Trwa ładowanie...
emerytury
07-05-2014 14:10

PSL chce zagwarantowania w konstytucji kwotowej waloryzacji emerytur i rent

PSL przedstawiło w środę projekt zmiany konstytucji, zakładający wprowadzenie zapisu gwarantującego dokonywanie corocznej kwotowej waloryzacji emerytur i rent. Spowoduje to - według ludowców - zmniejszenie dysproporcji między najwyższymi i najniższymi świadczeniami.

PSL chce zagwarantowania w konstytucji kwotowej waloryzacji emerytur i rentŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d307j17
d307j17

Szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury podkreślił na konferencji prasowej, że obecnie najwyższe emerytury w ZUS sięgają 7-8 tys. zł, a najwyższe emerytury mundurowe nawet 10 tys. zł.

- Przynajmniej w jakiejś części próbujemy wyrównać te dysproporcje - zaznaczył Bury. Waloryzacja kwotowa - jak wyjaśnił - zapewni tym, którzy uzyskują niewielkie świadczenia, równy wzrost z otrzymującymi najwyższe. - Uważamy, że jest to jedyna forma sprawiedliwości społecznej - dodał.

Również minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że wysokość emerytur i rent w Polsce jest bardzo zróżnicowana, a najniższe świadczenia - jak zauważył - wynoszą poniżej 1 tys. zł.

- Warto skierować to wsparcie dla tych, którzy odczują to w znacznie większy sposób - podkreślił. - Polski system emerytalny pomimo różnych zmian opiera się wciąż o solidarność społeczną - mówił.

d307j17

Trybunał Konstytucyjny - jak przypomniał wiceszef ludowców - uznał w 2012 r., że zastosowana wówczas zmiana sposobu waloryzacji emerytur i rent z procentowej na kwotową była zgodna z konstytucją, bo była jednorazowa i incydentalna. Stąd - jak tłumaczył polityk - by wprowadzić ją na stałe, potrzebna jest zmiana konstytucji.

W 2012 roku - mówił - dzięki waloryzacji kwotowej wartość świadczeń wzrosła o 71 zł, a gdyby zastosowano wtedy waloryzację procentową, to najniższe emerytury wzrosłyby tylko o 30-35 zł. - W naszym pojęciu to bardzo duża różnica dla tych, których emerytury wynoszą 800-900 zł - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Proponowany przez PSL nowy zapis ma być dodany do art. 67 konstytucji, który dotyczy prawa do zabezpieczenia społecznego. W uzasadnieniu projektu noweli ustawy zasadniczej napisano, że nowy przepis "zapewni coroczny wzrost emerytur i rent o określoną w ustawie kwotę". - Terminy i zasady waloryzacji mają zostać określone w ustawie - dodano.

Zmiana - według autorów projektu - sprawi, że wzrost emerytur i rent będzie przewidywalny dla emerytów i rencistów, co da im "poczucie bezpieczeństwa socjalnego".

d307j17

Waloryzacja polega na przeliczeniu kwoty pieniężnej - w tym wypadku kwoty emerytury i renty - w związku ze zmianą siły nabywczej pieniądza, np. na skutek inflacji. Obecnie świadczeniobiorcy mają waloryzowane emerytury i renty o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac.

Bury zapowiedział, że PSL będzie chciało przekonać do swego pomysłu pozostałe kluby parlamentarne, "by złożyć wspólny projekt" (do złożenia projektu zmiany konstytucji są potrzebne 92 podpisy).

d307j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307j17