Rekrutacja informatyka – czym się różni od zwykłej rozmowy o pracę?
Zdecydowana większość wskazówek „Jak szukać pracy”, „Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej”, „Które elementy podkreślić w cv?” ma charakter ogólny
Zdecydowana większość wskazówek „Jak szukać pracy”, „Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej”, „Które elementy podkreślić w cv?” ma charakter ogólny. Nie są związane z konkretną branżą. Jednak niektóre dziedziny szukają pracowników w sposób specyficzny. Tak jest na przykład w informatyce – firmy prowadzące rekrutacje programistów, administratorów sieci, zarządców systemów IT, patrzą na kompetencje i doświadczenie zawodowe inaczej niż hipermarket czy agencja reklamowa. Jeśli kandydat nie dopasuje do tych wymagań swoich dokumentów i autoprezentacji, praktycznie nie ma szansy zainteresować swoją osobą rekrutera. Oto konkretne wskazówki jak to zrobić.
*Polecamy: * Jak się skutecznie "sprzedać" podczas rekrutacji?
Jakie firmy planują zwolnienia w tym roku?
Julia Dobrowolska, Recruitment Consultant w branży IT/Inżynieria w firmie prowadzącej kampanie rekrutacyjne Grafton Technologies, podkreśla, że preferowani są kandydaci z zacięciem analitycznym – a przez to z lakonicznym acz treściwym stylem komunikacji. – Jeśli stanowisko techniczne nie jest związane z pracą z Klientem (zewnętrznym lub wewnętrznym), cechy takie jak elokwencja, otwartość i komunikatywność, nie należą do kluczowych wymagań wobec kandydatów. Priorytetem są natomiast kompetencje techniczne, weryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej bądź podczas testów technicznych. Inna jest również motywacja kandydatów. Częściej niż w przypadku innych branż, kandydaci techniczni mówią, że ich główną motywacją do podjęcia lub zmiany pracy są kwestie finansowe lub chęć poszerzenia swoich kompetencji związanych z określonymi technologiami. Bardziej typowe kwestie jak atmosfera pracy, kontakt z ludźmi, możliwość awansu formalnego, mają znacznie mniejsze znaczenie.
Barbara Brzeźniak, Team Leader w firmie rekrutacyjnej Randstad Technologies, wskazuje, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy wiele uwagi poświęcają aspektom merytorycznym. – Ważne są twarde umiejętności kandydatów takie jak np. programowanie, administracja czy zdolność do projektowania systemów IT. Zadawane pytania dotyczą m.in. języków programowania, znajomości baz danych czyli tego, co kandydaci praktycznie wykorzystują w swojej pracy. Oczekiwane są odpowiedzi konkretne, poparte przykładami. Rozmowa kwalifikacyjna jest rozwinięciem i doprecyzowaniem informacji znajdujących się w CV. Minimalistyczne znaczenie będzie mieć np. wiedza nt. rynku oraz firm, co choćby w przypadku stanowisk handlowych będzie jednym z kluczowych wymagań klientów.
Karol Fekner, Prezes Zarządu firmy manBase, dostawcy innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych opartych na testach psychometrycznych on-line, podkreśla wartość formalnego wykształcenia: certyfikatów, kursów, dyplomów potwierdzających specjalizacje w określonych technologiach i systemach. – Liczą się posiadane przez kandydata wysokie kompetencje twarde. Mniejszą uwagę niż w przypadku innych branż zwraca się tutaj na kompetencje miękkie. Dla firm ważne jest, że dany kandydat ma potencjał, ponieważ w obszarze umiejętności miękkich np. sprzedażowych czy obsługi klienta można pracowników doszkolić. Wyjątkiem są oczywiście stanowiska managerskie, gdzie kompetencje interpersonalne są bardzo ważne. W cv warto szczegółowo podkreślić rodzaj projektów, nad którymi pracował kandydat – im bardziej szczegółowo opisane, tym lepiej. Na tej podstawie pracodawca jest w stanie szybko określić czy kandydat sprawdzi się na tym stanowisku, czy nie.
*Polecamy: * Jak się skutecznie "sprzedać" podczas rekrutacji?
Jeszcze jedna wskazówka: jeśli uważasz, że spełniasz oczekiwania opisane w ogłoszeniu, nie zastanawiaj się, tylko wysyłaj swoją ofertę. – Z punktu widzenia rekrutera, branża technologiczna jest specyficzna ze względu na bardzo szczegółowe kompetencje techniczne – dodaje Julia Dobrowolska z firmy Grafton Technologies. – To sprawia, zamieszczając ogłoszenie na portalach pracy na stanowisko, na przykład, Architekta Systemów ze znajomością określonych technologii, nie można spodziewać się dużej liczby aplikacji. W bardzo optymistycznej wersji pośród nich znajdziemy 2-3, które spełniają nasze oczekiwania.
Mariusz Ludwiński,MA,WP.PL