Raport NBP: sytuacja przedsiębiorstw stopniowo się poprawia (aktl.)

#
dochodzą kolejne informacje z raportu NBP
#

21.07.2014 11:50

21.07. Warszawa (PAP) - Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw stopniowo się poprawia. Prognozy na trzeci kwartał są nieco bardziej optymistyczne niż na drugi, pogorszyły się natomiast prognozy średniookresowe - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP.

Wskaźnik bieżących ocen wzrósł o 4,7 pkt proc. kdk i o 8,3 pkt proc. rdr i przekroczył poziom swojej długookresowej średniej.

"Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało ponad 75 proc. firm wobec 73 proc. w poprzednim kwartale" - napisano w raporcie. Dodano, że przedsiębiorstwa oczekują przyspieszenia skali poprawy w III kw. br.

Autorzy badania wskazali na pogorszenie prognoz średniookresowych. "Te pozytywne informacje nieco psuje pogorszenie struktury odpowiedzi przy średniookresowych prognozach sytuacji. Co prawda, przybyło firm w dobrej kondycji, które nie oczekują jej pogorszenia, ale jednocześnie w przedsiębiorstwach, gdzie kondycja dotąd się nie poprawiła zwiększył się odsetek respondentów, którzy nie spodziewają się poprawy w najbliższym czasie" - napisano w raporcie.

Jak czytamy w raporcie, obserwowana zmiana może mieć charakter sezonowy. "Zaobserwowano bowiem, że respondenci, którym mimo założeń nie uda się poprawić sytuacji na początku roku, przesuwają perspektywę potencjalnej zmiany na lepsze na rok kolejny. Obecnie taką negatywną weryfikację prognoz najsilniej odczuły firmy budowlane" - dodano.

Według raportu konkurencyjność cenowa sprzedaży zagranicznej rozliczanej w euro i dolarze utrzymuje się na wysokim poziomie, o czym świadczą niski udział nieopłacalnego eksportu w przychodach.

"Prognozy formułowane przez eksporterów, mimo różnokierunkowych zmian wskaźników, pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać relatywnie wysokiej dynamiki eksportu, przy czym jej źródłem powinna być bardziej rosnąca wartość umów eksportowych niż ich liczba" - podkreślono.

Analitycy NBP ocenili, że w trzecim kwartale zatrudnienie powinno nadal rosnąć, a wzrost płac będzie mniejszy niż kwartał wcześniej. "Prognozy zatrudnienia uległy wyraźnej poprawie w relacji rocznej, natomiast w relacji kwartalnej pozostawały stabilne od początku 2014 r. Zgodnie z tymi oczekiwaniami w trzecim kwartale br. zatrudnienie powinno nadal rosnąć" - czytamy w raporcie.

"Wzrost płac będzie miał w trzecim kwartale br. nieco mniejszy zasięg niż w drugim kw. br. Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń jednak nieco wzrośnie względem poprzedniego kwartału" - dodano.

Zdaniem autorów badania na razie nie widać sygnałów wzrostu oczekiwań inflacyjnych. "Przewidywany wzrost cen towarów i usług CPI w ciągu następnych dwunastu miesięcy jest słabszy od oczekiwań z poprzedniego kwartału oraz od prognoz z analogicznego okresu ubiegłego roku" - napisano.

Odpowiedzi badanych firm sugerują dalsze stopniowe przyspieszanie dynamiki inwestycji w sektorze przedsiębiorstw. "Przyspieszył wzrost wskaźnika nowych inwestycji. Przedsiębiorstwa dokonały korekty rocznych planów inwestycji podnosząc prognozy wzrostu nakładów" - podkreślono.

Analitycy NBP zwrócili uwagę, że kolejny kwartał zwiększył się stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w sektorze przedsiębiorstw. "Pod koniec drugiego kwartału br. stopień wykorzystania majątku osiągnął wartość 81,6 proc. wobec 81,3 proc. pod koniec pierwszego kwartału (dane po odsezonowaniu), utrzymując się powyżej swojej średniej długookresowej. Wskaźnik surowy wzrósł kwartał do kwartału i rok do roku wyniósł 81,3 proc." - napisano.

Autorzy raportu wskazują na lekki spadek wskaźnika prognoz popytu na kredyt w trzecim kwartale 2014 r. "Odsetek składanych aplikacji kredytowych nieznacznie wzrósł. Choć udział wniosków zaakceptowanych uległ niewielkiemu ograniczeniu, to dostępność kredytu pozostała jednak na jednym z wyższych poziomów obserwowanych w ostatnich latach. Oprocentowanie kredytów złotowych pozostało niskie zarówno w segmencie kredytów długoterminowych, jak i kredytów krótkoterminowych" - napisano.

Z badania wynika, że w drugim kwartale 2014 r. sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw była dobra. "Po raz kolejny poprawiła się zdolność przeciętnej firmy do obsługi zobowiązań kredytowych. Zmniejszył się odsetek firm posiadających opóźnione rozliczenia z tytułu dostaw i usług. Po raz kolejny odnotowano spadek odsetka firm z dużymi, przeterminowanymi należnościami i zobowiązaniami przekraczającymi 10 proc. sumy rozliczeń z tytułu dostaw i usług" - napisano.

Eksperci banku centralnego ocenili, że zawirowania na rynkach wschodnich nie przekładają się na sytuację przedsiębiorstw eksportujących na te rynki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)