Trwa ładowanie...

Rating Polski nie umocnił złotego. Nowy rekord dolara

Ekonomiści prognozują, że to jeszcze nie koniec osłabienia złotego.

Rating Polski nie umocnił złotego. Nowy rekord dolaraFot: Jacek Bereźnicki
dv9yc9s
dv9yc9s

Niekorzystny wynik referendum konstytucyjnego we Włoszech będzie w najbliższych dniach oddziaływał w kierunku osłabienia kursu złotego w stosunku do euro i - w większym stopniu – w stosunku do dolara - uważają ekonomiści z banku Credit Agricole. Obawy o przyszłość Włoch mają dla rynków większe znaczenie niż pozytywna niespodzianka, jaką sprawiła Polsce agencja S&P.

Wynik referendum we Włoszech nie miał pozytywnego wpływu na złotego. Polska waluta ma za sobą kiepski poranek i dopiero po południu zaczęła odrabiać straty. Po godzinie 13. dolar kosztuje 4,22 zł (rekord z poniedziałkowego poranka to 4,26 zł), euro - 4,48 zł (rano euro kosztowało 4,50 zł), a za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 4,16 zł (wcześniej 4,19 zł).
Na rynku walutowym widać przede wszystkim osłabienie złotego do dolara. Ma to związek nie tylko z obawami po włoskim referendum, ale również z ogromną siłą amerykańskiej waluty, którą możemy obserwować od dłuższego czasu. To głównie wynik spekulacji o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA, nie tylko w grudniu, ale również w przyszłym roku. - Obecnie głównym powodem jest wzrost spekulacji na temat polityki gospodarczej przyszłego prezydenta USA. W kampanii prezydenckiej Donald Trump mówił o planach obniżenia podatków, deregulacji gospodarki i przede wszystkim zwiększenia wydatków na projekty infrastrukturalne. To wszystko czynniki sprzyjające wzrostowi gospodarczemu. Za tym powinien pójść wzrost inflacji. Jeżeli tak się stanie, to będzie to oczywiście sygnał dla władz monetarnych USA, że należy podnieść stopy procentowe. A perspektywa podwyżek stóp procentowych w USA zwykle
umacnia dolara - powiedział Marek Rogalski, analityk z DM BOŚ. Złoty prawdopodobnie ma przed sobą kolejne dni, które upłyną pod znakiem osłabienia. To o tyle zaskakujące, że piątkowa decyzja agencji S&P na temat ratingu Polski powinna sprzyjać raczej umocnieniu polskiej waluty.

"Niekorzystny wynik referendum konstytucyjnego we Włoszech będzie w najbliższych dniach oddziaływał w kierunku osłabienia kursu złotego w stosunku do euro i - w większym stopniu - w stosunku do dolara. Oczekujemy, że wpływ tego wyniku na notowania złotego będzie na tyle silny, że skompensuje on w pełni lekko pozytywny wpływ na kurs złotego piątkowej nieoczekiwanej decyzji agencji S&P" - napisali ekonomiści z banku Credit Agricole.

W ostatni piątek wieczorem agencja ratingowa S&P opublikowała najnowszą ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Pozostawiła ją na poziomie BBB+ (najniższa ze wszystkich ocen agencji ratingowych na temat Polski), ale - co było niespodzianką - podniosła perspektywę swojej oceny z "negatywnej", na "stabilną".

dv9yc9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9yc9s