Trwa ładowanie...

PZU chce przeznaczyć 6-7 mld zł na akwizycję

PZU ocenia, że może przeznaczyć 6-7 mld zł na zbudowanie biznesu międzynarodowego. Dzięki współpracy z inwestorem finansowym na akwizycje może trafić w sumie nawet około 13 mld zł - poinformował w czwartek prezes spółki Andrzej Klesyk.

PZU chce przeznaczyć 6-7 mld zł na akwizycjęŹródło: PZU
d1s6k11
d1s6k11

- Teoretycznie gdybyśmy mieli partnera, mamy siłę rażenia na około 13 mld zł - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Klesyk.

PZU poinformowało, że grupa PZU potencjalnie może przeznaczyć 6-7 mld zł na zbudowanie istotnego biznesu międzynarodowego dzięki współpracy z inwestorem finansowym i powołaniu spółki PZU International. Zadaniem PZU International ma być prowadzenie na rzecz grupy PZU działalności akwizycyjnej i zarządzanie operacjami zagranicznymi grupy PZU. Głównymi akcjonariuszami tej spółki mają być, oprócz PZU, także fundusz lub fundusze private equity oraz międzynarodowa instytucja finansowa (np. EBOiR).

- Poszukujemy partnera, który mógłby podpisać czek na ponad 1 mld euro - powiedział Klesyk, dodając, że inwestorem w PZU International mógłby być "wiodący" fundusz private equity.

Prezes poinformował, że w najbliższym czasie PZU chciałby wybrać 2-3 fundusze, które byłyby ewentualnie gotowe wziąć udział w takiej transakcji. W objęciu udziałów PZU International uczestniczyłby jednak później jeden albo dwa fundusze.

d1s6k11

Prezes poinformował, że PZU International mogłoby być docelowo notowane na GPW. - Wejście na GPW miałoby sens przy 1,5-2 mld euro składki - powiedział Klesyk. Po debiucie tej spółki na GPW, PZU miałoby pozostać jej inwestorem strategicznym.

Z raportu dotyczącego strategii ubezpieczeniowej spółki na lata 2012-2014 wynika, że PZU planuje wprowadzenie zmian w polityce inwestycyjnej obejmującej m.in. zmianę struktury lokat, której efektem ma być zwiększenie rentowności przy jednoczesnym obniżeniu zmienności wyniku na działalności inwestycyjnej. "Strategia na lata 2012-2014 będzie w dużej mierze kontynuacją realizacji celów wyznaczonych w ramach strategii na lata 2009-2011. Celem Grupy PZU pozostaje utrzymanie rentownego wzrostu oraz wiodącej pozycji na polskim rynku usług ubezpieczeniowych" - napisano w raporcie.

PZU podało, że w planach na kolejne lata znajduje się dalsza optymalizacja operacyjna grupy. Zgodnie z planami model operacyjny grupy PZU będzie podlegał transformacji z organizacji działającej według linii produktowych na organizację działającą według segmentu klientów. "Zorientowanie na klienta oraz wysoka efektywność operacyjna pozwolą na utrzymanie pozycji lidera - Grupa PZU pozostanie największą i najbardziej rentowną firmą ubezpieczeniową w Europie Środkowo- Wschodniej" - napisano w raporcie.

PZU podało, że w segmencie klienta masowego będzie chciało utrzymać udziały rynkowe w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, dynamicznie rozwijać produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, w szczególności produkty długoterminowego oszczędzania i rozwijać podstawowe kanały dystrybucji.

d1s6k11

W segmencie klienta grupowego PZU będzie się koncentrowało m.in. na utrzymaniu rentownej pozycji lidera w ubezpieczeniach na życie i kreowaniu rynku ubezpieczeń zdrowotnych celem zwiększenia skali biznesu w tym obszarze.

W segmencie klienta korporacyjnego PZU będzie chciało utrzymać pozycję rynkową w ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz zwiększyć udziały rynkowe w ubezpieczeniach pozakomunikacyjnych.

d1s6k11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6k11