Trwa ładowanie...

Ratunek dla rodzinnych firm w Polsce. Prezydent podpisał ważną ustawę

Prezydent podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Ma ona pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. - Podpisana przez prezydenta ustawa umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Prezydent podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Ma ona pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właścicielaPrezydent podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Ma ona pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właścicielaŹródło: PAP, fot: Pawe� Supernak
d1ntza5
d1ntza5

- Podpisana przez prezydenta ustawa o fundacji rodzinnej umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie - podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że fundacja taka pozwoli akumulować polski kapitał i budować silne marki.

Ustawa wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej, co ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.

- Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne - zauważył minister technologii i rozwoju Waldemar Buda. Dodał, że jest to kolejny krok na rzecz ułatwienia zmian pokoleniowych w polskich firmach. - Podpisana przez prezydenta ustawa umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie - podkreślił minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To się liczy: Polacy sprzedają okna całej Europie

Jak zwrócił uwagę szef MRiT, do budowy silnych przedsiębiorstw niezbędny jest czas. - Fundacja rodzinna będzie stanowiła instrument akumulacji polskiego kapitału i budowy silnych marek nie tylko na rynku krajowym - ocenił Buda.

d1ntza5

Według wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk-Patkowskiej, ustawa o fundacji rodzinnej jest narzędziem, które gwarantuje ciągłość działalności firmy. - Instytucja fundacji rodzinnej pozwoli budować ład rodzinny i korporacyjny, oddzielając biznes od spraw i konfliktów rodzinnych. Jest więc środkiem do celu – zapewnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pokolenia – zauważyła Semeniuk-Patkowska.

Założenie fundacji rodzinnej zwolnione z podatku

Zgodnie z ustawą, fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa szczegółowy cel fundacji rodzinnej w statucie.

Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.

d1ntza5

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ntza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntza5