Trwa ładowanie...
d3hhtsz
07-08-2015 10:27

Reluga z BZ WBK: Inflacja wzrośnie do ok.0,5% w tym roku i do 1,9% w 2016 r.

Warszawa, 07.08.2015 (ISBnews) - Inflacja wzrośnie do około 0,5% na koniec tego roku, a w kolejnym przyśpieszy do 1,9%. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniesie stopy procentowe najwcześniej w IV kw. 2016 roku, prognozuje w rozmowie z ISBnews główny ekonomista Banku Zachodniego WBK Maciej Reluga.

d3hhtsz
d3hhtsz

"W odróżnieniu od ubiegłego roku, ceny żywności nie powinny w tym roku się obniżać, chociażby ze względu na suszę. Będzie to jednym z czynników wpływających na wzrost inflacji. Oczekujemy, że w grudniu CPI wyniesie już 0,5%" - powiedział ISBnews Reluga.

Według niego, w kolejnych kwartałach 2016 roku ceny będą nadal rosły i na koniec IV kw. CPI może zbliżyć się do 2%.

"To będzie miało również wpływ na ocenę sytuacji przez nową Radę Polityki Pieniężnej. Spodziewamy się, że do pierwszej podwyżki może dojść pod koniec przyszłego roku. Główna stopa referencyjna może wzrosnąć na koniec 2016 r. do 2%. Oczywiście czynnikiem ryzyka jest skład nowej RPP" - dodaje ekonomista.

Jego zdaniem gospodarka w Polsce w drugim kwartale rozwijała się w tempie zbliżonym do pierwszych trzech miesięcy 2015 roku, kiedy dynamika PKB wyniosła 3,6%. Motorem wzrostu nadal pozostawały eksport, konsumpcja prywatna i inwestycje.

d3hhtsz

"Konsumpcja będzie nadal rosła i będzie wsparciem dla wzrostu PKB. Inwestycje w tej chwili szybko rosną, szczególnie jeśli chodzi o maszyny i urządzenia. Dodatkowym czynnikiem jest wydatkowanie środków unijnych ze starej perspektywy. Trudno jednak może być takie tempo wzrostu inwestycji utrzymać. W tym roku prognozujemy, że stopa wzrostu nakładów na środki trwałe wyniesie 9%, ale w przyszłym roku oczekujemy średnio 6,8%" - szacuje Reluga.

Według prognoz BZ WBK, w tym roku wzrost PKB wyniesie około 3,8% a w kolejnym spowolni do około 3,5%. Wzrost produkcji przemysłowej ma wynieść około 5,4% i podobne tempo wzrostu będzie także w przyszłym roku. W przypadku sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym będzie to odpowiednio: 3,0% i 5,1%.

Reluga uważa, że sytuacja makroekonomiczna w tym roku jest korzystna, co będzie również wpływać pozytywnie na spadek stopy bezrobocia. "W naszym odczuciu BAEL (stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności) jest istotniejszy i on pokazuje spadek. Wszystko wskazuje na to, że będzie on zbliżał się do około 7%, który jest już bardzo niskim poziomem" - dodał.

Stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynosiła w I kw. 2015 r. 8,6%. W I kw. 2014 r. wskaźnik ten wynosił 10,6%.

W opinii Relugi, w Polsce coraz częściej można zaobserwować brak odpowiedniej siły roboczej. "Popyt na pracowników może rosnąć, ale w wielu sektorach ciężko będzie znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych ludzi" - powiedział ekonomista.

Według prognoz BZ WBK stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec tego roku wyniesie około 10,2%, a w przyszłym spadnie do 9,6%.

Marek Knitter

(ISBnews)

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz