Trwa ładowanie...

Raport o inwestycjach niemieckich firm: Rosja najbardziej atrakcyjna

Najlepszy klimat inwestycyjny oferuje niemieckim firmom rodzinnym Rosja. Podobnie Turcja i Chiny. Kraje te prowadzą w rankingu rynków wschodzących.

Share
Raport o inwestycjach niemieckich firm: Rosja najbardziej atrakcyjna
Źródło: Shutterstock.com
d2l6hau

Dla większości niemieckich spółek rodzinnych spośród krajów szybko rozwijających się najlepsze warunki inwestycji oferuje Rosja – wynika z raportu Centrum Europejskich Badań Ekonomicznych im. Leibnitza (ZEW) w Monachium. Tuż po Rosji w rankingu znalazły się inne autorytarnie rządzone kraje – Turcja i Chiny.

Ekonomiści wyciągają sprzeczny wniosek: pogorszenie się demokracji i swobód w krajach takich jak Turcja, Rosja czy Chiny „częściowo wpłynęło już na warunki lokalizacji rodzinnych firm” – czytamy w raporcie. „Jednocześnie w istotnym stopniu doszło jednak do poprawy warunków instytucjonalnych dla firm rodzinnych”. Chodzi tu m.in. o lepszą ochronę wierzycieli w Turcji i ostrzejsze działania przeciwko korupcji w Chinach.

d2l6hau

Rosja przoduje w badaniu, ponieważ kraj ten ma dobrze wyszkoloną siłę roboczą i dobre warunki finansowania – uważają eksperci.

Obejrzyj: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

Starania o inwestorów

– Wiele krajów wschodzących poczyniło w ostatnich latach ogromne wysiłki, aby stać się bardziej konkurencyjnymi – mówi Rainer Kirchdoerfer, członek zarządu Fundacji Firm Rodzinnych. – W ich interesie jest dostosowanie postępów gospodarczych do demokracji, praw człowieka i praworządności – dodaje. To najlepsza podstawa stabilnych relacji biznesowych.

Brazylia na szarym końcu

Na czterech ostatnich miejscach w rankingu uplasowały się: Republika Południowej Afryki, Meksyk, Indie i Brazylia. RPA, która w pierwszej edycji rankingu w 2017 roku zajmowała jeszcze drugie miejsce, odnotowała spadek głównie z powodu korupcji, wysokich cen energii i niepewnego zaopatrzenia w energię elektryczną.

d2l6hau

Za najmniej atrakcyjny kraj wschodzący uważana jest Brazylia. Jej największymi bolączkami są – zdaniem ekspertów z ZEW – stosunkowo restrykcyjne regulacje i nieodpowiednia infrastruktura.

Niemieckie firmy rodzinne to nie tylko firmy średniej wielkości, ale również duże firmy, takie jak mało znana opinii publicznej grupa technologiczna Heraeus z Hanau. W 2018 roku jej obroty wyniosły ponad 20 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l6hau

Podziel się opinią

Share
d2l6hau
d2l6hau