Recykling w wersji 2.0 jest łatwiejszy, niż myślisz. Twój wybór przy sklepowej półce ma znaczenie
To, co prawidłowo wrzucamy do odpowiedniego kosza na sortowane odpady, ma szanse zostać odzyskane. Łatwo to dostrzec, robiąc codzienne zakupy i szukając nowych rozwiązań na sklepowych półkach. Biedronka przyłączyła się do europejskiej rewolucji, która sprawia, że recykling ma szansę wejść na całkiem nowy poziom.
Strategiczna współpraca: Tetra Pak
Polacy są przekonywani do tego, by żyć bardziej ekologicznie i często sami mają takie właśnie podejście. Każdy słyszał, że planecie pomaga oszczędzanie energii elektrycznej, wody oraz segregowanie odpadów. I chociaż jesteśmy świadomi tego, że nasze działania i wybory mają wpływ na los planety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że Ziemię możemy ratować także podczas… zakupów.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jesteśmy w sklepie, sięgamy po swój ulubiony sok, a w domu nalewamy go do szklanki. Na pierwszy rzut oka w zasadzie nic się nie zmieniło. Zakupy były udane – jak zawsze – a sok orzeźwiający. Tymczasem te proste czynności od teraz wiążą się z wielką zmianą, która ma szansę odmienić los planety.
Sok z ulubionego sklepu w opakowaniu z nową zakrętką
Wystarczy przyjrzeć się zakrętce litrowych soków Riviva. Nie można jej "odczepić" od kartonu. Jest na stałe przytwierdzona do opakowania. Właśnie za tą, z pozoru niewielką zmianą, kryje się kluczowa dla planety korzyść.
Warto wiedzieć, że sieć Biedronka zdecydowała się zmienić sposób pakowania swojego napoju Riviva dzięki lepszemu dla środowiska rozwiązaniu od Tetra Pak – firmy, która o przetwarzaniu i pakowaniu żywności wie niemal wszystko. Nowe zakrętki to w istocie mały cud inżynierii, który mimo skromnych rozmiarów, pomoże dokonać wielkich zmian.
Mała wielka zmiana. Zakrętka już nie ucieknie przed recyklingiem
Karton z nową zakrętką wciąż można wielokrotnie otwierać i zamykać. Nadal jest to wygodne i praktyczne – tu nie zmienia się nic. Rewolucja zaczyna się wtedy, gdy opakowanie trafia do recyklingu. Przez lata słyszeliśmy, że pojemnik należy zgnieść – by nie zajmował dużo miejsca. Ale co zrobić z zakrętką? Pozostawić ją nakręconą? Odkręcić i wrzucić osobno? Zebrać do większego pojemnika i oddać do przetworzenia razem? Innowacja, którą wprowadziła sieć Biedronka, sprawia, że nie musimy już się nad tym zastanawiać. Nowe opakowania zostały bowiem zaprojekowane tak, by ich recykling był prostszy i skuteczniejszy, zmiana przyniosła dodatkową korzyść bo przymocowane zakrętki są lżejsze od standardowych, dzięki temu w produktach marki Riviva zaoszczędzono w skali roku 11 ton plastiku niewprowadzonego do otoczenia.
Dzięki niewielkiemu zawiasowi, który trzyma nakrętkę na miejscu, mamy pewność, że po wyrzuceniu do żółtego pojemnika trafi ona do przetworzenia razem z resztą opakowania. Wcześniej zakrętka mogła gdzieś się zapodziać, trafić do pojemnika na odpady zmieszane, a w konsekwencji na wysypisko (a w najgorszym wypadku nawet do środowiska).
Recykling jest dobry dla planety. Pomaga chronić jej zasoby
Pominięcie zakrętek w procesie recyklingu, byłoby niekorzystne dla planety. Gdy trafią do recyklingu nie tylko nie będą się rozkładały przez kilkaset lat, ale też staną się źródłem cennego surowca. Uzyskany w ten sposób granulat pozwala wyprodukować przydatne przedmioty, takie jak: nowe zakrętki, plastikowe opakowania, a nawet… obudowy do komputerów.
Biedronka pomaga odzyskiwać cenne surowce. Wrócą jako nowe przedmioty
Odzyskiwanie surowców jest ważne z wielu powodów. Wyprodukowanie nowego opakowania wymaga wydobycia cennych surowców (wiele polimerów powstaje z ropy naftowej), wykorzystując pierwotne zasoby planety. Recykling pozwala tego uniknąć i jest efektywniejszy.
Dbanie o to, by zakrętka ulubionego soku na pewno trafiła do recyklingu, ma też znaczenie z innego względu. Nakrętki – podobnie jak np. słomki czy wykałaczki – to stosunkowo niewielkie przedmioty. A ponieważ niemal nie ulegają biodegradacji, zatruwają środowisko naturalne – wody, lasy, ziemię.
Świadczą o tym dane Komisji Europejskiej – 80 proc. śmieci, które zalegają w morzach i oceanach, to plastik. A zakrętki, których nie udało się przetworzyć, są jednym z pięciu odpadów najczęściej "widywanych" na plażach. Drobne plastikowe przedmioty tworzą swój własny ocean odpadów, plastikowy smog, który szkodzi wielu branżom takim jak: rybołówstwo, turystyka, a nawet żegluga.
Zielona rewolucja. Przyłącz się i podnieś swój recycling na poziom 2.0
Co zatem robić z zakrętkami? Tymi, które chronią tak lubiany przez konsumentów sok Riviva? Albo tymi, które nie są jeszcze na tyle "sprytne", by same trzymać się kartonika lub butelki? Sprawdzajmy przed wyrzuceniem opakowania, gdzie jest nakrętka. I zadbajmy o to, by została nakręcona. Ten prosty krok powtarzany w milionach domów, miliony razy przełoży się na wielką zmianę, którą z pewnością odczujemy.
Wkrótce "nakrętkowa rewolucja" będzie dotyczyła wszystkich tego typu opakowań. To wynik zmiany przepisów. Unia Europejska w trosce o dobro planety postanowiła, że od 1 lipca 2024 r. wszystkie opakowania będą musiały mieć przytwierdzone na stałe nakrętki. Klienci sieci Biedronka, która wprowadziła nowatorskie rozwiązanie Tetra Pak już teraz, nie muszą czekać, być przyłączyć się do zielonej rewolucji.
Dzięki "recyklingowi 2.0" dosłownie wszystko, co wrzucimy do odpowiedniego kosza, ma szansę zostać odzyskane. Pijąc swój ulubiony sok, robiąc zakupy w sieci, która pomaga dbać o naturę, możemy mieć pewność, że zrobiliśmy coś dobrego. Dla środowiska, które powinno pozostać w jak najlepszym stanie i dla dobra nas samych. Oraz przyszłych pokoleń.