Trwa ładowanie...

Putin zakręcił kurek. Minister gospodarki: nie będę owijał w bawełnę, sytuacja jest trudna

- Po znacznym ograniczeniu przez Rosję dostaw gazu do Niemiec sytuacja jest niezwykle trudna - przyznał minister gospodarki RFN Robert Habeck. - Nie będę owijał w bawełnę: to napięta, poważna sytuacja - powiedział polityk w programie "heute journal" telewizji ZDF w niedzielę wieczorem. W ostatnich dniach Gazprom ograniczył dostawy do klientów we Włoszech, Niemczech, Francji i Austrii, co wywołało poruszenie na rynach energii i doprowadziło do ponownego skoku cen.

Gazprom ograniczył dostawy do klientów we Włoszech, Niemczech, Francji i Austrii, co spowodowało poruszenie na rynkach energii i doprowadziło do ponownego wzrostu cen Gazprom ograniczył dostawy do klientów we Włoszech, Niemczech, Francji i Austrii, co spowodowało poruszenie na rynkach energii i doprowadziło do ponownego wzrostu cen Źródło: East News, fot: PAVEL GOLOVKIN
d2x3zuw
d2x3zuw

- Zawsze było jasne, że jesteśmy bardzo uzależnieni od gazu - podkreślił Habeck.

Minister wyraził jednak przekonanie, że uda się zabezpieczyć dostawy na nadchodzącą zimę. - Najważniejsze jest, aby magazyny gazu były napełnione na zimę i to w 90 procentach - powiedział Habeck. Dodał, że obecnie poziom zapełnienia wynosi około 57 procent, a różnicę trzeba będzie nadrobić poprzez zakupy i oszczędności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Olaf Scholz. Kim jest nowy kanclerz RFN?

Strach przed zimą. Niemcy muszą kupić gaz

Gdyby magazyny były pełne, wystarczyłoby to na około dwa i pół miesiąca bez dodatkowych dostaw. Planuje się jednak, że Niemcy będą nadal kupować gaz z zagranicy w zimie, nawet jeśli gaz nie będzie już płynął z Rosji.

d2x3zuw

W ostatnich dniach Gazprom ograniczył dostawy do klientów we Włoszech, Niemczech, Francji i Austrii, co spowodowało poruszenie na rynkach energii i doprowadziło do ponownego wzrostu cen. Do tej pory jednak była to negatywna reakcja odbiorców na warunek reżimu Władimira Putina, by za surowiec płacić w rublach (chociaż umowy stanowią inaczej). Z tego powodu rosyjski gaz nie płynie już gazociągami m.in. do Polski, Bułgarii, Danii czy Finlandii.

Gazprom może ograniczyć dostawy gazu przez Nord Stream

Rosyjski gigant chce ograniczyć dostawy o 40 proc. I w tym przypadku bynajmniej nie chodzi o płatności w rublach.

Agencja Bloomberga poinformowała, że przez zachodnie sankcje do Gazpromu nie może wrócić jedna z turbin kluczowego dla Niemiec gazociągu NS. Sprzęt konserwowany był w Kanadzie. Problem staje się jeszcze poważniejszy ze względu na fakt, że sankcje blokują wysłanie z Rosji kolejnej jednostki pompującej, która wymaga remontu.

d2x3zuw

Rosyjski koncern winą za "problemy techniczne" obarcza producenta turbin, czyli firmę Siemens Energy AG. Gazprom twierdzi, że ta nie zwróciła sprzętu z konserwacji na czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2x3zuw