Trwa ładowanie...
d2nld8q
04-11-2015 18:40

PSE: gotowy ostatni element mostu energetycznego Polska - Litwa

PSE przekazały w środę do eksploatacji linię 400 kV Ełk Bis - granica RP. To ostatni po stronie polskiej element mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - podał operator polskiego systemu elektroenergetycznego.

d2nld8q
d2nld8q

Uruchomienie połączenia spowoduje zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego (Baltic Ring), czyli sieci połączeń elektroenergetycznych otaczających rejon Morza Bałtyckiego i wyeliminowanie istniejących "wysp energetycznych" na wewnętrznych rynkach energetycznych UE, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku energii elektrycznej. Unia nadała projektowi status priorytetowy i partycypuje w jego kosztach.

"Polska jako państwo położone w centralnej części Europy zobowiązana jest tworzyć warunki do bezpiecznego tranzytu energii elektrycznej pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią kontynentu. Dlatego też w celu połączenia kontynentalnej części rynku europejskiego oraz rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich uruchomiony został projekt budowy połączenia elektroenergetycznego Polska - Litwa (LitPol Link) - podkreślił prezes PSE Henryk Majchrzak.

Jak dodał, zwiększenie możliwości wymiany handlowej energii wzmacnia europejskie bezpieczeństwo energetyczne.

Ostatnim zrealizowanym elementem, kluczowym dla projektu połączenia elektroenergetycznego Polska - Litwa, jest transgraniczna linia 400 kV z Ełku do granicy RP. Linia ta zostanie połączona z budowaną przez litewskiego operatora LITGRID linią wychodzącą ze stacji Alytus w kierunku granicy z Polską.

d2nld8q

W listopadzie br. planowane jest zakończenie po stronie litewskiej prac, które umożliwią podanie napięcia na nowe europejskie połączenie elektroenergetyczne. Litewski operator zakłada, że w grudniu br. zakończone zostaną testy zbudowanej na stacji Alytus specjalnej infrastruktury, która umożliwi połączenie pracujących w różnych systemach sieci energetycznych Litwy i Polski.

Według PSE dzięki projektowi wzmocniono i rozbudowano sieć przesyłową, dzięki czemu zwiększy się pewność i niezawodność zasilania, niezbędnego dla rozwoju gospodarczego centralnej i północno-wschodniej części Polski.

"Niezawodna, gwarantująca stałe dostawy energii infrastruktura elektroenergetyczna jest kluczowym elementem nowoczesnego państwa, determinującym rozwój gospodarczy. Dla bezpieczeństwa energetycznego kraju niezwykle ważne jest również zwiększenie zdolności przesyłowych na połączeniach transgranicznych. Oba kraje zyskują kolejne połączenie transgraniczne, dzięki któremu zwiększą się możliwości importu i eksportu energii elektrycznej - powiedział Majchrzak.

Po uruchomieniu połączenia z Litwą będzie możliwe udostępnianie uczestnikom rynku do 500 MW zdolności przesyłowych, odpowiadających mocy tzw. wstawki prądu stałego w stacji Alytus.

d2nld8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nld8q