Rekordowy poziom zabezpieczeń

KGHM zabezpieczył na IV kwartał cenę miedzi dla 70 proc. produkcji i prawdopodobnie zrealizuje plan finansowy.

KGHM Producent sprzedaje miedź po 6 tys. USD/t

Specjaliści od transakcji zabezpieczających w KGHM mieli nosa. Na początku III kwartału, jeszcze przed drastycznym spadkiem cen miedzi, zabezpieczyli kurs tego metalu dla 70 proc. produkcji ze wsadów własnych (70 tys. ton). Transakcje zostaną rozliczone w IV kwartale po cenie minimalnej 6 tys. USD za tonę, ustalił "Parkiet". Wolumen zabezpieczonej produkcji na koniec roku jest rekordowy w 10-letniej historii hedgingu Polskiej Miedzi i wynika z pesymistycznej oceny koniunktury w tym okresie. Wszystko wskazuje na to, że cena minimalna, jaką KGHM zagwarantował sobie dla 70 proc. produkcji, w IV kwartale będzie znacznie wyższa od średniego kursu metalu w tym czasie. Średnia cena miedzi w okresie październik - listopad wynosi 4,3 tys. USD/t.

Przedstawiciele Polskiej Miedzi przyznają, że dzięki zabezpieczeniom spółka prawdopodobnie zrealizuje plan finansowy na ten rok. Gdyby nie hedging, zysk netto byłby znacznie niższy od prognozowanych 2,9 mld zł. W kolejnych latach sytuacja finansowa KGHM niewątpliwie pogorszy się, co będzie miało także wpływ na dobór instrumentów zabezpieczających. Spółki może nie być stać na kosztowne opcje put, które stosuje teraz.

O tym, dlaczego hedging ma tak duże znaczenie dla KGHM i jak spółka stosuje go w praktyce, opowiadają "Parkietowi" Marcin Mostowy i Jarosław Romanowski, specjaliści ds. zabezpieczeń w KGHM. Tłumaczą także, że nagłośniony przez "Parkiet" problem dotyczący strat, jakie wiele spółek ponosi z tytułu transakcji na opcjach walutowych, nie dotyczy KGHM. Spółka stosuje bowiem proste instrumenty zabezpieczające.

Agnieszka Barteczko

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

finanseparkietmiedź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)