Trwa ładowanie...

Region długo przygotowywał się do rozbudowy Elektrowni Opole

W piątek PGE wydała polecenie rozpoczęcia robót przy budowie dwóch nowych bloków Elektrowni Opole. Opolskie firmy, samorządy oraz mieszkańcy przygotowywali się do tego długo. Powstały oferty przetargowe, miejsca noclegowe, gastronomia poszerzyła ofertę.

Region długo przygotowywał się do rozbudowy Elektrowni OpoleŹródło: Fotolia, fot: Chungking
dxo9jb8
dxo9jb8

Wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel, na terenie której powstaną dwa nowe bloki elektrowni, powiedział PAP że choć ostateczne decyzje ws. rozbudowy zapadły niedawno, to gmina przygotowywała się do tego kilka lat. - Część naszych dróg była modernizowana i rozbudowywana właśnie z myślą o inwestycji w elektrowni, by ułatwić do niej dojazd - wyjaśnił samorządowiec.

Problemów drogowych całkowicie rozwiązać się nie udało. Główny ruch transportowy na teren inwestycji będzie prowadzić jedną tylko drogą wojewódzką i można się na niej spodziewać utrudnień. Wróbel zapewnił jednak, że gdy znany będzie harmonogram prac, gmina zastanowi się nad rozwiązaniami, które ułatwią życie kierowcom na trasie Opole - Dobrzeń. Według planów wiele materiałów do budowanych bloków ma też docierać koleją.

Drogowe inwestycje mają się gminie zwrócić. Wróbel podał, że według wcześniejszych szacunków samej elektrowni, do budżetu gminy po wybudowaniu dwóch bloków ma wpływać dodatkowo ok. 30 mln zł rocznie. - Pewnie sporą część tej kwoty oddamy w formie janosikowego, bo już dziś je płacimy, ale jednak część nam zostanie - ocenił wójt. Tegoroczny budżet Dobrzenia Wielkiego to 67 mln zł; dotychczasowe wpływy do budżetu od osób prawnych - ponad 28 mln zł rocznie.

W drogi z powodu rozbudowy elektrowni zainwestowały też miasto Opole i woj. opolskie. Rzecznik marszałka woj. opolskiego Arkadiusz Kuglarz podał, że m.in. dofinansowano budowę węzła na ul. Sobieskiego realizowaną od roku przez miasto Opole. Z unijnych pieniędzy na lata 2014-2020 ma być wsparta budowa dwóch obwodnic - Czarnowąs i Dobrzenia Wielkiego.

dxo9jb8

Okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy także inwestowali z myślą o rozbudowie elektrowni. Wróbel podał np., że jedna z firm postawiła dwa dodatkowe bloki mieszkalne pod wynajem w Dobrzeniu. Miejsca noclegowe przygotowało też wielu mieszkańców.

Bazę kontaktów do osób i firm, które mogą wynająć miejsca noclegowe pracownikom rozbudowującym elektrownię gromadził sołtys Brzezia położonego tuż przy inwestycji, Tomasz Gabor. Oferty zgłaszali do niego zarówno mieszkańcy okolicy, jak i właściciele hosteli, pensjonatów z pobliskiej gminy Turawa. Sołtys zbiera też dane o firmach cateringowych, które byłyby w stanie karmić pracujących przy budowie.

Jednym z takich miejsc jest kompleks gastronomiczno-rekreacyjny Fabio w Czarnowąsach położonych tuż przy Elektrowni Opole. Jego właściciele rozbudowali i unowocześnili kuchnię, by mogła wydawać 500, a nie jak dotąd 200 posiłków dziennie. Zbudowali też przystań kajakową na płynącej obok rzece Mała Panew, kończą urządzać mini pole golfowe. - Robotnicy, którzy w ostatnich latach przyjeżdżali tu robić remonty w elektrowni mówili, że nie mają gdzie zjeść i odpocząć po pracy. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw tym potrzebom - powiedziała PAP menadżer firmy Justyna Szymańska-Cebulla.

Na inwestycji w Elektrowni Opole chcą też skorzystać duże opolskie firmy. Prezes Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek zapewnił, że kierowane przez niego przedsiębiorstwo jest przygotowane na obsługę tak dużej inwestycji i dostarczanie jej różnego rodzaju materiałów budowlanych. Tak samo jak firma ZND CE Mirosława Garacka produkująca stalowe ogrodzenia i płoty tymczasowe. Garack powiedział, że jego przedsiębiorstwo wzięło już udział w przetargu na dostarczenie na plac budowy kilku kilometrów ogrodzeń.

dxo9jb8

Inwestycja w Elektrowni Opole warta jest 11,6 mld zł. Biuro prasowe PGE podało PAP, że według planów firm dostawców w trakcie realizacji tej inwestycji ma być 350, a firm wykonawczych - 200. Kadra zarządzająca generalnego wykonawcy ma liczyć 400 osób. Zatrudnienie na budowie w szczytowym momencie - jak wyliczono - ma wynieść nawet 4 tys. osób.

Kontrakt realizuje konsorcjum Mostostal Warszawa, Polimex i Alstom. Zgodnie z postanowieniami kontraktu przekazanie do eksploatacji budowanego bloku nr 5 nastąpi w III kw. 2018 r., a bloku nr 6 w I kwartale 2019 r.

dxo9jb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxo9jb8