Trwa ładowanie...

Rafalska: najwięcej wydanych decyzji 500+ w woj. świętokrzyskim

Województwem, w którym wydano najwięcej decyzji o przyznaniu świadczenia 500 plus, jest woj. świętokrzyskie (ponad 77 proc.) - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące programu "Rodzina 500 plus".

Rafalska: najwięcej wydanych decyzji 500+ w woj. świętokrzyskimŹródło: Eastnews, fot: VIPPHOTO/East News
dadjvqx
dadjvqx

Województwem, w którym wydano najwięcej decyzji o przyznaniu świadczenia 500+, jest woj. świętokrzyskie (ponad 77 proc.) - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące programu "Rodzina 500+".

Kolejnymi województwami, które mają największy odsetek wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków - ponad 70 proc. - są: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie, wg danych na koniec maja.

Na końcu tego rankingu są województwa: śląskie (57 proc.), małopolskie (58 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 60 proc.). Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty związane z realizacją programu 500 plus. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że to, iż samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji, nie znaczy, że nie mogą, i nie powinny robić tego wcześniej.

Rafalska powiedziała, że wiele rodzin wyraża niepokój, iż nie mogą realizować planów wakacyjnych w związku z tym, że - zgodnie z informacjami, jakie do nich docierają - wypłaty nastąpią dopiero w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

dadjvqx

- Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje - powiedziała, dodając, że trzeba też przyspieszyć wydawanie decyzji.

W ocenie Rafalskiej w pierwszym etapie przyjmowania wniosków samorządy wykazały się dużą sprawnością. - Istotne było udrożnienie kanału elektronicznego składania wniosków - dodała.

Jak mówiła, obecnie samorządy są na trudniejszym etapie - wydawania decyzji i przepracowania wniosków. - Tu wychodzi sprawność organizacyjna, umiejętność poradzenia sobie z obsługą tych wniosków - oceniła. Wydatki na program "Rodzina 500 plus" są absolutnie niezagrożone; widać to bardzo wyraźnie z realizacji dochodów podatkowych - zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące funkcjonowania programu. Poinformował, że od stycznia do kwietnia br. w stosunku do roku 2015 tego samego okresu, wzrost dochodów podatkowych jest na poziomie 3,8 mld zł. - Jest to już ponad połowa zaplanowanej rocznej kwoty wzrostu dochodów podatkowych - zaznaczył Kowalczyk.

- Widać bardzo wyraźnie, z realizacji dochodów podatkowych, że wydatki są absolutnie niezagrożone - podkreślił minister. - Budżet jest bezpieczny i tych środków finansowych starczy - zapewnił.

dadjvqx

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że "oczekiwanie, że dzisiaj resort rodziny czy rząd oceni wpływ świadczenia na rynek pracy czy sytuację materialną rodzin, czy na dzietność, są dalece przedwczesne". - W założeniach budżetowych na przyszły rok nie jest zapisana waloryzacja świadczenia 500 plus - poinformował Henryk Kowalczyk. Kowalczyk przypomniał, że pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł są wydawane na półtora roku. - Właściwie w tym momencie bardzo trudno jest cokolwiek decydować - ocenił.

- W ustawie nie jest przewidziana waloryzacja (świadczenia), ale jeśli będzie taka potrzeba, nastąpi duża inflacja - choć w tej chwili jej nie ma - to oczywiście wszystko można przewidywać w dalekiej przyszłości" - dodał Kowalczyk.

Podkreślił, że jeśli chodzi o przyszły rok, "jest to praktycznie temat zamknięty". - Decyzje są wydane do jesieni, więc budżet jest związany tą kwotą 500 zł tylko i wyłącznie - powiedział.

dadjvqx

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500+" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

Świadczenia wypłacane są przez samorządy. Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

dadjvqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dadjvqx