Trwa ładowanie...
d3qjp7r
d3qjp7r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Radziwiłł: koszt propozycji PO to 10 mld zł, PiS - 50 mld zł

Realizacja propozycji podatkowych PO kosztowałaby budżet 10 mld zł rocznie, natomiast proponowane przez PiS podniesienie kwoty wolnej od podatku i dopłaty do dzieci oznaczałyby wydatek rzędu ok. 50 mld zł - powiedział PAP wiceminister finansów Artur Radziwiłł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3qjp7r

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/10718/

"Z tych 10 mld zł finansujemy bardzo głębokie obniżenie podatkowo-składkowe osób najmniej zarabiających. (...) Rodzina z dwójką dzieci utrzymująca się z jednej płacy minimalnej odnotuje korzyść w wysokości 5 tys. zł, a więc bardzo dużo. 10 mld zł to bardzo dużo pieniędzy, ale skala korzyści dla tych rodzin mniej zarabiających jest rzeczywiście ogromna" - powiedział.

d3qjp7r

"To rozwiązanie bardzo precyzyjnie adresuje potrzeby tych rodzin, równocześnie uproszczając system, sprawiając, że zmniejszamy obciążenie administracyjne, jakie spoczywa na barkach polskich przedsiębiorców. W przypadku małych przedsiębiorców, czy początkujących przedsiębiorców to rzeczywiście obciążenie administracyjne związane z zatrudnianiem pierwszego i kolejnych pracowników jest bardzo duże" - ocenił wiceminister.

"Ono zostanie radykalnie zmniejszone. W przypadku np. rodzin zatrudniających osoby do opieki nad dziećmi, czy do opieki nad osobami starszymi wszystkie te kłopoty administracyjne związane z legalnym zatrudnieniem kogoś ograniczymy do wysłania jednego sms-a" - wyjaśnił. Dodał, że koszt finansowy takiego legalnego zatrudnienia ograniczony zostanie do 10 proc.

Radziwiłł poinformował ponadto, że ze wstępnych szacunków MF dotyczących propozycji PiS wynika, iż podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys., zł kosztowałoby budżet ok. 20 mld zł, a dopłata po 500 zł na dziecko - ok. 30 mld zł.

"Zwiększenie kwoty wolnej kosztem 20 mld zł praktycznie w żadnym stopniu nie pomoże najmniej zarabiającym rodzinom w Polsce, rodzinom z dziećmi, ponieważ te rodziny już w tym momencie w większości podatku dochodowego nie płacą i całe ich obciążenie jest związane ze składkami, które w tej propozycji, którą przedstawiła PO, zostaną zlikwidowane" - powiedział. (PAP)

mmu/ son/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d3qjp7r

Podziel się opinią

Share
d3qjp7r
d3qjp7r