Trwa ładowanie...

Renta wdowia dyskryminuje mężczyzn. Poważna różnica w przepisach

Wdowiec wnioskujący o rentę wdowią musi być o 5 lat starszy od kobiety, która znajdzie się w takiej sytuacji. Przepisy wymagają bowiem, by w chwili otrzymania świadczenia miał skończone 60 lat. U wdów sytuacja wygląda inaczej.

senior, seniorzy, emeryt, emerytka, seniorka, emeryci, emeryturasenior, seniorzy, emeryt, emerytka, seniorka, emeryci, emeryturaŹródło: Adobe Stock, fot: 9nong
d26s6ga
d26s6ga

Jak zauważył infor.pl, mężczyzna, który stracił żonę w wieku 55 lat nie otrzyma tzw. renty wdowiej. Dzieje się tak, ponieważ ustawodawca przewidział zbyt krótki (dla wdowców) termin nabycia praw do tego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd

Renta wdowia dyskryminująca dla wdowców

Termin przyjęty przez ustawodawcę zakłada, że renta rodzinna (nazywana rentą wdowią) zostanie wypłacona w sytuacji, kiedy śmierć małżonka nastąpiła maksymalnie 5 lat przed nabyciem praw emerytalnych przez wdowę/wdowca.

d26s6ga

W praktyce oznacza to, że kobieta będzie mogła ją pobierać, kiedy śmierć jej męża nastąpi maksymalnie wtedy, gdy będzie ona miała 55 lat (zostaje jej 5 lat do emerytury). W przypadku mężczyzn wiek wdowca to już 60 lat (zostaje 5 lat do emerytury).

Infor.pl posłużył się takim przykładem: "Piotr Nowak stracił żonę w wieku 56 lat. Brakuje mu 9 lat lata do wieku emerytalnego. Nie spełnia przesłanki dla otrzymania renty wdowiej (do limitu ustawowego 4 lata)". Warto zaznaczyć, że kobieta, która znalazłaby się w takiej sytuacji, otrzymałaby rentę wdowią.

Decyzja ws. renty wdowiej

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Senat zdecydował w sprawie nowelizacji ustawy o tzw. rencie wdowiej. Izba wyższa parlamentu nie wniosła do niej poprawek. Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw bez poprawek głosowało 80 senatorów. Żaden nie był przeciw, wstrzymał się jeden.

d26s6ga

Renta wdowia to rozwiązanie, które zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26s6ga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26s6ga