Trwa ładowanie...
d2qnlmz

Puławy zainwestują ok. 120 mln zł w linię do produkcji tiosiarczanu amonu na terenie Lotosu

20.11. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Puławy zainwestuje w linię do produkcji tiosiarczanu amonu, wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych. Koszt inwestycji, wraz z budową...

Share
d2qnlmz

20.11. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Puławy zainwestuje w linię do produkcji tiosiarczanu amonu, wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych. Koszt inwestycji, wraz z budową zbiorników, to ponad 120 mln zł. Inwestycja powstałaby na terenie należącym do Grupy Lotos - poinformował na konferencji Zenon Pokojski, wiceprezes Grupy Azoty Puławy.

"Zdecydowaliśmy się na inwestycję w produkcję tiosiarczanu amonu wspólnie z Lotosem. Jednym z produktów ubocznych Lotosu są gazy kwaśne, które wykorzystalibyśmy do produkcji. Instalacja powstałaby na terenie Lotosu. Produkcja ruszyłaby w 2016 roku" - poinformował Pokojski.

Dodał, że ciężar finansowy inwestycji Puławy wzięłyby na siebie.

"Lotos dostarczy media i teren pod produkcję" - powiedział wiceprezes.

d2qnlmz

Zbiorniki, które są istotną częścią tej inwestycji, powstałyby już na terenie Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych.

Na razie trwają prace projektowe. Inwestycja mogłaby fizycznie rozpocząć się w przyszłym roku, po uzyskaniu wymaganych zgód.

"Lotos jest zainteresowany projektem, musi bowiem coś zrobić z gazami, które my wykorzystalibyśmy do produkcji tiostarczanu" - poinformował Pokojski.

Tiosiarczan amonu jest wykorzystywany jako półprodukt do produkcji nawozów azotowych.

d2qnlmz

"Produkt ten byłby wykorzystywany wewnątrz Grupy Azoty, mógłby być też sprzedawany poza nią" - ocenia wiceprezes.

Zdolności produkcyjne instalacji na początku wyniosłyby 20 tys. ton, a docelowo wzrosłyby do 100 tys. ton.

Średnioroczny CAPEX Grupy Azoty Puławy wynosi ok. 300 mln zł. Wiceprezes ocenia, że podobna kwota może też zostać wydana na inwestycje w 2014 roku.

Pokojski poinformował na konferencji, że grupa zamierza rozwijać m.in. działalność w Senegalu.

d2qnlmz

Wiceprezes powiedział, że w planach jest złożenie oferty ministerstwu rolnictwa Senegalu na dokonanie audytu gospodarki wodnej, stanu gleb kraju, podjęcia działań edukacyjnych i badań. Spółka mogłaby dostarczać na tamtejszy rynek wiedzę, technologię oraz nawozy.

"Chcielibyśmy poznać i zrozumieć ten rynek. W ramach wymiany moglibyśmy eksportować nie tylko nawozy, ale i produkty rolne" - poinformował Pokojski.

Zapytany, czy chodziłoby jedynie o sprzedaż nawozów, czy w przyszłości ewentualnie również o uruchomienie tam produkcji, odpowiedział: "Każdy wariant jest możliwy".

Latem tego roku inna spółka należąca do Grupy Azoty, Grupa Azoty ZCh Police, podpisała umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer. (PAP)

morb/ ana/

d2qnlmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qnlmz
d2qnlmz