Trwa ładowanie...

Putin zaostrza zakaz palenia w Rosji. Będzie podwyżka akcyzy

Liczbę palących szacuje się w Rosji na 44 miliony; grupa ta raczej nie będzie zadowolona - w niedzielę zakazem palenia w miejscach publicznych objęte zostały restauracje i bary.

Putin zaostrza zakaz palenia w Rosji. Będzie podwyżka akcyzyŹródło: AFP, fot: Alexey Druzinin / Ria Novosti
dzp86sd
dzp86sd

Zakaz palenia jest najnowszym przedsięwzięciem pod rządami Władimira Putina, mającym promować zdrowy styl życia. Jest to zgodne z popieraniem przez rosyjskiego prezydenta wartości uznanych za tradycyjne i dążeniem do powstrzymania spadku liczby ludności - wskazuje agencja.

Rosyjski rząd chce zredukować odsetek palaczy w dorosłej populacji z 39 proc. obecnie - co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie - do 25 proc. w 2020 roku.

- Dzięki nowym przepisom ludzie zrozumieją, że palenie jest czymś złym, a palenie w obecności innych jest przestępstwem - powiedział szef parlamentarnej Komisji Zdrowia Publicznego Siergiej Kałasznikow.

Zakaz palenia w miejscach publicznych zaczęto wprowadzać w Rosji latem zeszłego roku, obejmując nim budynki rządowe i zabraniając reklamy wyrobów tytoniowych. Od 1 czerwca br. palenie jest też zakazane w restauracjach, barach, w pociągach. W sklepach papierosów nie będzie już wolno wystawiać na widok publiczny. Zabroniona będzie sprzedaż wyrobów tytoniowych w kioskach.

dzp86sd

Kałasznikow podkreślił, że opracowując te ograniczenia, Rosja wzorowała się na wynikach prac naukowo-badawczych prowadzonych w USA i w Europie. - Pod tym względem mamy pełne zaufanie do naszych kolegów na Zachodzie - powiedział. Nie ukrywał też, że zagraniczne firmy, kontrolujące ok. 90 proc. rosyjskiego rynku wyrobów tytoniowych, szacowanego na 20 miliardów USD, prowadziły intensywny lobbing przeciwko tym restrykcjom.

Międzynarodowe firmy tytoniowe, które spadek sprzedaży na rynkach zachodnich rekompensowały sobie sprzedażą w Rosji, twierdzą, że nowe przepisy posuwają się za daleko. Zwracają uwagę, że oficjalne dane o skurczeniu się rosyjskiego rynku tytoniowego w zeszłym roku o 7 proc. nie uwzględniają gwałtownie rosnącego przemytu z innych byłych republik radzieckich.

Przedstawiciel British American Tobacco w Moskwie wskazał, że ceny papierosów rosną szybciej niż dochody ludności; w konsekwencji rośnie przemyt, a spada legalna sprzedaż.

Kałasznikow zapowiada jednak podnoszenie akcyzy na papierosy. W krajach europejskich wynosi ona ok. 60 proc., a w Rosji tylko 17 proc.

Właściciele barów i restauracji obawiają się, że z powodu nowych ograniczeń spadną im obroty. Reuters cytuje na zakończenie pewnego prawnika, który wyraził przekonanie, że ograniczenia te są bezsensowne i że nie będą przestrzegane.

dzp86sd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzp86sd