Trwa ładowanie...

Renta alkoholowa. Co to? Jaka jest jej wysokość w 2024 roku?

Wypłata, potocznie znana jako renta alkoholowa, jest formą wsparcia finansowego dla osób, które z powodu zniszczenia zdrowia nie są w stanie podjąć płatnego zatrudnienia. Sprawdźmy, ile świadczenia tego typu wynosi w roku 2024.

Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?Źródło: Getty Images, fot: Kinga Krzeminska
d2dm0nu
d2dm0nu

Choć fraza "renta alkoholowa" nie znajduje odzwierciedlenia w żadnym akcie prawnym, kodeksie czy specjalnych regulacjach, jest szeroko stosowana do określania świadczenia rentowego, przyznawanego osobom niezdolnym do pracy, między innymi związanej z przewlekłym alkoholizmem. Jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby móc aplikować o tę formę pomocy?

Renta alkoholowa. Oto komu przysługuje

Z danych Eurostatu, które zostały opublikowane pod koniec roku 2023, wynika, że Polska wyprzedza większość krajów Unii Europejskiej pod względem liczby zgonów z przyczyn alkoholowych, plasując się tuż za Słowenią. Problem alkoholowy nie tylko może być przyczyną śmierci, ale również doprowadzić do degradacji zdrowia w stopniu uniemożliwiającym zarobkowanie.

Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

Wydatki wreszcie wyszły na jaw. Prawnik ocenił kwotę: niedopuszczalne

Określenie "renta alkoholowa" opisuje świadczenie rentowe wypłacane osobom, które nie mogą pracować przez choroby wywołane nadużywaniem alkoholu. Do takich chorób zaliczyć można między innymi zespół Ortella (inaczej zwany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Tym samym, renta alkoholowa to świadczenie z tytułu niezdolności do pracy przez zniszczenie zdrowia.

Rozkład zdrowia, który skutkuje całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, to jednak nie jedyna przesłanka uprawniająca do ubiegania się o pomoc. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, renta przysługuje po spełnieniu szeregu wymogów:

  • posiadanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy,
  • osiągnięcie odpowiedniego stażu składkowego przy uwzględnieniu wieku, w którym ujawniła się niezdolność,
  • udowodnienie, że niezdolność do pracy nastąpiła w okresach składkowych lub nieskładkowych, które są wyraźnie określone w przepisach.
d2dm0nu

Warto podkreślić, że sama choroba alkoholowa nie kwalifikuje automatycznie do otrzymania renty.

Renta alkoholowa 2024. Ile wynosi?

Kwota renty z tytułu niezdolności do pracy uzależniona jest od stopnia owej niezdolności, jak stwierdzi orzeczenie lekarskie. Wysokość wypłacanego świadczenia może osiągnąć:

  • 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy,
  • 1780,96 zł w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dm0nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dm0nu