziomie całych państw. W 2015 r. Francja wprowadziła prawo, na mocy którego dachy nowych budynków powstających w strefach przemysłowych muszą zostać pokryte roślinami lub panelami słonecznymi.

David Kingham z Tokamak Energy oraz Aniruddha Sharma z Carbon Clean Solutions pozytywnie oceniają ustalenia paryskiego Szczytu Klimatycznego. W dłuższej perspektywie mają one zachęcić społeczeństwo i biznes do działań zmierzających do zwiększenia udziału odnawialnej energii w bilansie energetycznym naszej planety.

def2igh

"Entuzjazmowi opinii publicznej będą towarzyszyć duże inwestycje państwowe i prywatne w zieloną energię" - ocenia Kingham.

"Przewiduję, że w obliczu twardych ustaleń COP 21 będziemy obserwować jak podmioty odpowiedzialne za produkcję przemysłową w krajach rozwiniętych i produkcję energii w rejonach rozwijających się, postawią sobie za cel zmniejszenie emisji szkodliwych gazów i wdrożenie na większą skalę recyclingu zasobów" - dodaje Sharma.

Thomas Chalberg z Avalanche Biotechnologies przewiduje z kolei dalszą konwergencję technologii i medycyny. "Rozwój technologii ubieralnych na poziomie konsumenckim umożliwi jeszcze dokładniejsze i łatwiejsze monitorowanie stanu zdrowia oraz mniej inwazyjną diagnostykę. W połączeniu z ciągle rosnącą branżą akcesoriów fitnessowych, umożliwi to promowania zdrowego trybu życia - zwłaszcza w krajach rozwiniętych" - ocenia Chalberg.

Peter Platzer z firmy Spire Global Inc. zwraca uwagę na potencjał biznesowy danych, które zgromadzą autonomiczne pojazdy oraz nowe typy sztucznych satelitów.

def2igh

"Już wkrótce będziemy świadkami wykładniczego wzrostu ilości danych pochodzących z kamer satelitów, autonomicznych samochodów, dronów. Doprowadzi to do opracowania jeszcze bardziej zaawansowanych algorytmów analizujących obrazy, a na ich podstawie nowych produktów i usług. Prognozuję także rozwój branży niewielkich i tanich sztucznych satelitów. Pozwoli on na opracowanie nowych produktów zwłaszcza dla branży komunikacyjnej, z których będą mogli skorzystać konsumenci na całym świecie" - uważa Platzer.

Program Technology Pioneers koordynowany przez Światowe Forum Ekonomiczne wyróżnia młode przedsiębiorstwa, które zajmuję się projektowaniem i rozwojem technologii mających w przyszłości duży wpływ na ekonomię i społeczeństwo. W ubiegłorocznej edycji programu doceniono 49 firm z 10 krajów. (PAP)

łum/ jbr/

def2igh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
def2igh