PSL złożyło projekt o rzeczniku praw przedsiębiorcy
PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorcy, który ma pomagać przedsiębiorcom pokrzywdzonym przez państwo - poinformował szef klubu ludowców Jan Bury. Podkreślił, że projekt został poparty przez Ryszarda Bugajskiego, reżysera filmu "Układ zamknięty".
16.04.2013 | aktual.: 16.04.2013 19:47
Bury powiedział na wtorkowej konferencji, że prace na projektem, w których brali udział także eksperci, trwały prawie rok. Podkreślił, że konsultowano się z też przedsiębiorcami, przedstawicielami małych i średnich firm, którzy są najbardziej doświadczeni przez "nierzetelne, nieuczciwe, niekompetentne decyzje organów administracji".
Według niego film "Układ zamknięty", którego premiera odbyła się przed tygodniem, w fabularny sposób pokazuje, jak w ostatnich latach organy państwowe mogły w biały dzień i w brutalny sposób zmusić uczciwych przedsiębiorców do zakończenia działalności.
Wyreżyserowany przez Ryszarda Bugajskiego "Układ zamknięty" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia polskich przedsiębiorców, których niesłusznie oskarżono i aresztowano. - To przykład, który jest fabułą, ale jak wiemy był oparty na kanwie prawdziwych zdarzeń. To się działo po 2000 roku w Polsce, która jest państwem prawa - mówił polityk PSL.
Bury przekonywał, że osób pokrzywdzonych, jak bohaterowie filmu, może być kilka tysięcy, bo w Polsce działa prawie 1,7 mln przedsiębiorców, z czego ponad 99 proc. prowadzi małe i średnie firmy.
- Rzeczników w Polsce jest wielu. Ten będzie szczególny - podkreślił szef klubu PSL, odnosząc się do przygotowanego przez jego klub projektu ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorcy.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu zadaniem rzecznika byłaby obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest państwo. - Przedsiębiorcy jako szczególnie ważna kategoria obywateli, w której upatruje się motoru napędowego rozwoju gospodarczego Polski, często narażeni są na spory, w których stroną przeciwną są organy ścigania, administracja rządowa i samorządowa oraz organy kontrolne - piszą wnioskodawcy.
Jak podkreślają, teoretycznie w sytuacjach spornych pomiędzy przedsiębiorcami a organami państwa można się zwrócić o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. - Niestety praktyka pokazała, że organ ten, ze względu na liczne sprawy o większym ciężarze gatunkowym, nie podejmuje w większości przypadków spraw indywidualnych przedsiębiorców, zajmując się sprawami systemowymi - przekonują.
Zgodnie z propozycją PSL, kompetencje rzecznika praw przedsiębiorcy mają być podobne do kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. RPP miałby podejmować "działanie z własnej inicjatywy, jak również na wniosek przedsiębiorców, pracodawców albo organizacji zrzeszających przedsiębiorców lub pracodawców".
Bury podkreślił też, w liście skierowanym do PSL Ryszard Bugajski określił pomysł powołania rzecznika praw przedsiębiorcy jako "bardzo potrzebną" inicjatywę.
"Rzecznik nie zdoła oczywiście natychmiast polepszyć sytuacji przedsiębiorców. (...) Jest to jednak krok w dobrym kierunku, początek koniecznych zmian w funkcjonowaniu państwa, który na pewno napełni nadzieją wszystkich świadomych obywateli" - napisał reżyser.
Bohaterami filmu "Układ Zamknięty" są Marek Stawski, Grzegorz Rybarczyk i Piotr Maj. Mężczyźni otwierają Zakłady Informatycznych Urządzeń Przemysłowych NAVAR. Biznesmeni szybko osiągają sukces, który nie uchodzi uwadze prokuratora okręgowego; mężczyzna z pomocą swojego dawnego kolegi, naczelnika urzędu skarbowego oraz młodego prokuratora doprowadza do aresztowania przedsiębiorców i oskarżenia ich o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. Podczas śledztwa biznesmeni zmuszeni są do przyznania się do winy oraz zrzeczenia się udziałów w firmie na rzecz skarbu państwa. Po siedmiu miesiącach biznesmeni pozbawieni swojego wcześniejszego życia, wychodzą z więzienia, a po siedmiu latach uznaje się ich za niewinnych.