Trwa ładowanie...
d37y41v

Renta za mieszkanie groźna dla seniorów

Szacuje się, że już kilka tysięcy starszych osób oddało swoje mieszkania za obietnicę wypłacania co miesiąc dożywotniego świadczenia - informuje "Dziennik Polski".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Renta za mieszkanie groźna dla seniorów
(Jupiterimages)
d37y41v

Ok. 350 zł miesięcznie otrzyma świeżo upieczony emeryt (65-latek), który zdecyduje się oddać niewielkie mieszkanie o wartości ok. 200 tys. złotych jednemu z tzw. funduszy hipotecznych.

Senior będzie mógł w nim mieszkać do śmierci, ale lokal od razu stanie się własnością funduszu. Choć żadna z tych firm nie chwali się wynikami, umów "dożywocia" podpisanych ze starszymi osobami może być już kilka tysięcy.

- Z chwilą zawarcia umowy własność mieszkania przechodzi na firmę wypłacającą rentę. Emeryt mieszka w cudzym mieszkaniu. W przypadku bankructwa takiej firmy dawni właściciele zostaną wyeksmitowani na bruk - przestrzega dr Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych.

I zwraca uwagę, że prace nad ustawą o tzw. odwróconej hipotece trwają w naszym kraju już od 4 lat. Odpowiednich przepisów, które mogłyby stworzyć alternatywę dla umów "dożywocia" wciąż nie ma. Podczas debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej przedstawiciele resortu gospodarki przyznali, że nowego prawa jeszcze długo nie będzie.

d37y41v

Podziel się opinią

Share
d37y41v
d37y41v