Trwa ładowanie...

Putin liczy na UE, że "pomoże Ukrainie przezwyciężyć braki finansowe"

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział po spotkaniu z przywódcą Ukrainy Petrem Poroszenką, że oba kraje osiągnęły postęp w kwestii gazu, a problem polega teraz na niedostatku środków finansowych strony ukraińskiej i że UE powinna wesprzeć Kijów.

Share
Putin liczy na UE, że "pomoże Ukrainie przezwyciężyć braki finansowe"
Źródło: AFP, fot: Alexey Druzinin / Ria Novosti
d1zs6eq

Putin mówił o tym po trzecim z rzędu spotkaniu z Poroszenką przy okazji szczytu Azja-Europa (ASEM) w Mediolanie. To ostatnie spotkanie, trwające 45 minut, było ich jedynym w piątek spotkaniem dwustronnym.

Ze swej strony Poroszenko powiedział, że w kwestii gazu osiągnięto postęp, ale nie udało się osiągnąć "praktycznych rezultatów" i że powinny zostać przedyskutowane szczegóły. - Mamy jednak nadzieję, że do 21 października, do spotkania w Brukseli delegacji Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej zdołamy znaleźć rozwiązanie tej kwestii - oświadczył.

Rosja - jak powiedział Putin - liczy na to, że Unia Europejska pomoże Ukrainie przezwyciężyć braki finansowe w celu zapłacenia za dostawy rosyjskiego gazu. - Liczymy na to, że nasi partnerzy europejscy, Komisja Europejska, także mogą i powinni wesprzeć Ukrainę i pomóc w rozwiązaniu tego problemu z niedoborem środków - oznajmił. Dodał, że "są określone instrumenty", jak np. kredyty pomostowe czy przeniesienie kolejnej transzy kredytu MFW.

d1zs6eq

Putin oświadczył także, że na rozmowach osiągnięto porozumienie w sprawie warunków dostaw gazu "przynajmniej na okres zimowy".

Według niego Rosja jest gotowa skalkulować ponownie cenę gazu dostarczanego Ukrainie w drugim kwartale br. po cenie 385 dol. za 1000 metrów sześciennych. Przy cenie gazu ze zniżką 100 dolarów za 1000 m sześc. ogólna suma długu obniży się z 5,5 mld dolarów do 4,5 miliarda - wskazał.

Zarazem Putin oszacował długi Ukrainy wobec Rosji na prawie 10 mld dolarów. Prócz wymienionych przez niego 4,5 mld dolarów chodzi o kwotę 1,8 mld dolarów, które rosyjski Gazprombank wypłacił ukraińskiemu Naftohazowi.

Ten sam bank udzielił także kredytu w wysokości 1,4 mld dolarów prywatnej ukraińskiej firmie Ostchem na zakup rosyjskiego surowca, który trafił następnie do ukraińskich podziemnych magazynów gazu. Putin zauważając, że sumy tych długów zbliżają się do 10 mld dolarów, oświadczył: "dłużej już nie możemy dostarczać Ukrainie gazu na kredyt, to niemożliwe".

d1zs6eq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zs6eq
d1zs6eq