Raport: zyski małych i średnich firm wyższe w tym roku niż w 2013 r. (aktl.)
#
dochodzą kolejne informacje z badania
#
21.08. Warszawa (PAP) - Firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oczekują, że tegoroczne zyski będą większe niż przed rokiem, natomiast znacznej poprawy oczekują w 2015 r. - wynika z badania Konfederacji Lewiatan.
Z zaprezentowanego w czwartek badania "Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r." wynika, że 36,3 proc. badanych firm spodziewa się w 2014 r. wzrostu przychodów. 43 proc. uważa, że będą one na ubiegłorocznym poziomie, a 20,7 proc. twierdzi, że ich przychody spadną. Przed rokiem 35,1 proc. firm wskazywało, że ich przychody spadną względem 2012 roku.
Z badania wynika, że większych obaw o tegoroczne wyniki nie mają firmy z sektora informacja i komunikacja, a także wśród firm z sektora opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan podkreślała, że badani przedsiębiorcy, mimo ostrożnych prognoz na bieżący rok, znacznie optymistyczniej patrzą w przyszłość. Z badania wynika bowiem, że zwiększenia przychodów w 2015 r. spodziewa się 46 proc. badanych, a 40,1 proc. uważa, że się nie zmienią, a spadku obawia się 13,9 proc. firm.
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan poinformowała też, że "mniej firm niż w 2013 r. deklaruje wzrost zatrudnienia, ale jednocześnie mniej firm rozważa zwolnienia pracowników". "Szczególnie mikroprzedsiębiorstwa są ostrożne w decyzjach związanych z zatrudnieniem. Małe i średnie firmy widzą przestrzeń do wzrostu zatrudnienia w 2014 r., ale jest ona niewielka. W efekcie sytuacja na rynku pracy będzie w br. się poprawiała, ale w niewielkim stopniu i zapewne głównie dzięki firmom dużym" - dodała.
Ekonomistka zaznaczyła, że lepiej prezentują się tegoroczne zapowiedzi badanych firm, jeśli chodzi wynagrodzenia, gdyż niemal 26 proc. planuje je zwiększać, a jedynie 3,5 proc. stwierdziło, że będzie ciąć pensje. Z badania wynika jednak, że w większości sektorów gospodarki skłonność do wzrostu wynagrodzeń jest mniejsza niż przed rokiem.
Natomiast w 2015 r. 43 proc. firm MMŚP planuje podniesienie wynagrodzeń, niemal 55 proc. chce pozostawić je na dotychczasowym poziomie, a nieco ponad 2 proc. planuje je ściąć. "Wynagrodzenia mają rosnąć we wszystkich sektorach gospodarki, ale najbardziej otwarte na ich wzrost są firmy z sektora informacja i komunikacja, a także firmy przemysłowe oraz prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną" - dodała Starczewska - Krzysztoszek.
Przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą także do tegorocznych inwestycji. Ich wzrost zadeklarowało 19 proc. badanych (23 proc. rok wcześniej), 53,6 proc. wskazało, że ich poziom się nie zmieni, a 18,9 proc. poinformowało, że ograniczy inwestycje. Z kolei wzrostu inwestycji w przyszłym roku zapowiedziało 24,5 proc. ankietowanych firm, 50,7 proc. chce utrzymać je na obecnym poziomie, a 20 proc. planuje je zmniejszyć.
Wskazano też, że w tym roku nie ma co liczyć, by firm z sektora MMŚP więcej pożyczały w bankach, gdyż ledwie 6 proc. badanych zwiększyła lub planuje zwiększyć dłużenie w bankach.
Jak podkreślono w badaniu firmy z sektora MMŚP wytwarzają niemal 50 proc. polskiego PKB. Ponadto, zatrudniają ok. 60 proc. osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw. Badanie Konfederacji Lewiatan przeprowadzono między 6 maja a 18 lipca br. na losowej próbie 1100 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.