"Punkt zwrotny". Ekonomiści komentują nowe dane GUS
GUS podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna w lipcu spadła o 4 proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku, jednak względem ubiegłego miesiąca doszło do wzrostu o 1,9 proc. Analitycy Credit Agricole zwracają uwagę, jak ważny może to być moment.
Jak wskazali eksperci Credit Agricole, po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lipcu o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca, a tym samym zwiększyła się już drugi miesiąc z rzędu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja jednocyfrowa jeszcze w tym roku. Członek RPP: martwi nas inny odczyt
"Miękkie lądowanie" polskiej gospodarki
W opinii analityków dane o sprzedaży wskazują na punkt zwrotny dla konsumpcji i stanowią wsparcie dla oceny Credit Agricole, że wyrównana sezonowo sprzedaż detaliczna osiągnęła w drugim kwartale lokalne minimum. Zaczynając od trzeciego kwartału jej poziom będzie rósł.
Wsparciem dla wzrostu konsumpcji w ujęciu rocznym będą ustąpienie efektu wysokiej ubiegłorocznej bazy oraz dalszy szybki spadek inflacji i powiązane z nim zwiększenie realnej dynamiki funduszu płac — ocenia Credit Agricole. Czynnikiem wzmacniającym ożywienie popytu konsumpcyjnego w najbliższych miesiącach będą również poprawiające się nastroje konsumenckie — uważają analitycy banku.
Credit Agricole podtrzymuje scenariusz "miękkiego lądowania" polskiej gospodarki, zgodnie z którym dynamika PKB w Polsce w 2023 r. wyraźnie się obniży, jednak pozostanie ona dodatnia, a silnemu spowolnieniu wzrostu gospodarczego nie będzie towarzyszyć znaczący wzrost bezrobocia.
Jednak dane o sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej, o produkcji przemysłowej oraz zatrudnieniu i przeciętnych wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw sygnalizują lekkie ryzyko w dół dla prognozy wzrostu gospodarczego w 2023 r. wynoszącej 0,8 proc. - zauważa bank.