Raport: wzrost inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej

W Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszym kwartale 2017 r. zainwestowano w sektorze nieruchomości 2,3 mld euro, co stanowi 41-proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 r. - wynika z raportu Colliers International oraz CMS.

06.04.2017 18:50

Jak wynika z raportu "CEE Real Estate Investment Compass 2017" opublikowanego przez Colliers International oraz CMS, w 2017 r. sektor nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej może odnotować wyższą wartość inwestycji niż w rekordowym 2016 r., kiedy to zainwestowano 12,2 mld euro. Raport wskazuje kluczowe trendy na rynku nieruchomości w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Słowacja i Rumunia) w ostatnich pięciu latach, a także zawiera prognozy na 2017 r.

W pierwszym kwartale 2017 r. inwestycje w sektorze nieruchomości w naszym regionie wyniosły 2,3 mld euro, co oznacza odpowiednio 41-proc. i 45-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2016 i 2015 r. Jak wynika ze wstępnych danych raportu, w pierwszych trzech miesiącach roku na rynek czeski przypadło 62 proc. wartości inwestycji w regionie. W kolejnych miesiącach roku na Węgrzech oraz w Czechach autorzy raportu zapowiedzieli zwiększoną aktywność w związku z zaangażowaniem inwestorów lokalnych. Natomiast w Polsce - jak dodali - impulsem dla rynku będzie aktywność inwestorów z Tajlandii.

Jak wynika z raportu w Europie Środkowo-Wschodniej w 2017 r. można się spodziewać zwiększonych zysków w porównaniu do roku ubiegłego w trzech segmentach rynku nieruchomości komercyjnych (obiekty biurowe, handlowe oraz powierzchnie magazynowe) w Budapeszcie oraz Bukareszcie, podczas gdy w Pradze - w obszarze nieruchomości biurowych i magazynowych. Prognozy wynikające z raportu wskazują na utrzymanie dotychczasowych trendów w Bratysławie (wszystkie segmenty rynku) i Warszawie (magazyny i powierzchnie handlowe), a także w Sofii (biura i magazyny).

Mark Robinson z Colliers ocenił, że Europa Środkowo-Wschodnia ma dojrzałe rynki, które "mogą stanowić przeciwwagę w przypadku wystąpienia nowych ryzyk w Europie Zachodniej, takich jak Brexit". "Trudno jeszcze przewidzieć jaki będzie ostateczny bilans wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, może się jednak okazać, że Brexit przyniesie pewne pozytywne zjawiska dla Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał.

Dane przedstawione w raporcie wskazują, że w ostatnich pięciu latach inwestycje z Europy Środkowo-Wschodniej w krajach macierzystych, jak i na pozostałych rynkach środkowo-europejskich wzrosły ponad dwukrotnie, osiągając 2,6 mld euro w 2016 r., co świadczy o rosnącej dojrzałości regionu. W latach 2011-2016 w szczególności aktywni byli inwestorzy z Czech i Słowacji, zarówno pod względem podejmowania inwestycji, jak i skutecznego przyciągania transakcji transgranicznych realizowanych w ramach Europy Środkowo-Wschodniej. W tym samym okresie urosła także aktywność na rynku węgierskim, a inwestorzy z Polski i Rumunii pozostawali mniej widoczni w regionie.

Według raportu zwiększenie zysków i perspektywa wzrostu czynszów w regionie ma szansę być dla zachodnioeuropejskiego i amerykańskiego kapitału skuteczną zachętą do utrzymania inwestycji w naszej części Europy na poziomie 4,9 mld euro, odnotowanych w 2016 r. Kraje Europy Zachodniej były w ubiegłym roku głównymi inwestorami na rynkach nieruchomości w regionie (22 proc. wartości inwestycji), choć napływ kapitału z Afryki Południowej (20 proc.) oraz Azji (16 proc.) relatywnie zmniejszył wagę zaangażowania europejskiego, brytyjskiego (7 proc.) i amerykańskiego (10 proc.) w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Na obecnym etapie nie widzimy znaczącego wpływu Brexitu na aktywność transakcyjną na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i nic nie wskazuje, aby firmy brytyjskie zamierzające inwestować w regionie wstrzymały swoje plany w związku z referendum" - ocenił Mark Heighton z CMS.

W raporcie podkreślono, że w 2016 r. po raz pierwszy inwestorzy z Afryki Południowej, Azji oraz lokalnych rynków środkowo-europejskich zainwestowali w regionie sumarycznie więcej niż inwestorzy z krajów G10. Autorzy raportu prognozują, że w kolejnych miesiącach kapitał z Azji oraz krajów środkowo-europejskich również będzie napędzał inwestycje w regionie.

Zainteresowanie inwestorów z Azji w regionie wzrosło na przestrzeni ostatnich trzech lat, osiągając w 2016 roku skalę 2 mld euro. W tym samym czasie wartość inwestycji napływających do naszego regionu z Afryki Południowej wzrosła do rekordowego poziomu 2,4 mld euro w 2016 r.

CMS jest kancelarią prawniczą świadczącą usługi doradztwa prawnego i podatkowego na rzecz przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz organów administracji.

Colliers International Group Inc. jest firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Firma doradza najemcom, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom na całym świecie. Colliers International w Polsce działa od 1997 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)